Reisipisik Logo

Kassasse
  • Esileht
  • Reisile lastega blogi
  • Lastega Lennukis
Jalutuskäruga lendamine
Lastega Lennukis

Jalutuskäruga lendamine tähendab tihti seda, et pead käru koos äraantava pagasiga registreerima ja check-in´is loovutama, mis omakorda võib tekitada olukorra, kus pagasikäsitsuses võib see viga saada ja määrduda ning lennujaamas liikudes käru kasutada ei ole võimalik. On erandeid, kus jalutuskäru lubatakse paradaleminekuni kasutada ning suuremates lennujaamades (ka Tallinnas) on lisaks olemas lennujaama üldkasutatavad jalutuskärud, kuid päris kindel nende olemasolule ja saadavusele alati olla ei saa. Selles artiklis toome välja, millised on mõningate meil tuntumate lennufirmade reeglid lapsekäruga reisimiseks ning anname nõu, mida saad ise ära teha selleks, et käru ei saaks lennul lõhutud ja määritud. Samuti pakume välja alternatiive lapsega lennujaamas liikumiseks ilma jalutuskäruta.

Kas jalutuskäru transport on piletihinna sees?

Enamik Eestist opereerivaid lennufirmasid lubavad alla 2-aastase, ilma istekohata reisiva lapse jalutuskäru pagasina registreerida tasuta, lisaks tasuta registreeritava tavapagasi normile ( Euroopas on see enamasti 1 x 23 kg täiskasvanu, 1 x 10 kg alla 2-aastase lapse kohta). Üle 2-aastaste laste puhul võivad reeglid erineda. Mõningaid näiteid eri lennuliinide reeglitest:


Nordica: Alla 2-aastase lapse kokkupandav jalutuskäru on lennule lubatud tasuta, kui see ei ületa 10kg, käru võib ära anda ja hiljem vastu võtta lennuki juures. Lisaks võib lennuki juurde tuua, kuid seejärel pagasiruumi anda, auto turvatooli. Kui soovite selle salongi kaasa võtta, tuleb osta toolile lisapilet.

AirBaltic: Alla 2-aastase lapse jalutuskäru või turvatool on lubatud lennule tasuta. Enamasti saab käru ära anda lennuki juures, kuid seda ei pruugi kätte saada lennuki kõrvalt. Turvatool tuleb registreerida pagasina ja enne lendu ära anda.

SAS: Alla 2-aastaste laste jalutuskäru saab registreerida lennule tasuta. Üle 2-aastaste puhul tuleb tasuda eraldi ülepagasi tasu. Kontrolli tasu suurust otse lennuliinilt või reisikorraldajalt.

Norwegian: Ühe jalutuskäru või auto turvaistme võid lennule registreerida tasuta, sõltumata lapse vanusest.

Finnair: Jalutuskäru saab lennule registeerida tasuta sõltumata lapse vanusest.

Turkish Airlines: Jalutuskäru saab lennule registeerida tasuta, sõltumata lapse vanusest.

British Airways: Jalutuskäru ja veel üks abivahend (auto turvaiste, reisivoodi, lapsekandekott) on lubatud lennule tasuta, sõltumata lapse vanusest. Väiksemamõõdulised kokkupandavad jalutuskärud saab ära anda ja vastu võtta lennukiukse juures. Suuremad kärud saab hiljem kätte pagasilindilt.

Lufthansa: Sõltuvalt piletitüübist reeglid erinevad, kuid üldiselt on lubatud jalutuskäru ja mõnel puhul ka veel üks lisa-abivahend lennule tuua tasuta, sõltumata lapse vanusest.Suuremates lennujaamdes (Frankfurt ja München) lubatakse jalutuskäru ära anda lennuki juures.

RyanAir: Alla 2-aastasele lapsele on libatud lennule tuua 1 jalutuskäru ning veel 1 abivahend (reisivoodi, auto turvaiste või istmekõrgendus). Reeglina saab jalutuskäru ära anda ja vastu võtta lennuki juures, kui olud võimaldavad. Lisavarustus tuleb ära anda registreeritud pagasina.

Easyjet: Alla 2-aastasele lapsele on lubatud lennule tuua 2 erinevat abivahendit tasuta (nende seas on jalutuskäru, vanker, kaksikute vanker, istmekõrgendus, auto turvatool, reisivoodi või lapsekandekott).

Siin toodud näited olid kehtivad 01.12.2018.a. – soovitame alati enne reisi vastava lennufirma reeglid üle kontrollida.


Kuidas kaitsta jalutuskäru / vankrit registreeritud pagasina?


Kuigi registreeritud pagasina koheldakse Sinu lapsekäru enamasti korrektselt ja ettevaatlikult, tuleb ette ka hooletut ümberkäimist, musti ja niiskeid olusid teekonnal pagasiruumist lennukini ja tagasi. Seetõttu on mõistlik kasutada ettevaatusabinõusid oma käru kaitsmisel, pakkides selle transpordikotti või mähkides mõningates lennujaamades saadavaloleva teenusena kilesse (ka Tallinna lennujaamas on see teenus oelmas). Eralda kärust kõik liikuvad osad niipalju kui see on võimalik (rattad, päikesevari, turvakaar, nagid, konksud, topsihoidjad), kuna just need väljaulatuvad osad on kõige altimad vigastustele. Paljudel vankrite ja kärudel on lisavarustusena müügil konkreetsele mudelile sobilik transpordikott, võimalusel kasuta seda. Paljudes lennujaamades müüakse ka suurele pagasile ettenähtud spetsiaalseid tugevaid kilekotte, küsi lennujaama infost või oma lennufirmalt selle võimaluse kohta. Suur kilekott ei kaitse küll käru võimalike vigastuste-, kuid siiski osade kadumise, mustuse ja niiskuse eest. Alternatiiviks on universaalne transpordikott, milliseid leidub väga erinevates versioonides ja suurustes, alates lihtsamatest ja lõpetades vooderdusega, hästi kaitsvate ja vastupidavate transpordikottidega. Reisipisikust leiad kergemaid kärukotte sektsioonis: Käru transpordikotid.



Juhul, kui igapäevast suuremat jalutuskäru ei raatsi vigastuste hirmus reisile kaasa võtta, on täiesti mõeldavaks alternatiiviks osta eraldi ülikerge ja lihtne vihmavarjukäru või mõni kergem ja odavam versioon jalutuskärust (reisikäru), mida saab hiljemgi erinevates situatsioonides kasutada, kui suurema käru kaasaskandmine on kas tülikas või kallis.

Kontrolli oma jalutuskäru või vankri seisundit alati enne saabumisterminalist väljumist. Kaebuse korral võta koheselt ühendust pagasiteenindusega lennujaamas ning raporteeri vigastused ja puudused koheselt. Pagasikindlustus korvab enamasti ka jalutuskäru purunemisest tekkinud kahjud.

Jalutuskäruga läbi turvakontrolli lennuväravasse


Paljud lennufirmad ja lennujaamad lubavad väiksema kokkupandava jalutuskäruga turvakontrolli läbimist ning käru kasutamist kuni lennukisse minekuni. Üldjuhul loovutatakse käru vahetult enne väravast sisseminekut või lennukitrepi juures, kust hiljem väljudes käru ka kätte saab. Seda muidugi vaid võimaluse korral. Väiksemate lennukimudelite puhul või muudest reeglitest tulenevalt võivad jalutuskärud sattuda hiljem ka pagasilindile, infot selle kohta oskab anda lennupersonal pardal või väravas (või juba pagasit registreerides check-inis/ baggage drop´is). Lennujaama laenukärud seisavad tavaliselt nähtavas kohas peale turvakontrolli. Igas lennujaamas neid reisijatele kahjuks ei pakuta.

Jalutuskäru käsipagasina


Viimastel aastatel on ridamisi turule tulnud uudseid, üliväikeseks kokkupandavaid ja kergeid kärumudeleid, milistest osad mahuvad käsipagasina ka lennuki pagasiriiulisse ning täidavad enamike lennuliinide käsipagasi nõuded. Tuntumad neist on Babyzen Yoyo +, GB Pockit, kuid ka Mountain Buggy Nano, Diono Traverze ja Keenz Air Plus 2.0. Sellise kompaktse ja kerge käru puhul tuleb alati meeles pidada, et kasutatud kergete materjalide lõivuks on toodud mõningane sõidumugavus ja käru vastupidavus. Enamasti ei ole selliste kergkärude ratastel tõhusat vedrustust, mistõttu on neid mugav kärutada eelkõige asfaldil ja sisetingimustes, mitte kruusa-ja munakiviteedel või looduses. Ka kaarvarjud ja kaubakorvid on väiksemad (mitte Keenz Air Plus, kus mõlemad on väga head) ning oma kerguse tõttu ei tasu käru kottidega üle koormata. Kergkäru on vähem stabiilne kui raskem, nn. tavaline jalutuskäru. Reisipisiku valikus leidub samuti kergkärusid, leiad need osast: Reisikärud.



Alternatiivsed abivahendid lennujaamas liikumiseks

Jalutuskärule leidub ka alternatiive, mis võimaldavad kergema vaevaga lennujaamas liikumist ja suurte vahemaade läbimist. Väikeseks kokkupandavad kõhukotid, slingid ja lapsekandekotid pakuvad olulist kergendust pikkades koridorides liikumisel, ilma et peaks last süles või kukil kandma. Väikeseks kokkupakitavad kõhukotid ja täiesti lapikuks kokkukäivad lapsekandekotid lubatakse enamasti lennukisse käsipagasina ning neist võib suur abi olla sihtkohas, eriti kui liigute paigus, kus jalutuskäruga liikumine on raskendatud (metsas, mägedes, muuseumis, kitsastel munakivitänavatel).

Üks oluline kandekoti eelis on see, et laps istub kindlalt ja mugavalt oma toolis ning näeb kõikjale, samal ajal kui vanema käed on vabad, lapse raskus jagatud ergonoomiliselt seljale ja õlgadele, nagu parimate matkakottidegi puhul. Enamasti leidub lapsekandekottides ruumi ka lisatarvikutele nagu toidupudelid, purgid, mähkmed ja varuriided, eraldi seljakotti nende jaoks pole vaja. Innovatiivsemad kandekotid võimaldavad lapsel istme peal kukil istuda (Saddlebaby) ja seljas olles seisulaual püsti seista (Piggyback Rider). Lennujaamas liikumist hõlbustavad väikelaste puhul edukalt ka pealistutavad ja järelveetavad ratastel käsikohvrid, mis täidavad mitut funktsiooni korraga - on sõiduvahendiks, kohvriks ja mänguasjaks ühtaegu. Laps saab ringi sõita, jalgu puhata ja mängida samal ajal, pealistutavad kohvrid on seega ka olulised ooteajaveetjad. Kui edasiliikumine ei kulge piisaval kiirusel, saab lapsevanem kohvrit tõmberihmast järel vedada või oma õlale tõsta. Reisipisiku poest leiad kõiki neid vahendeid sektsioonidest Kõhukotid, Kandekotid ja Reisikohvrid.




Siit leiad valiku meie vankri-ja jalutuskäru transpordikotte:

Loe edasi
Lennukis magamine
Lastega Lennukis

 Lennureisi ajal magamine ning lapse uinutamine on sageli suureks väljakutseks väikelaste ja beebide vanematele. Alla 2- aastastele lastele mõeldud lennupiletid ei sisalda eraldi istekohta lennukisalongis, seega tuleb lapsel aega veeta vanemate süles istudes ja magades, mis võib kujuneda väsitavaks eriti pikematel lendudel. Pikamaalennukites on ettetellimisel võimalik kinni panna (enamasti tasuta) beebivoodi, mis kinnitatakse salongi keskmise esiistmerea ette seinale. Kuna kohade arv, kuhu sellise voodi saab kinnitada, on lennukis piiratud, ei pruugi voodi broneerimine alati õnnestuda. Viimasel aastakümnel on leiutatud mitmeid erinevaid abivahendeid, mis aitavad lennureisi väikelapsega muuta vähem nutuseks ja väsitavaks kõigile osapooltele.

Baby Bassinet (lennuvoodi)

Pikamaalendudel on broneeritavate beebivoodite arv piiratud, seega tasub teenus ära tellida kohe pileti broneerimisega samal ajal. Teile määrakse tellimuse kinntamisel kohad vastavas reas ning lennu eel kinnitab personal voodi seinale otse teie istme ette ning juhendab selle kasutamist. Üldjuhul võimaldab salongi esimese istmerea esine ka rohkem jalaruumi ning sellest tulenevalt paremat toimetamise- ja liikumisruumi lapsega tegelemisel.” Baby bassinet´i pikkus ja kõrgus varieerub lennuliiniti, kuid üldistatult võib öelda, et sellisesse lennukivoodisse mahub alla 9-kuune beebi (kuni 80 cm pikk). Igal lennuliinil ja ka lennukitüübil on erinevad bassinet´i versioonid, seega tasub enne lendu varaksult tutvuda nii pikkuse-, kaalu- kui vanusepiirangutega, mis toote kasutamisele teie lennuliinil seatakse. Liiga raskeid ja lubatust pikemaid beebisid ei taheta turvakaalutlustel bassineti lubada. Reisijate kogemused selles osas erinavad suurel määral, vahel lubatakse bassinet´is magada ka 1,5 aastasel lapsel.

SkyBaby

SkyBaby on väike, kerge ja kompaktne pehmendusega reisimadrats, mis eelkõige mõeldud lennukis kasutamiseks. Madratsi kokkupandavad  "tiivakesed" fikseerivad beebi mõnusalt ja tugevalt madratsi sisse nii, et lapsele tekib väike oma kõrgendatud peatoega magamispesa. Turvatunne on väikelaste jaoks kõige olulisem, SkyBaby proovib seda kõige lihtsamal moel lennukis luua, võimaldadaes samas ka lapsevanemal ”käed vabad” olekus end istmel paremini tunda. Lapse tõstmine sülest sülle või lennukist välja kandmine õnnestub madratsi abil kergemini. Turvavöö avade kaudu saab Skybaby´l edukalt kinnitada ja vabastada ka lapse turvavöö, ilma et last oleks vaja äratada. Väikeseks kokkurullitav madrats mahub käekotti ning on hõlpsasti puhastatav. Loe lisaks toote kohta: Skybaby.



Airtraveller

Airtraveller on hollandlasest disaineri loodud täispuhutav lennumadrats nii beebidele kui mudilastele. Madratsit saab kasutada istumiseks ja lamamiseks ning lukuga avatav/suletav pehme tekk on integreeritud madratsi külge vastavalt vajadusele - kasutamiseks või eemaldamiseks. Lihtsalt kokkupandav,väikeseks rullitav kangast pealisega õhkmadrats on universaalne mugavustoode väikelapsega lennukis reisimiseks. Käed vabad - efekt toimib ka selle toote juures suurepäraselt. Lapsele mõnus magamispesa, vanemale mugavam asend ja rohkem võimalusi söömiseks-joomiseks-lugemiseks. Tutvu lähemalt: Airtraveller.




Fly LegsUp

Fly LegsUp on innovatiivne toode Austraaliast, mis muudab lennuki istmerea vahe mõnusaks jalatoeks ja voodiks. Fly Legsup koosneb kangast osast, mis kinnitatakse istmele ja istmeesise klapplaua külge ning kolmest erinevast õhkpadjast, millede abil saad ehitada lapsele sobiva kõrgusega jalatoe või voodi magamiseks. Fly LegsUp täidab niisiis mitmet funktsiooni- ärkveloleku ajal saab laps mõnusasti mängida või raamatut lugeda, toetades jalgu, magamise ajaks aga pikali heita. Siin sõltub mugavusaste muidugi lapse pikkusest, toodet saavad kasutada kuni 9-aastased lapsed, kuid mudilastel õnnestub end paremini magamise ajal välja sirutada. Õhkpatju saab asetada ning täis puhuda erinevalt, vastavalt sellele, kuidas just teile kõige mugavam tundub. Üks õhkpatjadest on mõeldud peaaluseks, kuid soovitame ka oma väikse pehme padja lennule kaastavõtmist, et magamisasend oleks võimalikult mugav. Jälgi, et saaksid istekohad ritta, mille ees asub teine istmerida ja olemas on klapplaud. Loe lisaks siit: Fly LegsUp.




Stokke JetKids BedBox

Stokke JetKids BedBox multifunktsionaalne pealistutav kohver mudilastele, mille saab lennu ajaks muuta lapsevoodiks. Disainerid on siin mõelnud kõigele: uuendatud BedBox mahutab endisest enam lapse mänguasju ja muud pagasit. Kohvri rattad on kvaliteetsed ja pöörlevad 360 kraadi, et vastu pidada pikkadele vahemaadele ja mängudele lennujaama koridorides.Tõmberihmaga kohvri järelevedamine või õlal kandmine on ülilihtne. Kohvri sisse on peidetud kokkurullitud pehme, ääristega madrats, mis asetatakse väljatõmmatud plastaluse peale, kui kohver on kinnitatud  lennukiistme ette istmevahesse. Mugav ja pehme voodi on minutiga valmis, mudilased ja väiksemad lapsed mahuvad puhkama peaaegu täispikkuses, vaid pisut jalgu kõverdades. Samuti võib BedBox´i ärgates kasutada mugava jalatoena.Loe lisaks: JetKids BedBox.



Kõigi mugavsutoodete kasutamise võimalikkus lennukites sõltub vastava lennufirma loast. Et veenduda, kas toode on Sinu valitud lennuliinil aktsepteeritud, võta ühendust lennufirmaga enne lendu (ja toote ostu). Enamik tuntud lennufirmadest ei takista mugavustoodete pardal kasutamist, kuid reeglid muutuvad ajas. Jälgi alati toote kasutusjuhendit ning vaata eelnevalt tutvustavat videot.


Siit leiad valiku meie erinevaid abivahendeid lastega lendamiseks:

Loe edasi
Üksi reisiv laps - UM
Lastega Lennukis

On olukordi, kus laps tuleb reisile saata omapäi, ilma vanemateta. Selliseks puhuks on lennufirmadel spetsiaalselt välja töötatud ”Unaccompanied Minor” teenus, mille reeglistik,  nõuded ja teenuse hind küll erinevad firmati, kuid üldpõhimõtted on siiski samad.


Laste vanus
Enamus lennufirmasid võimaldavad lapsel üksi lennata alates 5. eluaastast. Vahemikus 5-11 eluaastat peab lapsel lennule minekul ja lennult tulekul kõikjal kaasas olema lennufirma poolt tagatud täiskasvanust saatja, kelle teenus käib ostetud UM-teenuse sisse. Lapsed vanuses 12-17 aastat võivad samuti saatja teenust kasutada, kuigi see ei ole enam selles vanuses nõutav.

UM-teenuse broneerimine
Broneeri UM-teenus juba reisijapiletit ostes, kas online´is või lennufirma telefoniteeninduse kaudu. UM-teenuse kasutajate arv igal lennul on piiratud, seepärast on soovitav teenus broneerida võimalikult varakult, et vältida hilisemaid arusaamatusi. Enamus lennufirmasid küsivad selle teenuse eest tasu (vaata allpool).

UM-teenustasud
Tasud, mida küsitakse lapse saatmisteenuse eest, erinevad lennuliiniti. Allpool mõningad näited erinevatest lennufirmadest:

Nordica: Kõik sihtkohad, 60EUR/ laps/ üks suund

Air Baltic: Kõik sihtkohad, 60EUR/ kuni 2 last ühes broneeringus (ühekordne tasu) / üks suund

SAS: Skandinaaviasisesed lennud: 350 SEK/laps/üks lend. Rahvusvahelised liinid EUR50 / üks laps /üks lend. Rahvusvahelisel ühenduslendudel teiste lennufirmadega teenust ei pakuta.

Norwegian: Enamus sihtkohti 48GBP/üks laps/üks suund.

Lufthansa: Euroopasisesed lennud 60EUR/üks laps/üks lend. Internkontinentaalsed ja muud lennud 100 EUR/üks laps/üks lend.

Finnair: Soome, Baltimaade ja Skandinaavia vahelised lennud 40 EUR/üks laps/üks suund, Euroopa-ja Kesk-Ida lennud 60EUR/üks laps/üks suund. Interkontinentaalsed lennud 120 EUR/ üks laps/üks suund.

Turkish Airlines: Lubab UM- teenust tellimisel, kuid soovib saatja reisimise täismaksumuse tasumist (lennupileti hind). Mida see täpsemalt tähendab, peaks uurima otse lennuliinilt.

Pane tähele, et erinevad lennufirmad küsivad tasu kas ühe lennu või ühe suuna eest, üks lennusuund võib koosneda mitmest ühenduslennust.

Siin äratoodud tasud kehtisid seisuga 01.12.2018. Soovitame tasu enne lendu üle kontrollida.



 

Kuidas toimida?

Check-in: Tule kohale juba enne tavapärast check-in aega, et varuda aega lisadokumentide täitmiseks.Täidetavate ankeetide ja vormide kogus erineb lennuliiniti, kuid üldjoontes soovitakse teada sinu kui saatja isiku-ja kontaktandmeid, lapse isikuandmeid ja vastuvõtja isiku-ja kontaktandmeid. Lapse reisidokumendid koos täidetud ankeedi- ja lennupileti-/pardakaartidega asetatakse lapsele kaelasolevasse kotikesse, mis eristab üksireisiva lapse selgesti teistest reisijatest. Ankeedis soovitakse ka teada, mis keeltest laps aru saab. Jää lennujaama kuni lennu õhkutõusmiseni, juhuks, kui lend peaks ära jääma või muuks ootamatuseks.

Check-in´ist väravasse: Lennufirma poolt tagatud reisisaatja viib seejärel lapse läbi turvakontrolli ooteruumi või/ja lennuväravasse ning annab üle lennukipersonalile. Kõikides toimingutes (näiteks turvakontrollis) abistab saatja last - näiteks pagasi väljavõtmisel kotist või riiete-jalanõude äravõtmisel-selgapanemisel turvakontrollis. Enamasti lubatakse UM-lapsed lennukisse eelisjärjekorras.

Lennukis: Lennu vältel peab pardateenendaja lapsel pidevalt silma peal ninga aitab vajadusel söögi-joogi-tualetiskäiguga. Last peaks eelnevalt julgustama oma soovist märku andma.



Saabumine: Enamasti väljub UM-laps saatjaga lennukist viimaste seas. Saatja abistab ja saadab last kõigil etappidel - passikontrollis, pagasilindi ääres, vajadusel transfeerbussis ja tollikontrollis.

Üleandmine: Laps antakse üle vaid ankeedis määratud vastuvõtjale, kelle isikuandmed ja isikut tõendav dokument vastavad ankeedis näidatule. Oluline on meeles pidada, et vastuvõtjal oleks ankeedis märgitud dokument kaasas ja ette nädata.

Toit ja jook: Erinevatel lennuliinidel ja lennupikkustel on pakutav pardateenus erinev, osadel pakutakse tasuta suupisteid ja jooke, teistel tuleb neid ise kohapeal osta. Kuigi pardateenindaja last kõigiti lennu ajal abistab, tuleb tasulise teeninduse puhul lapsel ise oma söögi ja joogi eest tasuda. Paki lapsele kaasa kerge eine või suupisteid, vajadusel anna kaasa väiksem rahasedel või maksekaart, et ta saaks ise vajalikku osta. Vett pakutakse tavaliselt kõigil lendudel tasuta.

Lennu hilinemine: Nii last kui vanemaid informeeritakse lennu võimalikust hilinemisest reisi ajal.


 

Loe edasi
Stockholm Arlanda lastega
Lastega Lennukis

Eestlased reisivad sageli Stockholmi Arlanda lennujaama kaudu, mis viimastel aastatel on palju muutunud ja avardunud. Näiteks on vahemaad check-in lettide, turvakontrolli, mitte-Schengen tsooni passikontrolli ning lennuväravate vahel pikenenud oluliselt, mistõttu on eelnev lennujaamaga tutvumine ning piisava aja varumine olulised eelkõige väikeste lastega reisijatele.  Selles artiklis anname nõuandeid Arlandalt lendavatele ja lennujaama läbivatele lastega peredele. Kuidas lennujaam toimib ning kuidas kõige kergema vaevaga leida üles kõik reisil vajalik?

Kuidas orienteeruda Arlandal

Tänaseks päevaks on Arlandal neli terminali - Arlanda 2,3,4 ja 5. Terminalid 2 ja 5 on rahvusvaheliste- ning 3 ja 4 siselendude terminalid. Terminalide vahel on võimalik jalgsi liikuda, kuid vahemaad näiteks terminalide 2 ja 5 vahel on väga pikad. Terminalid 4 ja 5 on ühendatud  SkyCity aatriumiga, kust võib leida nii neljatärnilise lennujaamahotelli Sky City kui rohkelt poode ja restorane. Sky City´ga on ühendatud ka rongiterminal (Arlanda Express), mis viib reisijad südalinna 20 minutiga, väljudes iga 15 minuti tagant Terminalide vahel sõidavad regulaarselt tasuta terminalibussid, mis väljuvad vastavatest märgistatud peatusest umbes iga 10 minuti tagant. Sõiduaeg on lühike, kuna terminalid ei asu üksteisest väga kaugel, kuid aega tuleb varuda terminalide siseselt jalgsi liikumiseks. Kontrolli alati oma lennupiletilt, millisest terminalist väljub sinu jätkulend.


Check-in ja turavkontroll

Check-in laudade ja turvakontrolli ala on olemas eraldi igas terminalis. Üheski terminalis pole aga eraldi lastega perede sissepääsu, mis võimaldaks eelisjärjekorras kiiremat liikumist. Kõige suuremas, rahvusvahelises terminalis nr. 5 pääsevad lastega pered eelisjärjekorras pardakaardikontrolli, kuid turvakontrolli sabades tuleb kõigil seista võrdsetel alustel. Turvakontrolli järjekorrad võivad sõltuvalt kellaajast olla väga pikad, tasub varuda rohkelt aega. Lennujaama kodulehelt saab turvakontrolli ooteaegu reaalajas kontrollida. Transiidis olles tuleb arvestada passikontrolli järjekorraga, kui lendate edasi mitte-Schengeni riiki.

Mänguväljakud  Arlandal

Lennujaama igas terminalis on üks suurem mänguala peale turvakontrolli. 4.ja 5. Terminalis on suuremad muinasjututeemalised mängualad, loodud koostöös Junibacken´iga. Suurimas rahvusvahelises 5. terminalis asub mänguala 1-10 värava tiivas



Jalutuskärud

Paljud lennufirmad ei võimalda oma jalutuskäru kaasavõtmist transiit-tsooni, see tuleb ära anda juba check-in´is. Arlandal on tasuta laenukärud saadaval terminalides 1, 4 ja 5 peale turvakontrolli ala. Reisides 3. terminali kaudu, võta laenukäru kaasa juba 2. terminalist. Laenukärusid saab kasutada kõikjal lennujaama territooriumisl ning jätta otse lennuväravasse, vahetult enne pardaleminekut. Check-in´s on reeglina saadaval suured tugevad kilekotid oma jalutuskäru või vankri sissepakkimiseks, kuigi soovitame kaaluda tugeva spetsiaalse transpordikoti soetamist enne reisi, vältimaks vigastusi ja osade (näiteks äravõetavad rattad) kaotsiminekut. Kergemaid kaitsvaid käru transpordikotte leid ka meie valikust: Transpordikotid.


Imikute hooldustoad

Imikute mähkmevahetuseks ja hooldamiseks mõeldud spetsiaalsed mähkimislaudadega varustatud hooldustoad on olemas kõigi terminalide WC-des.

Toitlustus Arlandal

Nagu kõigis lennujaamades, on ka Arlandal söömine kulukas. Võimalusel pakkige oma väike snäkk, võileib või  lastetoit käsipagasina kaasa. Tasub teada, et beebipüreed, piimasegud, beebismuutid  ja ka muu väikelapse toit on lubatud kaasa võtta suuremates kui 100 ml anumates ning ei pea olema läbipaistvas kilekotis. Turvakontrollis võidakse toidust võtta proov või palutakse teil pudel/purk avada, kuid see ei ole takistuseks oma toidu kaasavõtmisel. Arlandal leidub mitmeid lastesõbralikke ja ühtlasi rahakoti-sõbralikumaid söögipaiku: (hinnad näidatud seisuga 04.03.2020):


- Food Market (terminal 5): Pannkoogid moosiga, kanapasta ja hamburger  (kõik 69 SEK)
- O´Leary´s (terminalid 2, 4 ja 5): Hamburger, Fish ´n´Chips või Chicken Nuggets (kõik 65 SEK)
- Gastropub (Terminal 5): Pasta bolognese, hamburger, pannkoogid moosiga (kõik 65 SEK)
- Max (Terminal 4 ja 5): Hamburgerid (alates 36 SEK)
- On My Way (Sky City): Pannkoogid moosiga (49SEK)  lihapallid kartulipüreega (59 SEK)
- Skygrill (Sky City): Pasta ja gyros (65 SEK)
- Mc Donald´s (Sky City): Hamburgerid (alates 29 SEK)
- Trattoria Milano (Sky City) Laste pizza ja pasta ( 59 SEK)
- Pontus in the Air (Terminal 5): kogu menüüst saab tellida lasteportsjoni 50% hinnaga
- Taste (term 5): Lasagne, Köttbullar med potatis och Pannkakor med sylt (alla 70 kronor)


Liikumine Stockholmi kesklinna ja lennujaama vahel

Kui te ei kasuta üüriautot, saab Stockholmist 40 km kaugusel asuvast Arlanda lennujaamast südalinna mitmel erineval moel - kiirrongiga, tavarongiga või lennujaamabussiga:

Arlanda Express: Kiirrongiga saab Stockholmi T-Centralen´sse (Keskrongijaama) umbes 20 minutiga. Lapsed vanuses 0-17 a. reisivad koos vanematega tasuta. Üksi reisida võivad lapsed alates 8.eluaastast. Iseseisvalt reisiva noore pilet (8-25 a.) maksab 50% täispiletist. Lapsevankreid ja - kärusid saab rongis tasuta vedada.
 
Flygbussarna: Väljub enamasti iga 10 minuti tagant kõigist Arlanda terminalidest kesklinna Cityterminalen´isse (keskbussijaam).Sõit kestab tavapäraselt umbes 45 minutit (tipptunnil kauem). Kuni kaks 0-7a. last saavad täiskasvanuga koos reisides sõita tasuta. 8-17.aastased lapsed ja noorukid maksavad umes 90% täiskasvanu hinnast. Olemas on ka perepilet kuni kahele täiskasvanule ja kuni 3 lapsele (vanuses 8-17a.) Lastevankrid ja -kärud tuleb ära anda bussi all olevasse pagasiruumi, neid ei saa võtta salongi. Igas bussis on olemas üks sõidu ajaks laenutatav istmekõrgendus lastele (alates 3. eluaastast). Võid kasutada ka isiklikku kaasavõetud turvatooli või istmekõrgendust ning bussiistmetel olevat 3-punkti turvavööd . Meie veebipoest leiad kergeid kaasaskantavaid turvavöösuunajaga istmekõrgendusi siit: Transfeer. Bussides on tasuta WIFI. Flygbussarna bussid kasutavad 100% biokütust. 04.märtsi 2020 a. seisuga makasab täsikasvanu ühesuuna pilet 99SEK (noorukipilet 89 SEK ja perepilet 349 SEK). Piletid saad osta nii online´is kui kohapeal.


Flixbus – sõidab samuti kesklinna (Cityterminalen) ja Aranda Terminal 5 vahet 40 minutiga, lisaks veel teistesse kohtadesse Stockholmis ning muudesse linnadesse ja lennujaamadesse üle kogu Rootsi. Lennujaama ja Stockholmi kesklinna ühesuunahind 04.03.2020 a. seisuga on SEK 59, laste allahindlus puudub. Piletid saab osta online´is. Lastevankrid ja kärud  saab kaasa võtta tasuta lisapagasina, kuid bussifirmale tuleb sellest ette teatada 48 tundi enne reisi. Bussi pardal on tasuta WIFI ja akulaadimise võimalus.

Takso – soovitame kasutada tuntud taksofirmasid nagu Taxi Stockholm, Taxi 020 ja Taxi Kurir (hinnad varieeruvad eri firmadel, alates SEK450 ).



Loe edasi
Tallinna Lennujaam Lastega
Lastega Lennukis


Rahvusvaheline Lennujaamade Ühendus Airports Council International (ACI) tunnustas Tallinna Lennujaama teenuse kvaliteeti auhinnaga Airport Service Quality Award 2018. aastal. Reisijaküsitluse järgi osutus meie kodune Tallinna lennujaam Euroopa parimaks väikelennujaamaks ja seda võib julgelt kinnitada igaüks, kes lennujaama teenuseid on viimastel aastatel kasutanud.

Lastega reisides on lennujaama väiksusel, teenuste heal leitavusel, kvaliteedil ning mugavusel mitmekordne tähendus reisi õnnestumiseks. Väike, hubane ja sõbralik Tallinna lennujaam sobib perereisi alustamiseks ülihästi. Siinkohal jagame, millised teenused on Tallinna lennujaamas lastega peredele kättesaadavad, kust neid leida ning mida meeles pidada enne reisi algust. 

Kehtiv reisidokument

peab olemas olema kõigil pereliikmetel, kaasa arvatud vastsündinud ja imikud. Kontrolli aegsasti enne reisi, et dokumendid on olemas, et need kehtivad nõutud aja jooksul, ka peale reisi lõppu ning vajadusel on viisad olemas kõigil pereliikmetel. Üksi või mitte oma vanematega reisivate laste puhul võib vaja minna vanemate poolt vormstatud luba või notariaalset volitust.

Vankri või jalutuskäruga reisimine

Kui soovite reisile kaasa võtta vankri või jalutuskäru,  tasub esmalt tutvuda  oma lennufirma  pagasireeglitega, mis puudutab lisavarustuse kaasavõtmist ( näiteks kas vankri / käru lennule registreerimine on tasuta). Mõned lennufirmad lubavad lisaks reisivoodi, turvatooli või lapsekandekoti tasuta lennule registreerimist. Hiljemalt check-in´is selgub, kas lapsekäruga lubatakse liikuda transiit-tsoonis lennuväravani või tuleb sellest loobuda juba pagasi registreerimisel. Tallinna lennujaamas on peale turvakontrolli ala saadaval laenukärud nii väiksematele kui suurematele mudilastele, mida saab tasuta kasutada kuni lennule minekuni. Kaasavõetud ja pagasisse antud isiklikku vankrit või jalutuskäru on mõistlik kaitsta võimaliku lõhkumise, osade kadumise ja määrdumise eest.

Selleks on kaks võimalust - soetada enne reisi spetsiaalne käru transpordikott (meie
transpordikottide valiku leiad siit.) või lasta käru lennujaamas kiletada enne lennule registreerimist. Kiletamisteenus vankrile ja jalutuskärule maksab 20.03.2020 seisuga Tallinna lennujaamas 18 EUR. Kiletamisteenuse suur eelis on see, et saad pagasiühikuid kokku pakkida. Kui pakendi kogukaal ei ületa lubatud maksimumi, õnnestub sel moel vältida lisatasude maksmist rohkemate pagasiühikute eest. Eriti lastega reisides koguneb varustust rohkem ja seetõttu on kiletamisnipp hea meeles pidada. Käru või vankrit kiletades saad ühte pakendisse (vankrisse sisse näiteks) julgelt lisada mähkmeid, riideid, tekke, patju vm. mittepurunevat reisivarustust.

Soovitame hinnalisema reisivarustuse kaasavõtmise puhul kindlasti enne reisi kaaluda pagasikindlustust reisikindlustuse osana. Juhuks kui vanker, voodi, turvatool või kohver peaks teel purunema või kaduma. 



Beebitoit käsipagasis

Piim, piimasegu pulber, vesi, puder, smuutid, püreed ja tahke imikutoit on lubatud lennule kaasa pakkida käsipagasis, koos muu hädavajaliku reisivarustusega. Sealjuures ei pea vedel toit olema omakorda pakitud läbipaistvasse kilekotti ning anumad võivad olla suuremad kui 100 ml. Võid näiteks toitu lennukisse kaasa võtta väikeses joogi- või toidutermoses, kus see püsib vajalikul temperatuuril mitmeid tunde. Sinu kaasavõetud lastetoidust võidakse turvakontrollis võtta proov või palutakse Sul pudel/purk avada .

Mähkimistoad lennujaamas 

Mitmete Tallinna lennujaama terminali toalettide juures leidub eraldi mähkimislauaga imukuhooldamise tuba. Neid erimärgistusega suuremaid tube on lennujaama peale kokku kuus, ruumid on tavapärasest avaramad, kus saad ennast mugavalt tunda ka mitme lapsega toimetades.

Mängualad lastele

Lennueelset ooteaega on kõige mõnusam lastega reisides veeta mängualas, kus eri vanuses lastele leidub parasjagu sobivat (ka füüsilist) tegevust. Tallinna  lennujaama reisiterminalis leidub kaks mänguala. Suurem neist - Lotte mänguala, asub 5. värava juures, kus saab  Lotte-tornis turnida, liugu lasta, kott-toolidel Lotte filme vaadata, joonistada ja meisterdada. Teine mänguala asub mitte-Schengeni tsoonis. Lisaks mängualadele on viimastel aastatel lisatud reisiterminali ka pisut suuremate laste jaoks sobilikke meelelahutusi, nagu klaver, pingpongi laud ja põrandamale. Pikemale lennureisile suundumise eel soovitame soojalt väikesed reisijad enne lende korralikult ära väsitada, sest hiljem lennukis olles, piiratud ruumis võrdub üks magav laps ühtlasi rõõmsa lapsevanemaga. 



Söök ja jook lennujaamas

Tallinna lennujaama igast tsoonist leiad rohkelt võimalusi kogu pere kehakinnituseks enne reisi. Snäkke,  kergemaid eineid ja jooke saad lennule kaasa osta kas tax-free poest, kioskist või lennujaama paljudest kohvikutest ja restoranidest. Lapsesõbralikumatest restoranidest võib ära nimetada siinkohal: Subway (soojad võileivad, wrapid), Take Off One (salatid, soojad pastad, võileivad), Toidutänav kolme erineva restoraniga (võileivad, pirukad, salatid, burritod, pizzad, võileivad ja tervislik värske toit). Hea on teada, et kui midagi hädavajalikest reisitarvikutest on maha ununenid, saad transiit-tsooni kioskitest ja apteegist  veel kaasa osta hambapastat, kõrvatroppe, plaastreid, desinfitseerimisvahendit, vett ning meelelahutust lastele (värvimisraamatud, ajakirjad, pliiatsid, mänguasjad). Tühje pudeleid on lubatud läbi turvakontrolli tuua, seega võid need veega täita enne lendu tualettruumis, kui ei soovi võrdlemisi kallist pudelivett kaasa osta.

Üksi reisivad lapsed - UM teenus

Reeglina alates 12.eluaastast (leidub ka erandeid) on lubatud lastel lennukis üksinda reisida. Nooremad lapsed saavad vajadusel samuti üksi lennureise teha, kuid selleks tuleb eelnevalt tutvuda vastava lennufirma UM- (unaccompanied minor) teenuse tingimuste ja hinnaga ning teenus võimalikult varakult lennufirma kaudu ette tellida. UM-teenust kasutades liigub lapsega reisiterminalis kaasa vastav töötaja, kes abistab last enne ja pärast lendu. Lennu ajal abistab last lennufirma pardatöötaja. Lähemat lisainfot UM-teenuse kohta leiad meie blogi eraldi peatükist.

Kui vajad abi reisiterminalis liikumiseks

Osa lennuväravad Tallinna lennujaamas on ligipääsetavad vaid treppide kaudu. Kui reisid lapse või mitme lapsega üksi ning arvad, et võiksid vajada abi treppidel lapse ja käsipagasiga liikumisel, anna sellest aegsasti teada lennujaama töötajale. Võimalusel sind abistatakse.



Liiklemine lennujaama ja südalinna vahel

Tallinna lennujaam asub Tallinna südalinnast vaid lühikese sõidu kaugusel. Viise lennujaama ja sealt linna jõudmseks on mitmeid:

Trammiga: Tramm nr 4 peatub reisiterminali kõrval paremat kätt ja pääs peatusest terminali käib läbi mugava koridori. Trammiliiklus algab hommikuti kl 05.30 paiku (vaata graafikuid) ning väljub viimast korda lennujaamast kl 00.45, võimaldades ka hilistel saabujatel pääseda kesklinna ühistranspordiga. Ühiskaardi  soetada ning raha peale laadida saab  terminals asuvast R-kioskis, külastajatele on üksikpileti hind juhilt ostes 2 EUR, peatuse juures automaadist ostetud või QR inetrnetipilet 1,50 EUR. Pilet kehtib 1 tunni, sõit kesklinna kestab umbes 15 minutit.

Bussiga: Buss nr 2 ühendab lennujaama regulaarselt kesklinnaga. Pilet maksab samuti nagu trammipilet  1,50 - 2 EUR. Bussipeatus asub terminalist väljudes paremal, trammipeatuse kõrval. Piletid saab osta automaadist, juhi käest või interneti kaudu. Ka liinibussid 49 ja 65 peatuvad lennujaamas ja ühendavad seda eri linnaosadega.

Taksoga: Otse saabuvate lendude terminalist väljudes leiad ametliku taksopeatuse. Lennujaam soovitab kasutada selles alal leiduvad partner-taksofirmasid Tulika, Tallink ja Airport Taxi, et olla kindel teenuse kvaliteedis ja hinnas. Loomulikult saad tellida ka endale sobiva taksofirma, kuid neil on lubatud peatuda lühiajaliselt (10 minutit) vaid parkimismajas asuvas “Kiss and Fly” alal või lennujaama kõrval parklas A4.

Autoga: Kui teid saadetakse teele või tullakse vastu eraautoga, siis on hea teada, et lühiajaline peatumine on lubatud parkimismaja “ Kiss & Fly” tsoonis või lennujaama kõrval olevas A4 parklas. “Kiss and Fly” tsoonis üle 10 minuti peatumine on maksuline (tasuda saab automaatides).




 








Loe edasi
Käsipagasireeglid
Lastega Lennukis

Üha enam lennufirmasid võtab lisatasu registreeritud pagasi eest (samuti reeglites lubatud suurema või raskema käsipagasi eest), seetõttu on oluline täpselt teada sinu lennufirmat(-sid) puudutavaid käsipagasi nõudeid - nii turvalisust kui raskust, mõõte ja  pagasiühikute arvu puudutavat infot. Enamikel lennufirmadest on endi kehtestatud käsipagasi mõõdud, kaal ja lubatud määr ning nad ei järgi IATA- poolseid üldiseid soovitusi (56 x 45 x 25 cm). Samuti on hea teada, mida võid ning ei või lennukisse käsipagasina kaasa võtta siis, kui reisid lastega.

Üldised käsipagasireeglid turvakontrollis

Käsipagasis kaasavõetava vedeliku suhtes kehtivad piirangud, kui palju ja mida saad pardale kaasa võtta. Vedelike alla kuuluvad lisaks jookidele supid, kreemid, püreed, zeleed ja kastmega valmistoidud (sh. sügavkülmutatud). Vedelike suhtes kehtivad järgmised üldreeglid:

- Kõik vedelikud peavad mahtuma eraldi max 100 ml anumasse
- Suuremad anumad sõltumata sisalduvast vedeliku hulgast ei ole lubatud
- Tühjad anumad, sõltumata suurusest, on seevastu lubatud (näiteks, kui soovid pudeli veega täita lennujaama transiit-tsoonis)
- Kõik vedelikuanumad tuleb mahutada ühte läbipaistvasse taas-suletavasse kilekotti mahutavusega maksimaalselt 1 liiter
- Toitu, mis ei liigitu vedelike alla, on lubatud kaasa võtta piiramatus koguses.Tasub meeles pidada, et osades maades kehtivad piirangud sisselubatavale värskele toidule, nii puu- ja köögiviljadele kui loomsele toidule.


Millised reeglid kehtivad beebitoidule?

Beebi-ja lastetoitu on lubatud käsipagasis kaasa võtta (näiteks putru, beebitoidupurke, püreesid, piima ja muid jooke). Lubatud on isegi külmaelemendid toidu jahutamiseks ja säilitamiseks. Sellegipoolest pead lapse toidu pagasist eraldi välja võtma, seda turvatöötajale näitama ning vajadusel võetakse toidust ka tehniline proov kontrollimaks anumate sisaldust.

Millised reeglid kehtivad ravimitele?

Nii retseptita kui retseptiravimid ning väiksemad meditsiinilised abivahendid on lubatud käsipagasis kaasa võtta, ka vedelal kujul. Samuti on lubatud külmaelemendid ravimite jahedal temperatuuril säilitamiseks. Pead ravimid, samuti kui beebitoidu, eraldi kotist välja võtma, neid turvapersonalile näitama ning vajadusel võetakse neist tehniline proov kontrollimaks pakendite sisu.



Lennufirmade käsipagasireeglid

Osa lennufirmasid järgivad IATA soovitusi lubatud käsipagasi suuruse osas ((56x45x25 cm) , kuid suurem osa neist on kehtestanud omad reeglid nii käsipagasi mõõtude-, kaalu kui koguse osas. Altpoolt leiad nimekirja eri lennufirmadest, nende lubatud käsipagasi koguste ja mõõtude / kaalu kohta (uuendatud 9.märtsi 2020 seisuga). Kontrolli alati enne lendu sinu konkreetse lennufirma pagasireegleid, lisaks sinu piletihinna tingimusi, sest reeglid muutuvad ning erinevatesse sihtkohtadesse ja erinevatele piletitüüpidele võivad kehtida täiesti erinevad pagasireeglid.





Loe edasi