- Esileht
- Reisile lastega blogi
- Autoreis Lastega
- Ettevalmistus autoreisiks
Ettevalmistus autoreisiks
Enne pikemale autopuhkusele minekt on põhjust üle kontrollida auto korrasolek ning veenduda, et kõik reisiks vajalik on kaasas. Et väiksemaid ja suuremaid vahejuhtumeid vältida ning pühendada reisiaega peamiselt vaid reisimiseks, veendu, et oluline varustus on autos olemas ning vajaminev tagavara või lisavarustus pagasis kaasas.
Enne reisi kontrolli
Rehvid: Kontrolli, at all on õiget tüüpi rehvid ehk vastavalt suve- või talverehvid ning et neis on piisavalt sügav muster, piisav õhurõhk, balanss ning et rehvitüüp on aktsepteeritud maal, kuhu reisite. Näiteks Saksamaal ei lubata naastrehvide kasutamist. Ka varurehv võiks olla täis pumbatud.
Vedelikud: Kas mootori- ja piduriõli on piisavalt, kas glükooli, õiget tüüpi aknapuhastusvedelikku jätkub ning kas õlifilter töötab nagu vaja.
Lambid: Kontrolleri üle kõik esi- ja tagatuled, piduri-ja suunatuled ning isegi numbrimärki valgustavad tuled.
Varustus: Kui reiste autosuvila-, rattahoidja- või järelkäruga, kontrolli üle, et kärukonks oleks töökorras ja kinnitatud ning et kõik kinnitusrihmad ja kaablid töötavad nagu peab. Vaata üle kõikvõimalikud lisaseadeldised - katuseboks, pakiraam või jalgrattahoidjad.
Praktilised abivahendid ja dokumendid
Peale isikliku pagasi, hotellibroneeringute ja passide, on terve rida muid vajalikke dokumente, mida meeles pidada ja reisile kaasa võtta, eriti kui reisite välismaale.
Juhiluba/rahvusvaheline juhiluba: Paljudes maades, mis ei kuulu Eurooa majanduspiirkonda, on vajalik rahvusvaheline juhiluba. Sisuliselt on tegu koduse juhiloa ingliskeelse tõlgitud versiooniga ja seda saab taotleda Maanteeameti kaudu kolmeks aastaks. Igaks juhuks tasub kaasa võtta ka koopia riiklikust juhiloast või selle pilt taasesitatavas vormis.
Auto registreerimistunnistus: Registreerimistunnistusel peab olema omaniku või kasutajana märgitud autojuhi nimi. Kui autojuhti tunnistuses märgitud pole, peab kaasas olema notariaalne volitus sõiduki välismaal kasutamiseks.
Kindlustus: Enamikes EL-i maades kehtib tavaliikluskindlustus, kuid soovitav on kaasa võtta ka nn. ”roheline kaart”, mis väljastatakse soovi korral koos kindlustusega. Kaaluda võiks ka kaskokindlustust. Osades riikides nagu Venemaal võivad kehtida kindlustuse eritingimused, millega peaks enne sõitu kindlasti tutvuma. Autoabi ja kindlustusfirmade telefoninumbrid võiksid olla alati käeulatuses.
Laenu- või rendiautod: Kui kasutad laenatud või üüritud autot teise riiki sõitmiseks, veendu, et olemas on kõik vajaminevaid volitused auto kasutamiseks.
Mobiiltelefon: Hands-free ja laadimisjuhe autosse
Navigeerimiseks: Ajakohastatud GPS või ka erinevad paberkandjal teejuhid.
Väike ja praktiline: Parkimiskell, varuvõtmed autole ja autosuvilale, pimedassõidu prillid, päikeseprillid, kraabits (talvel), salvrätikud, väikesed imavad lapid kuivatamiseks.
Reisiapteek: Lisaks sellele, et apteeki on alati kasulik autos kaasa kanda (miinimumvarustusena plaastrid, kompressid, haavapuhastusvahendid, sidemed, zgutt) on paljudes maades autoapteegi olemasolu kohustuslik.
Väike tööriistakast: Väiksemat sorti tööriistakast võib osutuda vajalikuks nii auto kui näiteks lapsevankri parandamiseks.Selles kastis võiks leiduda käivitusjuhtmed, pukseerimisköis, tungraud, veljevõti, haamer, peitel, tangid, kruvikeeraja ja mutrivõti. Praktilised on ka hõbeteip, nuga, traadirull, taskulamp ja erinevad varupatareid, veepudel, väike vihmavari ja rätik maas põlvitamiseks.
Talvevarustus: Lumeketid, lumelabidas, lumehari, kraabits ja mootorisoojendaja ühenduskaabel.
Erivarustus teatud maades: Teatud maades nõutakse seaduslikuks autosõiduks lisavarustuse olemasolu, näiteks võidakse nõuda reflektorvesti, tulekustuti, kahe ohukolmnurga või eri lampide olemasolu.Konrolli läbitavate ja sihtkohariikide nõudeid enne reisi.
Varurehv: Täida varurehv õhuga jai võta kaasa rehviparandamise vahendid.
Alkomeeter: On igaks juhuks hea kaasa võtta, et oma sõiduvormis alati kindel olla.
Keskkonnamärgistus: Näiteks Saksamaal nõutakse paljudes linnades sõitmiseks erilist auto keskkonnamärgistust.
Meelelahutus ja snäkid lastele: Selle kohta saad lugeda lähemalt artiklis Rõõmsad lapsed tagaistmel.
Siit leiad Reisipisiku valikus olevad autopuhkuseks vajalikud abivahendid.
Valik Reisipisiku pere autopuhkuseks vajalikke abivahendeid: