Reisipisik Logo

Kassasse

UV-Kaitse Reisil

Piisav ja efektiivne päiksekaitse on oluline nii puhkusereisil kui suvises kodurannas ja looduses olles. Alla 3-aastased lapsed ei tohiks otseses päieksepaistes pikalt üldse viibida. Seda sellepärast, et nahka kaitsva melaniini sisaldus väikelapse nahas on alles sedavõrd väike, et püsivad nahakahjustused on kerged tekkima. Ettekirjutustest ja reeglitest on  teadagi raske täpselt kinni hoida, seepärast on oluline hoolitseda selle eest, et laps oleks intensiivses päikeses alati kaitstud ning hea on meeles pidada, millal kiirgus on kõige suurem ja kahjulikum, et vältida just seda aega lapsega päikeses viibimiseks.

Mis on UV-kiirgus?

Eri tüüpi UV-kiirgus: Päiksesekiirgusest tulenevat UV-kiirgust liigitatakse kolme erinevasse klassi: UV-A, UV-B ja UV-C, millest viimane ei jõua kunagi maapinnale, kuna neeldub atmosfääri juba enne maale jõudmist. Nii UV-A kui UV-B võivad põhjustada naharakkude pahaloomulisi muundumisi. Lihtsustatult võib öelda, et UV-A põhjustab nahapigmendi tumenemist ning UV-B põletuskahjustusi. UV-kiirguse kohta pikemalt saad pikemalt lugeda siit.

UV-kiirguse kogus: Nahale sattuva UV-kiirguse kogus sõltub päikese kõrgusest taevalaotusel, mis omakorda varieerub sõltuvalt aastaajast, kellaaajast ning sellest, millises geograafilises punktis parasjagu asud. Põhjamaades on UV-kiirgus intensiivsem suvel kui talvel, mida lähemale ekvaatorile aga liigud, seda intensiivsem on kiirgus aastaringselt. Päikesekiirtel tuleb maale langemiseks läbida lühem vahemaa.

Melaniin: Naha pruuni pigmenti nimetatakse melaniiniks. Melaniini funktsiooniks on kaitsta nahka UV-kiirguse eest. Niipea, kui nahk puutub kokku päikesega, suureneb melaniini kogus nahas, mis põhjustab ka naha pruunistumist. Laste nahas leiduv melaniini kogus on oluliselt väiksem kui täiskasvanutel.

UV-kiirguse mõju: Suur kogus UV-kiirgust võib tekitada põletushaavu, ekseemi ja halvemal juhul põhjustada hilisemat nahavähki. UV-kiirgus pole sellegipoolest ainult negatiivse mõjuga, päikesekiirgus aitab nahas moodustuda inimese elutegevuseks vajalikul D-vitamiinil. Kuid piisab kuni pooletunnisest päikesevalguses viibimisest iga päev (talvel pikemalt), et vajalik kogus kiirgust kätte saada.


UV-kaitse lastele

Parim kaitse on teadagi varjus või toas viibimine, mis loomulikult pole eriti tore ega lõbus, kui väljas paistab päike ning ollakse puhkusel. Sel juhul kindlusta parim võimalik päikesekaitse õues ja mere ääres viibimiseks.

Rõivad: Tavalised pikavarrukalised riided kaitsevad osaliselt UV-kiirguse eest. Tavpäraste riiete UV-kaitsefaktor varieerub 10 ja 30 vahel. Vali intensiivse päikese käes viibimiseks õhukesed, kuid pika varruka- ja säärtega riietus, kaelakaitse-ja nokaga laiaääreline suvemüts.

UV-kaitseriided: Ujumis-ja rannariideid leidub nii ”tavalisi” kui spetsiaalseid suurendatud UV-kaitsega, mille kaitsefaktor on 50 ringis või enam. Kuna väikelapsed on riskialtimad, soovitatakse pikavarrukalisi ja pikkade säärtega UV-trikoosid, -pükse ja -särke nimelt beebidele ja mudilastele. Hea on meeles pidada, et vesi ja liiv peegeldavad ja seeläbi intensiivistavad UV-kiirgust.

Müts/kübar: On oluline kaitsta peanahka, nägu, silmi, kaela ja kõrvu kvaliteetse  päikesemütsiga. Laste juuksed on sageli peened ja hõredamad, seega võib palja peaga ringi liikudes peanahka kiiresti põletada. Müts on sageli parem kaitse nii päikesekiirguse kui pea ülekuumenemise vastu kui päikesekreem. Vali laiaääreline ja võimalusel kaelakaitsega müts, nokats või kübar, mis kataks nii kaela kui kõrvad.

Päikeseprillid: Oluline on kaitsta lapse õrnu silmi UV-kiirguse eest. Prille valides veendu,et tegu on 100% UV kaitsega (kategooria 3- UV kaitse 400) ning et prillide kuju sobib lapse näoga (s.o. katavad silmi niipalju kui võimalik). Väiksematele lastele ja beebidele sobivad hästi neopreenist peapaelaga päikeseprillid, mis aitavad prille hästi paigal hoida ning seeläbi katavad silmi paremini.

Päikesekreem: Kehaosad, mida ei ole võimalik katta UV-kaitseriietusega, peaks intensiivse päikese käes olles katma päikesekreemiga (spray´ga). Lastele sobivaim on kõrge kaitsefaktoriga kreem (vähemalt UVA-UVB faktor 30). Erinevat tüüpi päikesekreemide sobivuse teemadel on palju arutelusid, kas eelistada laste puhul nö. füüsikalise või keemilise blokaatoriga kreeme. Füüsikaliseks blokaatoriks kreemi sees on pulbristatud mineraalid nagu tsinkoksiid ja titaandioksiid ja nad blokeerivad UV-kiiri peamiselt peegeldamise ja hajutamise teel. Keemilised blokaatorid toimivad põhiliselt UV-kiirte neelamise ja absorbeerimise kujul. Kumba varianti eelistada, jääb lapsevanema otsustada, kuigi paljud meedikud toetavad füüsikaliste blokaatoritega kreemi kasutamist lastel, et vältida kahjulike kemikaalide liigset vereringlusse sattumist naha kaudu. Füüsikalise blokaatoriga kreemid jätavad nahale kerge valkja kihi ja ei imendu sama hästi kui keemilise blokaatoriga kreemid. Leidub ka mõlema blokaatoriga kombineeritud kreemivariante. Jälgi, et ”parim enne” kuupäev kreemil ei oleks möödudnud enne reisile asumist.

UV-telk ja päikesevari: Rannapuhkuse nautimiseks on hea abiline rannas kasutatav kokkupandav (pop-up) UV-kaitsega rannatelk või korralik lai UV-kaitsega päikesevari. Telgis saab laps puhata, mängida ja lõuanuinakut teha ilma, et pidevalt päikese käes viibiks. Beebile ja mudilasele sobib hästi ka UV-kaitsekaarega väike kokkupandav bassein, laps saab vees sulistada ja mängida päikesekaare all nii, et ei teki ülekuumenemist ja liigset aldistumist päikesekiirgusele.

Reisipisiku poes pakume mitmeid erinevad päikesekaitsevahendeid alajaotustes: UV-kaitseriidedPäikesemütsid, Päikeseprillid ja UV-telgid.




Mida meeles pidada päikese käes olles

UV-kiirgus intensiivistub kõrgel (mägedes), lumelt, liivalt ja veelt  peegeldudes ning pilvisus vähendab/hajutab UV-kiirgust vähesemal määral kui arvatakse. Pilvine taevas ja tuul võivad seega olla petlikud jahutajad. Varjus viibimine vähendab, kuid ei peata UV-kiirguse peegeldumist, läbi akna ja näiteks pikalt autoakna all istumine on suur risk aldistuda pikemaajalisele UV-kiirgusele ise seda märkamatagi.

Vesi: Vesi peegeldab ja suurendab päikesekiirguse mõju. Seda on hea meeles pidada, kui lasete lastel pikki tunde vees mängida, mis küll jahutab meeldivalt, kuid ei kaitse päikese mõju eest. Ka vee alla ulatuvad kahjulikud UV-kiired. Asjakohane kaitse on seega vajalik. Märjad riided kaitsevad kiirguse eest vähem kui kuivad.

Liiv: Ka liiv peegeldab UV-kiirgust ja suurendab selle mõju. Laste turi, kõrvad ja kael aldistuvad liivarannas mängides enim päikesepõletusele.


Tuul ja pilvisus
: Tuule ja pilvisuse korral, eriti troopilistes maades kipub ununema, et kuigi enesetunne on mõnusalt jahe, jätkub intensiivne kiirgus ka läbi pilvede. Seepärast selgub pärast pilvist päeva õhtuks, et tekkinud on päikesepõletus, kui kaitse on eelnevalt ununenud. Sama kehtib mägedes suusatades, kus kõrguse tõttu on UV-kiirgus tavalisest intensiivsem.

Lumi: Lumi peegeldab päikesekiirgust ning võimendab selle efekti oluliselt. Kõrgel mägedes on kiirgus veelgi intensiivsem. Päikesepaiste korral kasuta kaitsevahendeid ja kvaliteetseid prille.

Päevaaeg: Väldi võimalusel beebi või väikelapsega päikeses viibimist ajal, mil UV-kiirgus on kõige intensiivsem, s.o vahemikus kella 11- 15-ni. Rusikareegel - kui sinu vari on sinust lühem, väldi otseses päikeses viibimist, püsi pigem varjus või päikesevarju all.

Laste UV-Kaitsega ujumispüksid ja särk Swimpy Flamingo
Swimpy Laste UV - Ujumistrikoo - Flamingo
2 osa (suurused 98 - 128 cm)
27,90 €
Eelnev
Lehekülg 1 / 1
Järgmine