Reisipisik Logo

Kassasse
  • Esileht
  • Reisile lastega blogi
Jalutuskäruga lendamine
Lastega Lennukis

Jalutuskäruga lendamine tähendab tihti seda, et pead käru koos äraantava pagasiga registreerima ja check-in´is loovutama, mis omakorda võib tekitada olukorra, kus pagasikäsitsuses võib see viga saada ja määrduda ning lennujaamas liikudes käru kasutada ei ole võimalik. On erandeid, kus jalutuskäru lubatakse paradaleminekuni kasutada ning suuremates lennujaamades (ka Tallinnas) on lisaks olemas lennujaama üldkasutatavad jalutuskärud, kuid päris kindel nende olemasolule ja saadavusele alati olla ei saa. Selles artiklis toome välja, millised on mõningate meil tuntumate lennufirmade reeglid lapsekäruga reisimiseks ning anname nõu, mida saad ise ära teha selleks, et käru ei saaks lennul lõhutud ja määritud. Samuti pakume välja alternatiive lapsega lennujaamas liikumiseks ilma jalutuskäruta.

Kas jalutuskäru transport on piletihinna sees?

Enamik Eestist opereerivaid lennufirmasid lubavad alla 2-aastase, ilma istekohata reisiva lapse jalutuskäru pagasina registreerida tasuta, lisaks tasuta registreeritava tavapagasi normile ( Euroopas on see enamasti 1 x 23 kg täiskasvanu, 1 x 10 kg alla 2-aastase lapse kohta). Üle 2-aastaste laste puhul võivad reeglid erineda. Mõningaid näiteid eri lennuliinide reeglitest:


Nordica: Alla 2-aastase lapse kokkupandav jalutuskäru on lennule lubatud tasuta, kui see ei ületa 10kg, käru võib ära anda ja hiljem vastu võtta lennuki juures. Lisaks võib lennuki juurde tuua, kuid seejärel pagasiruumi anda, auto turvatooli. Kui soovite selle salongi kaasa võtta, tuleb osta toolile lisapilet.

AirBaltic: Alla 2-aastase lapse jalutuskäru või turvatool on lubatud lennule tasuta. Enamasti saab käru ära anda lennuki juures, kuid seda ei pruugi kätte saada lennuki kõrvalt. Turvatool tuleb registreerida pagasina ja enne lendu ära anda.

SAS: Alla 2-aastaste laste jalutuskäru saab registreerida lennule tasuta. Üle 2-aastaste puhul tuleb tasuda eraldi ülepagasi tasu. Kontrolli tasu suurust otse lennuliinilt või reisikorraldajalt.

Norwegian: Ühe jalutuskäru või auto turvaistme võid lennule registreerida tasuta, sõltumata lapse vanusest.

Finnair: Jalutuskäru saab lennule registeerida tasuta sõltumata lapse vanusest.

Turkish Airlines: Jalutuskäru saab lennule registeerida tasuta, sõltumata lapse vanusest.

British Airways: Jalutuskäru ja veel üks abivahend (auto turvaiste, reisivoodi, lapsekandekott) on lubatud lennule tasuta, sõltumata lapse vanusest. Väiksemamõõdulised kokkupandavad jalutuskärud saab ära anda ja vastu võtta lennukiukse juures. Suuremad kärud saab hiljem kätte pagasilindilt.

Lufthansa: Sõltuvalt piletitüübist reeglid erinevad, kuid üldiselt on lubatud jalutuskäru ja mõnel puhul ka veel üks lisa-abivahend lennule tuua tasuta, sõltumata lapse vanusest.Suuremates lennujaamdes (Frankfurt ja München) lubatakse jalutuskäru ära anda lennuki juures.

RyanAir: Alla 2-aastasele lapsele on libatud lennule tuua 1 jalutuskäru ning veel 1 abivahend (reisivoodi, auto turvaiste või istmekõrgendus). Reeglina saab jalutuskäru ära anda ja vastu võtta lennuki juures, kui olud võimaldavad. Lisavarustus tuleb ära anda registreeritud pagasina.

Easyjet: Alla 2-aastasele lapsele on lubatud lennule tuua 2 erinevat abivahendit tasuta (nende seas on jalutuskäru, vanker, kaksikute vanker, istmekõrgendus, auto turvatool, reisivoodi või lapsekandekott).

Siin toodud näited olid kehtivad 01.12.2018.a. – soovitame alati enne reisi vastava lennufirma reeglid üle kontrollida.


Kuidas kaitsta jalutuskäru / vankrit registreeritud pagasina?


Kuigi registreeritud pagasina koheldakse Sinu lapsekäru enamasti korrektselt ja ettevaatlikult, tuleb ette ka hooletut ümberkäimist, musti ja niiskeid olusid teekonnal pagasiruumist lennukini ja tagasi. Seetõttu on mõistlik kasutada ettevaatusabinõusid oma käru kaitsmisel, pakkides selle transpordikotti või mähkides mõningates lennujaamades saadavaloleva teenusena kilesse (ka Tallinna lennujaamas on see teenus oelmas). Eralda kärust kõik liikuvad osad niipalju kui see on võimalik (rattad, päikesevari, turvakaar, nagid, konksud, topsihoidjad), kuna just need väljaulatuvad osad on kõige altimad vigastustele. Paljudel vankrite ja kärudel on lisavarustusena müügil konkreetsele mudelile sobilik transpordikott, võimalusel kasuta seda. Paljudes lennujaamades müüakse ka suurele pagasile ettenähtud spetsiaalseid tugevaid kilekotte, küsi lennujaama infost või oma lennufirmalt selle võimaluse kohta. Suur kilekott ei kaitse küll käru võimalike vigastuste-, kuid siiski osade kadumise, mustuse ja niiskuse eest. Alternatiiviks on universaalne transpordikott, milliseid leidub väga erinevates versioonides ja suurustes, alates lihtsamatest ja lõpetades vooderdusega, hästi kaitsvate ja vastupidavate transpordikottidega. Reisipisikust leiad kergemaid kärukotte sektsioonis: Käru transpordikotid.



Juhul, kui igapäevast suuremat jalutuskäru ei raatsi vigastuste hirmus reisile kaasa võtta, on täiesti mõeldavaks alternatiiviks osta eraldi ülikerge ja lihtne vihmavarjukäru või mõni kergem ja odavam versioon jalutuskärust (reisikäru), mida saab hiljemgi erinevates situatsioonides kasutada, kui suurema käru kaasaskandmine on kas tülikas või kallis.

Kontrolli oma jalutuskäru või vankri seisundit alati enne saabumisterminalist väljumist. Kaebuse korral võta koheselt ühendust pagasiteenindusega lennujaamas ning raporteeri vigastused ja puudused koheselt. Pagasikindlustus korvab enamasti ka jalutuskäru purunemisest tekkinud kahjud.

Jalutuskäruga läbi turvakontrolli lennuväravasse


Paljud lennufirmad ja lennujaamad lubavad väiksema kokkupandava jalutuskäruga turvakontrolli läbimist ning käru kasutamist kuni lennukisse minekuni. Üldjuhul loovutatakse käru vahetult enne väravast sisseminekut või lennukitrepi juures, kust hiljem väljudes käru ka kätte saab. Seda muidugi vaid võimaluse korral. Väiksemate lennukimudelite puhul või muudest reeglitest tulenevalt võivad jalutuskärud sattuda hiljem ka pagasilindile, infot selle kohta oskab anda lennupersonal pardal või väravas (või juba pagasit registreerides check-inis/ baggage drop´is). Lennujaama laenukärud seisavad tavaliselt nähtavas kohas peale turvakontrolli. Igas lennujaamas neid reisijatele kahjuks ei pakuta.

Jalutuskäru käsipagasina


Viimastel aastatel on ridamisi turule tulnud uudseid, üliväikeseks kokkupandavaid ja kergeid kärumudeleid, milistest osad mahuvad käsipagasina ka lennuki pagasiriiulisse ning täidavad enamike lennuliinide käsipagasi nõuded. Tuntumad neist on Babyzen Yoyo +, GB Pockit, kuid ka Mountain Buggy Nano, Diono Traverze ja Keenz Air Plus 2.0. Sellise kompaktse ja kerge käru puhul tuleb alati meeles pidada, et kasutatud kergete materjalide lõivuks on toodud mõningane sõidumugavus ja käru vastupidavus. Enamasti ei ole selliste kergkärude ratastel tõhusat vedrustust, mistõttu on neid mugav kärutada eelkõige asfaldil ja sisetingimustes, mitte kruusa-ja munakiviteedel või looduses. Ka kaarvarjud ja kaubakorvid on väiksemad (mitte Keenz Air Plus, kus mõlemad on väga head) ning oma kerguse tõttu ei tasu käru kottidega üle koormata. Kergkäru on vähem stabiilne kui raskem, nn. tavaline jalutuskäru. Reisipisiku valikus leidub samuti kergkärusid, leiad need osast: Reisikärud.



Alternatiivsed abivahendid lennujaamas liikumiseks

Jalutuskärule leidub ka alternatiive, mis võimaldavad kergema vaevaga lennujaamas liikumist ja suurte vahemaade läbimist. Väikeseks kokkupandavad kõhukotid, slingid ja lapsekandekotid pakuvad olulist kergendust pikkades koridorides liikumisel, ilma et peaks last süles või kukil kandma. Väikeseks kokkupakitavad kõhukotid ja täiesti lapikuks kokkukäivad lapsekandekotid lubatakse enamasti lennukisse käsipagasina ning neist võib suur abi olla sihtkohas, eriti kui liigute paigus, kus jalutuskäruga liikumine on raskendatud (metsas, mägedes, muuseumis, kitsastel munakivitänavatel).

Üks oluline kandekoti eelis on see, et laps istub kindlalt ja mugavalt oma toolis ning näeb kõikjale, samal ajal kui vanema käed on vabad, lapse raskus jagatud ergonoomiliselt seljale ja õlgadele, nagu parimate matkakottidegi puhul. Enamasti leidub lapsekandekottides ruumi ka lisatarvikutele nagu toidupudelid, purgid, mähkmed ja varuriided, eraldi seljakotti nende jaoks pole vaja. Innovatiivsemad kandekotid võimaldavad lapsel istme peal kukil istuda (Saddlebaby) ja seljas olles seisulaual püsti seista (Piggyback Rider). Lennujaamas liikumist hõlbustavad väikelaste puhul edukalt ka pealistutavad ja järelveetavad ratastel käsikohvrid, mis täidavad mitut funktsiooni korraga - on sõiduvahendiks, kohvriks ja mänguasjaks ühtaegu. Laps saab ringi sõita, jalgu puhata ja mängida samal ajal, pealistutavad kohvrid on seega ka olulised ooteajaveetjad. Kui edasiliikumine ei kulge piisaval kiirusel, saab lapsevanem kohvrit tõmberihmast järel vedada või oma õlale tõsta. Reisipisiku poest leiad kõiki neid vahendeid sektsioonidest Kõhukotid, Kandekotid ja Reisikohvrid.




Siit leiad valiku meie vankri-ja jalutuskäru transpordikotte:

Loe edasi
Lennukis magamine
Lastega Lennukis

 Lennureisi ajal magamine ning lapse uinutamine on sageli suureks väljakutseks väikelaste ja beebide vanematele. Alla 2- aastastele lastele mõeldud lennupiletid ei sisalda eraldi istekohta lennukisalongis, seega tuleb lapsel aega veeta vanemate süles istudes ja magades, mis võib kujuneda väsitavaks eriti pikematel lendudel. Pikamaalennukites on ettetellimisel võimalik kinni panna (enamasti tasuta) beebivoodi, mis kinnitatakse salongi keskmise esiistmerea ette seinale. Kuna kohade arv, kuhu sellise voodi saab kinnitada, on lennukis piiratud, ei pruugi voodi broneerimine alati õnnestuda. Viimasel aastakümnel on leiutatud mitmeid erinevaid abivahendeid, mis aitavad lennureisi väikelapsega muuta vähem nutuseks ja väsitavaks kõigile osapooltele.

Baby Bassinet (lennuvoodi)

Pikamaalendudel on broneeritavate beebivoodite arv piiratud, seega tasub teenus ära tellida kohe pileti broneerimisega samal ajal. Teile määrakse tellimuse kinntamisel kohad vastavas reas ning lennu eel kinnitab personal voodi seinale otse teie istme ette ning juhendab selle kasutamist. Üldjuhul võimaldab salongi esimese istmerea esine ka rohkem jalaruumi ning sellest tulenevalt paremat toimetamise- ja liikumisruumi lapsega tegelemisel.” Baby bassinet´i pikkus ja kõrgus varieerub lennuliiniti, kuid üldistatult võib öelda, et sellisesse lennukivoodisse mahub alla 9-kuune beebi (kuni 80 cm pikk). Igal lennuliinil ja ka lennukitüübil on erinevad bassinet´i versioonid, seega tasub enne lendu varaksult tutvuda nii pikkuse-, kaalu- kui vanusepiirangutega, mis toote kasutamisele teie lennuliinil seatakse. Liiga raskeid ja lubatust pikemaid beebisid ei taheta turvakaalutlustel bassineti lubada. Reisijate kogemused selles osas erinavad suurel määral, vahel lubatakse bassinet´is magada ka 1,5 aastasel lapsel.

SkyBaby

SkyBaby on väike, kerge ja kompaktne pehmendusega reisimadrats, mis eelkõige mõeldud lennukis kasutamiseks. Madratsi kokkupandavad  "tiivakesed" fikseerivad beebi mõnusalt ja tugevalt madratsi sisse nii, et lapsele tekib väike oma kõrgendatud peatoega magamispesa. Turvatunne on väikelaste jaoks kõige olulisem, SkyBaby proovib seda kõige lihtsamal moel lennukis luua, võimaldadaes samas ka lapsevanemal ”käed vabad” olekus end istmel paremini tunda. Lapse tõstmine sülest sülle või lennukist välja kandmine õnnestub madratsi abil kergemini. Turvavöö avade kaudu saab Skybaby´l edukalt kinnitada ja vabastada ka lapse turvavöö, ilma et last oleks vaja äratada. Väikeseks kokkurullitav madrats mahub käekotti ning on hõlpsasti puhastatav. Loe lisaks toote kohta: Skybaby.



Airtraveller

Airtraveller on hollandlasest disaineri loodud täispuhutav lennumadrats nii beebidele kui mudilastele. Madratsit saab kasutada istumiseks ja lamamiseks ning lukuga avatav/suletav pehme tekk on integreeritud madratsi külge vastavalt vajadusele - kasutamiseks või eemaldamiseks. Lihtsalt kokkupandav,väikeseks rullitav kangast pealisega õhkmadrats on universaalne mugavustoode väikelapsega lennukis reisimiseks. Käed vabad - efekt toimib ka selle toote juures suurepäraselt. Lapsele mõnus magamispesa, vanemale mugavam asend ja rohkem võimalusi söömiseks-joomiseks-lugemiseks. Tutvu lähemalt: Airtraveller.




Fly LegsUp

Fly LegsUp on innovatiivne toode Austraaliast, mis muudab lennuki istmerea vahe mõnusaks jalatoeks ja voodiks. Fly Legsup koosneb kangast osast, mis kinnitatakse istmele ja istmeesise klapplaua külge ning kolmest erinevast õhkpadjast, millede abil saad ehitada lapsele sobiva kõrgusega jalatoe või voodi magamiseks. Fly LegsUp täidab niisiis mitmet funktsiooni- ärkveloleku ajal saab laps mõnusasti mängida või raamatut lugeda, toetades jalgu, magamise ajaks aga pikali heita. Siin sõltub mugavusaste muidugi lapse pikkusest, toodet saavad kasutada kuni 9-aastased lapsed, kuid mudilastel õnnestub end paremini magamise ajal välja sirutada. Õhkpatju saab asetada ning täis puhuda erinevalt, vastavalt sellele, kuidas just teile kõige mugavam tundub. Üks õhkpatjadest on mõeldud peaaluseks, kuid soovitame ka oma väikse pehme padja lennule kaastavõtmist, et magamisasend oleks võimalikult mugav. Jälgi, et saaksid istekohad ritta, mille ees asub teine istmerida ja olemas on klapplaud. Loe lisaks siit: Fly LegsUp.




Stokke JetKids BedBox

Stokke JetKids BedBox multifunktsionaalne pealistutav kohver mudilastele, mille saab lennu ajaks muuta lapsevoodiks. Disainerid on siin mõelnud kõigele: uuendatud BedBox mahutab endisest enam lapse mänguasju ja muud pagasit. Kohvri rattad on kvaliteetsed ja pöörlevad 360 kraadi, et vastu pidada pikkadele vahemaadele ja mängudele lennujaama koridorides.Tõmberihmaga kohvri järelevedamine või õlal kandmine on ülilihtne. Kohvri sisse on peidetud kokkurullitud pehme, ääristega madrats, mis asetatakse väljatõmmatud plastaluse peale, kui kohver on kinnitatud  lennukiistme ette istmevahesse. Mugav ja pehme voodi on minutiga valmis, mudilased ja väiksemad lapsed mahuvad puhkama peaaegu täispikkuses, vaid pisut jalgu kõverdades. Samuti võib BedBox´i ärgates kasutada mugava jalatoena.Loe lisaks: JetKids BedBox.



Kõigi mugavsutoodete kasutamise võimalikkus lennukites sõltub vastava lennufirma loast. Et veenduda, kas toode on Sinu valitud lennuliinil aktsepteeritud, võta ühendust lennufirmaga enne lendu (ja toote ostu). Enamik tuntud lennufirmadest ei takista mugavustoodete pardal kasutamist, kuid reeglid muutuvad ajas. Jälgi alati toote kasutusjuhendit ning vaata eelnevalt tutvustavat videot.


Siit leiad valiku meie erinevaid abivahendeid lastega lendamiseks:

Loe edasi
Üksi reisiv laps - UM
Lastega Lennukis

On olukordi, kus laps tuleb reisile saata omapäi, ilma vanemateta. Selliseks puhuks on lennufirmadel spetsiaalselt välja töötatud ”Unaccompanied Minor” teenus, mille reeglistik,  nõuded ja teenuse hind küll erinevad firmati, kuid üldpõhimõtted on siiski samad.


Laste vanus
Enamus lennufirmasid võimaldavad lapsel üksi lennata alates 5. eluaastast. Vahemikus 5-11 eluaastat peab lapsel lennule minekul ja lennult tulekul kõikjal kaasas olema lennufirma poolt tagatud täiskasvanust saatja, kelle teenus käib ostetud UM-teenuse sisse. Lapsed vanuses 12-17 aastat võivad samuti saatja teenust kasutada, kuigi see ei ole enam selles vanuses nõutav.

UM-teenuse broneerimine
Broneeri UM-teenus juba reisijapiletit ostes, kas online´is või lennufirma telefoniteeninduse kaudu. UM-teenuse kasutajate arv igal lennul on piiratud, seepärast on soovitav teenus broneerida võimalikult varakult, et vältida hilisemaid arusaamatusi. Enamus lennufirmasid küsivad selle teenuse eest tasu (vaata allpool).

UM-teenustasud
Tasud, mida küsitakse lapse saatmisteenuse eest, erinevad lennuliiniti. Allpool mõningad näited erinevatest lennufirmadest:

Nordica: Kõik sihtkohad, 60EUR/ laps/ üks suund

Air Baltic: Kõik sihtkohad, 60EUR/ kuni 2 last ühes broneeringus (ühekordne tasu) / üks suund

SAS: Skandinaaviasisesed lennud: 350 SEK/laps/üks lend. Rahvusvahelised liinid EUR50 / üks laps /üks lend. Rahvusvahelisel ühenduslendudel teiste lennufirmadega teenust ei pakuta.

Norwegian: Enamus sihtkohti 48GBP/üks laps/üks suund.

Lufthansa: Euroopasisesed lennud 60EUR/üks laps/üks lend. Internkontinentaalsed ja muud lennud 100 EUR/üks laps/üks lend.

Finnair: Soome, Baltimaade ja Skandinaavia vahelised lennud 40 EUR/üks laps/üks suund, Euroopa-ja Kesk-Ida lennud 60EUR/üks laps/üks suund. Interkontinentaalsed lennud 120 EUR/ üks laps/üks suund.

Turkish Airlines: Lubab UM- teenust tellimisel, kuid soovib saatja reisimise täismaksumuse tasumist (lennupileti hind). Mida see täpsemalt tähendab, peaks uurima otse lennuliinilt.

Pane tähele, et erinevad lennufirmad küsivad tasu kas ühe lennu või ühe suuna eest, üks lennusuund võib koosneda mitmest ühenduslennust.

Siin äratoodud tasud kehtisid seisuga 01.12.2018. Soovitame tasu enne lendu üle kontrollida.



 

Kuidas toimida?

Check-in: Tule kohale juba enne tavapärast check-in aega, et varuda aega lisadokumentide täitmiseks.Täidetavate ankeetide ja vormide kogus erineb lennuliiniti, kuid üldjoontes soovitakse teada sinu kui saatja isiku-ja kontaktandmeid, lapse isikuandmeid ja vastuvõtja isiku-ja kontaktandmeid. Lapse reisidokumendid koos täidetud ankeedi- ja lennupileti-/pardakaartidega asetatakse lapsele kaelasolevasse kotikesse, mis eristab üksireisiva lapse selgesti teistest reisijatest. Ankeedis soovitakse ka teada, mis keeltest laps aru saab. Jää lennujaama kuni lennu õhkutõusmiseni, juhuks, kui lend peaks ära jääma või muuks ootamatuseks.

Check-in´ist väravasse: Lennufirma poolt tagatud reisisaatja viib seejärel lapse läbi turvakontrolli ooteruumi või/ja lennuväravasse ning annab üle lennukipersonalile. Kõikides toimingutes (näiteks turvakontrollis) abistab saatja last - näiteks pagasi väljavõtmisel kotist või riiete-jalanõude äravõtmisel-selgapanemisel turvakontrollis. Enamasti lubatakse UM-lapsed lennukisse eelisjärjekorras.

Lennukis: Lennu vältel peab pardateenendaja lapsel pidevalt silma peal ninga aitab vajadusel söögi-joogi-tualetiskäiguga. Last peaks eelnevalt julgustama oma soovist märku andma.



Saabumine: Enamasti väljub UM-laps saatjaga lennukist viimaste seas. Saatja abistab ja saadab last kõigil etappidel - passikontrollis, pagasilindi ääres, vajadusel transfeerbussis ja tollikontrollis.

Üleandmine: Laps antakse üle vaid ankeedis määratud vastuvõtjale, kelle isikuandmed ja isikut tõendav dokument vastavad ankeedis näidatule. Oluline on meeles pidada, et vastuvõtjal oleks ankeedis märgitud dokument kaasas ja ette nädata.

Toit ja jook: Erinevatel lennuliinidel ja lennupikkustel on pakutav pardateenus erinev, osadel pakutakse tasuta suupisteid ja jooke, teistel tuleb neid ise kohapeal osta. Kuigi pardateenindaja last kõigiti lennu ajal abistab, tuleb tasulise teeninduse puhul lapsel ise oma söögi ja joogi eest tasuda. Paki lapsele kaasa kerge eine või suupisteid, vajadusel anna kaasa väiksem rahasedel või maksekaart, et ta saaks ise vajalikku osta. Vett pakutakse tavaliselt kõigil lendudel tasuta.

Lennu hilinemine: Nii last kui vanemaid informeeritakse lennu võimalikust hilinemisest reisi ajal.


 

Loe edasi
Stockholm Arlanda lastega
Lastega Lennukis

Eestlased reisivad sageli Stockholmi Arlanda lennujaama kaudu, mis viimastel aastatel on palju muutunud ja avardunud. Näiteks on vahemaad check-in lettide, turvakontrolli, mitte-Schengen tsooni passikontrolli ning lennuväravate vahel pikenenud oluliselt, mistõttu on eelnev lennujaamaga tutvumine ning piisava aja varumine olulised eelkõige väikeste lastega reisijatele.  Selles artiklis anname nõuandeid Arlandalt lendavatele ja lennujaama läbivatele lastega peredele. Kuidas lennujaam toimib ning kuidas kõige kergema vaevaga leida üles kõik reisil vajalik?

Kuidas orienteeruda Arlandal

Tänaseks päevaks on Arlandal neli terminali - Arlanda 2,3,4 ja 5. Terminalid 2 ja 5 on rahvusvaheliste- ning 3 ja 4 siselendude terminalid. Terminalide vahel on võimalik jalgsi liikuda, kuid vahemaad näiteks terminalide 2 ja 5 vahel on väga pikad. Terminalid 4 ja 5 on ühendatud  SkyCity aatriumiga, kust võib leida nii neljatärnilise lennujaamahotelli Sky City kui rohkelt poode ja restorane. Sky City´ga on ühendatud ka rongiterminal (Arlanda Express), mis viib reisijad südalinna 20 minutiga, väljudes iga 15 minuti tagant Terminalide vahel sõidavad regulaarselt tasuta terminalibussid, mis väljuvad vastavatest märgistatud peatusest umbes iga 10 minuti tagant. Sõiduaeg on lühike, kuna terminalid ei asu üksteisest väga kaugel, kuid aega tuleb varuda terminalide siseselt jalgsi liikumiseks. Kontrolli alati oma lennupiletilt, millisest terminalist väljub sinu jätkulend.


Check-in ja turavkontroll

Check-in laudade ja turvakontrolli ala on olemas eraldi igas terminalis. Üheski terminalis pole aga eraldi lastega perede sissepääsu, mis võimaldaks eelisjärjekorras kiiremat liikumist. Kõige suuremas, rahvusvahelises terminalis nr. 5 pääsevad lastega pered eelisjärjekorras pardakaardikontrolli, kuid turvakontrolli sabades tuleb kõigil seista võrdsetel alustel. Turvakontrolli järjekorrad võivad sõltuvalt kellaajast olla väga pikad, tasub varuda rohkelt aega. Lennujaama kodulehelt saab turvakontrolli ooteaegu reaalajas kontrollida. Transiidis olles tuleb arvestada passikontrolli järjekorraga, kui lendate edasi mitte-Schengeni riiki.

Mänguväljakud  Arlandal

Lennujaama igas terminalis on üks suurem mänguala peale turvakontrolli. 4.ja 5. Terminalis on suuremad muinasjututeemalised mängualad, loodud koostöös Junibacken´iga. Suurimas rahvusvahelises 5. terminalis asub mänguala 1-10 värava tiivas



Jalutuskärud

Paljud lennufirmad ei võimalda oma jalutuskäru kaasavõtmist transiit-tsooni, see tuleb ära anda juba check-in´is. Arlandal on tasuta laenukärud saadaval terminalides 1, 4 ja 5 peale turvakontrolli ala. Reisides 3. terminali kaudu, võta laenukäru kaasa juba 2. terminalist. Laenukärusid saab kasutada kõikjal lennujaama territooriumisl ning jätta otse lennuväravasse, vahetult enne pardaleminekut. Check-in´s on reeglina saadaval suured tugevad kilekotid oma jalutuskäru või vankri sissepakkimiseks, kuigi soovitame kaaluda tugeva spetsiaalse transpordikoti soetamist enne reisi, vältimaks vigastusi ja osade (näiteks äravõetavad rattad) kaotsiminekut. Kergemaid kaitsvaid käru transpordikotte leid ka meie valikust: Transpordikotid.


Imikute hooldustoad

Imikute mähkmevahetuseks ja hooldamiseks mõeldud spetsiaalsed mähkimislaudadega varustatud hooldustoad on olemas kõigi terminalide WC-des.

Toitlustus Arlandal

Nagu kõigis lennujaamades, on ka Arlandal söömine kulukas. Võimalusel pakkige oma väike snäkk, võileib või  lastetoit käsipagasina kaasa. Tasub teada, et beebipüreed, piimasegud, beebismuutid  ja ka muu väikelapse toit on lubatud kaasa võtta suuremates kui 100 ml anumates ning ei pea olema läbipaistvas kilekotis. Turvakontrollis võidakse toidust võtta proov või palutakse teil pudel/purk avada, kuid see ei ole takistuseks oma toidu kaasavõtmisel. Arlandal leidub mitmeid lastesõbralikke ja ühtlasi rahakoti-sõbralikumaid söögipaiku: (hinnad näidatud seisuga 04.03.2020):


- Food Market (terminal 5): Pannkoogid moosiga, kanapasta ja hamburger  (kõik 69 SEK)
- O´Leary´s (terminalid 2, 4 ja 5): Hamburger, Fish ´n´Chips või Chicken Nuggets (kõik 65 SEK)
- Gastropub (Terminal 5): Pasta bolognese, hamburger, pannkoogid moosiga (kõik 65 SEK)
- Max (Terminal 4 ja 5): Hamburgerid (alates 36 SEK)
- On My Way (Sky City): Pannkoogid moosiga (49SEK)  lihapallid kartulipüreega (59 SEK)
- Skygrill (Sky City): Pasta ja gyros (65 SEK)
- Mc Donald´s (Sky City): Hamburgerid (alates 29 SEK)
- Trattoria Milano (Sky City) Laste pizza ja pasta ( 59 SEK)
- Pontus in the Air (Terminal 5): kogu menüüst saab tellida lasteportsjoni 50% hinnaga
- Taste (term 5): Lasagne, Köttbullar med potatis och Pannkakor med sylt (alla 70 kronor)


Liikumine Stockholmi kesklinna ja lennujaama vahel

Kui te ei kasuta üüriautot, saab Stockholmist 40 km kaugusel asuvast Arlanda lennujaamast südalinna mitmel erineval moel - kiirrongiga, tavarongiga või lennujaamabussiga:

Arlanda Express: Kiirrongiga saab Stockholmi T-Centralen´sse (Keskrongijaama) umbes 20 minutiga. Lapsed vanuses 0-17 a. reisivad koos vanematega tasuta. Üksi reisida võivad lapsed alates 8.eluaastast. Iseseisvalt reisiva noore pilet (8-25 a.) maksab 50% täispiletist. Lapsevankreid ja - kärusid saab rongis tasuta vedada.
 
Flygbussarna: Väljub enamasti iga 10 minuti tagant kõigist Arlanda terminalidest kesklinna Cityterminalen´isse (keskbussijaam).Sõit kestab tavapäraselt umbes 45 minutit (tipptunnil kauem). Kuni kaks 0-7a. last saavad täiskasvanuga koos reisides sõita tasuta. 8-17.aastased lapsed ja noorukid maksavad umes 90% täiskasvanu hinnast. Olemas on ka perepilet kuni kahele täiskasvanule ja kuni 3 lapsele (vanuses 8-17a.) Lastevankrid ja -kärud tuleb ära anda bussi all olevasse pagasiruumi, neid ei saa võtta salongi. Igas bussis on olemas üks sõidu ajaks laenutatav istmekõrgendus lastele (alates 3. eluaastast). Võid kasutada ka isiklikku kaasavõetud turvatooli või istmekõrgendust ning bussiistmetel olevat 3-punkti turvavööd . Meie veebipoest leiad kergeid kaasaskantavaid turvavöösuunajaga istmekõrgendusi siit: Transfeer. Bussides on tasuta WIFI. Flygbussarna bussid kasutavad 100% biokütust. 04.märtsi 2020 a. seisuga makasab täsikasvanu ühesuuna pilet 99SEK (noorukipilet 89 SEK ja perepilet 349 SEK). Piletid saad osta nii online´is kui kohapeal.


Flixbus – sõidab samuti kesklinna (Cityterminalen) ja Aranda Terminal 5 vahet 40 minutiga, lisaks veel teistesse kohtadesse Stockholmis ning muudesse linnadesse ja lennujaamadesse üle kogu Rootsi. Lennujaama ja Stockholmi kesklinna ühesuunahind 04.03.2020 a. seisuga on SEK 59, laste allahindlus puudub. Piletid saab osta online´is. Lastevankrid ja kärud  saab kaasa võtta tasuta lisapagasina, kuid bussifirmale tuleb sellest ette teatada 48 tundi enne reisi. Bussi pardal on tasuta WIFI ja akulaadimise võimalus.

Takso – soovitame kasutada tuntud taksofirmasid nagu Taxi Stockholm, Taxi 020 ja Taxi Kurir (hinnad varieeruvad eri firmadel, alates SEK450 ).



Loe edasi
Tallinna Lennujaam Lastega
Lastega Lennukis


Rahvusvaheline Lennujaamade Ühendus Airports Council International (ACI) tunnustas Tallinna Lennujaama teenuse kvaliteeti auhinnaga Airport Service Quality Award 2018. aastal. Reisijaküsitluse järgi osutus meie kodune Tallinna lennujaam Euroopa parimaks väikelennujaamaks ja seda võib julgelt kinnitada igaüks, kes lennujaama teenuseid on viimastel aastatel kasutanud.

Lastega reisides on lennujaama väiksusel, teenuste heal leitavusel, kvaliteedil ning mugavusel mitmekordne tähendus reisi õnnestumiseks. Väike, hubane ja sõbralik Tallinna lennujaam sobib perereisi alustamiseks ülihästi. Siinkohal jagame, millised teenused on Tallinna lennujaamas lastega peredele kättesaadavad, kust neid leida ning mida meeles pidada enne reisi algust. 

Kehtiv reisidokument

peab olemas olema kõigil pereliikmetel, kaasa arvatud vastsündinud ja imikud. Kontrolli aegsasti enne reisi, et dokumendid on olemas, et need kehtivad nõutud aja jooksul, ka peale reisi lõppu ning vajadusel on viisad olemas kõigil pereliikmetel. Üksi või mitte oma vanematega reisivate laste puhul võib vaja minna vanemate poolt vormstatud luba või notariaalset volitust.

Vankri või jalutuskäruga reisimine

Kui soovite reisile kaasa võtta vankri või jalutuskäru,  tasub esmalt tutvuda  oma lennufirma  pagasireeglitega, mis puudutab lisavarustuse kaasavõtmist ( näiteks kas vankri / käru lennule registreerimine on tasuta). Mõned lennufirmad lubavad lisaks reisivoodi, turvatooli või lapsekandekoti tasuta lennule registreerimist. Hiljemalt check-in´is selgub, kas lapsekäruga lubatakse liikuda transiit-tsoonis lennuväravani või tuleb sellest loobuda juba pagasi registreerimisel. Tallinna lennujaamas on peale turvakontrolli ala saadaval laenukärud nii väiksematele kui suurematele mudilastele, mida saab tasuta kasutada kuni lennule minekuni. Kaasavõetud ja pagasisse antud isiklikku vankrit või jalutuskäru on mõistlik kaitsta võimaliku lõhkumise, osade kadumise ja määrdumise eest.

Selleks on kaks võimalust - soetada enne reisi spetsiaalne käru transpordikott (meie
transpordikottide valiku leiad siit.) või lasta käru lennujaamas kiletada enne lennule registreerimist. Kiletamisteenus vankrile ja jalutuskärule maksab 20.03.2020 seisuga Tallinna lennujaamas 18 EUR. Kiletamisteenuse suur eelis on see, et saad pagasiühikuid kokku pakkida. Kui pakendi kogukaal ei ületa lubatud maksimumi, õnnestub sel moel vältida lisatasude maksmist rohkemate pagasiühikute eest. Eriti lastega reisides koguneb varustust rohkem ja seetõttu on kiletamisnipp hea meeles pidada. Käru või vankrit kiletades saad ühte pakendisse (vankrisse sisse näiteks) julgelt lisada mähkmeid, riideid, tekke, patju vm. mittepurunevat reisivarustust.

Soovitame hinnalisema reisivarustuse kaasavõtmise puhul kindlasti enne reisi kaaluda pagasikindlustust reisikindlustuse osana. Juhuks kui vanker, voodi, turvatool või kohver peaks teel purunema või kaduma. 



Beebitoit käsipagasis

Piim, piimasegu pulber, vesi, puder, smuutid, püreed ja tahke imikutoit on lubatud lennule kaasa pakkida käsipagasis, koos muu hädavajaliku reisivarustusega. Sealjuures ei pea vedel toit olema omakorda pakitud läbipaistvasse kilekotti ning anumad võivad olla suuremad kui 100 ml. Võid näiteks toitu lennukisse kaasa võtta väikeses joogi- või toidutermoses, kus see püsib vajalikul temperatuuril mitmeid tunde. Sinu kaasavõetud lastetoidust võidakse turvakontrollis võtta proov või palutakse Sul pudel/purk avada .

Mähkimistoad lennujaamas 

Mitmete Tallinna lennujaama terminali toalettide juures leidub eraldi mähkimislauaga imukuhooldamise tuba. Neid erimärgistusega suuremaid tube on lennujaama peale kokku kuus, ruumid on tavapärasest avaramad, kus saad ennast mugavalt tunda ka mitme lapsega toimetades.

Mängualad lastele

Lennueelset ooteaega on kõige mõnusam lastega reisides veeta mängualas, kus eri vanuses lastele leidub parasjagu sobivat (ka füüsilist) tegevust. Tallinna  lennujaama reisiterminalis leidub kaks mänguala. Suurem neist - Lotte mänguala, asub 5. värava juures, kus saab  Lotte-tornis turnida, liugu lasta, kott-toolidel Lotte filme vaadata, joonistada ja meisterdada. Teine mänguala asub mitte-Schengeni tsoonis. Lisaks mängualadele on viimastel aastatel lisatud reisiterminali ka pisut suuremate laste jaoks sobilikke meelelahutusi, nagu klaver, pingpongi laud ja põrandamale. Pikemale lennureisile suundumise eel soovitame soojalt väikesed reisijad enne lende korralikult ära väsitada, sest hiljem lennukis olles, piiratud ruumis võrdub üks magav laps ühtlasi rõõmsa lapsevanemaga. 



Söök ja jook lennujaamas

Tallinna lennujaama igast tsoonist leiad rohkelt võimalusi kogu pere kehakinnituseks enne reisi. Snäkke,  kergemaid eineid ja jooke saad lennule kaasa osta kas tax-free poest, kioskist või lennujaama paljudest kohvikutest ja restoranidest. Lapsesõbralikumatest restoranidest võib ära nimetada siinkohal: Subway (soojad võileivad, wrapid), Take Off One (salatid, soojad pastad, võileivad), Toidutänav kolme erineva restoraniga (võileivad, pirukad, salatid, burritod, pizzad, võileivad ja tervislik värske toit). Hea on teada, et kui midagi hädavajalikest reisitarvikutest on maha ununenid, saad transiit-tsooni kioskitest ja apteegist  veel kaasa osta hambapastat, kõrvatroppe, plaastreid, desinfitseerimisvahendit, vett ning meelelahutust lastele (värvimisraamatud, ajakirjad, pliiatsid, mänguasjad). Tühje pudeleid on lubatud läbi turvakontrolli tuua, seega võid need veega täita enne lendu tualettruumis, kui ei soovi võrdlemisi kallist pudelivett kaasa osta.

Üksi reisivad lapsed - UM teenus

Reeglina alates 12.eluaastast (leidub ka erandeid) on lubatud lastel lennukis üksinda reisida. Nooremad lapsed saavad vajadusel samuti üksi lennureise teha, kuid selleks tuleb eelnevalt tutvuda vastava lennufirma UM- (unaccompanied minor) teenuse tingimuste ja hinnaga ning teenus võimalikult varakult lennufirma kaudu ette tellida. UM-teenust kasutades liigub lapsega reisiterminalis kaasa vastav töötaja, kes abistab last enne ja pärast lendu. Lennu ajal abistab last lennufirma pardatöötaja. Lähemat lisainfot UM-teenuse kohta leiad meie blogi eraldi peatükist.

Kui vajad abi reisiterminalis liikumiseks

Osa lennuväravad Tallinna lennujaamas on ligipääsetavad vaid treppide kaudu. Kui reisid lapse või mitme lapsega üksi ning arvad, et võiksid vajada abi treppidel lapse ja käsipagasiga liikumisel, anna sellest aegsasti teada lennujaama töötajale. Võimalusel sind abistatakse.



Liiklemine lennujaama ja südalinna vahel

Tallinna lennujaam asub Tallinna südalinnast vaid lühikese sõidu kaugusel. Viise lennujaama ja sealt linna jõudmseks on mitmeid:

Trammiga: Tramm nr 4 peatub reisiterminali kõrval paremat kätt ja pääs peatusest terminali käib läbi mugava koridori. Trammiliiklus algab hommikuti kl 05.30 paiku (vaata graafikuid) ning väljub viimast korda lennujaamast kl 00.45, võimaldades ka hilistel saabujatel pääseda kesklinna ühistranspordiga. Ühiskaardi  soetada ning raha peale laadida saab  terminals asuvast R-kioskis, külastajatele on üksikpileti hind juhilt ostes 2 EUR, peatuse juures automaadist ostetud või QR inetrnetipilet 1,50 EUR. Pilet kehtib 1 tunni, sõit kesklinna kestab umbes 15 minutit.

Bussiga: Buss nr 2 ühendab lennujaama regulaarselt kesklinnaga. Pilet maksab samuti nagu trammipilet  1,50 - 2 EUR. Bussipeatus asub terminalist väljudes paremal, trammipeatuse kõrval. Piletid saab osta automaadist, juhi käest või interneti kaudu. Ka liinibussid 49 ja 65 peatuvad lennujaamas ja ühendavad seda eri linnaosadega.

Taksoga: Otse saabuvate lendude terminalist väljudes leiad ametliku taksopeatuse. Lennujaam soovitab kasutada selles alal leiduvad partner-taksofirmasid Tulika, Tallink ja Airport Taxi, et olla kindel teenuse kvaliteedis ja hinnas. Loomulikult saad tellida ka endale sobiva taksofirma, kuid neil on lubatud peatuda lühiajaliselt (10 minutit) vaid parkimismajas asuvas “Kiss and Fly” alal või lennujaama kõrval parklas A4.

Autoga: Kui teid saadetakse teele või tullakse vastu eraautoga, siis on hea teada, et lühiajaline peatumine on lubatud parkimismaja “ Kiss & Fly” tsoonis või lennujaama kõrval olevas A4 parklas. “Kiss and Fly” tsoonis üle 10 minuti peatumine on maksuline (tasuda saab automaatides).




 








Loe edasi
Käsipagasireeglid
Lastega Lennukis

Üha enam lennufirmasid võtab lisatasu registreeritud pagasi eest (samuti reeglites lubatud suurema või raskema käsipagasi eest), seetõttu on oluline täpselt teada sinu lennufirmat(-sid) puudutavaid käsipagasi nõudeid - nii turvalisust kui raskust, mõõte ja  pagasiühikute arvu puudutavat infot. Enamikel lennufirmadest on endi kehtestatud käsipagasi mõõdud, kaal ja lubatud määr ning nad ei järgi IATA- poolseid üldiseid soovitusi (56 x 45 x 25 cm). Samuti on hea teada, mida võid ning ei või lennukisse käsipagasina kaasa võtta siis, kui reisid lastega.

Üldised käsipagasireeglid turvakontrollis

Käsipagasis kaasavõetava vedeliku suhtes kehtivad piirangud, kui palju ja mida saad pardale kaasa võtta. Vedelike alla kuuluvad lisaks jookidele supid, kreemid, püreed, zeleed ja kastmega valmistoidud (sh. sügavkülmutatud). Vedelike suhtes kehtivad järgmised üldreeglid:

- Kõik vedelikud peavad mahtuma eraldi max 100 ml anumasse
- Suuremad anumad sõltumata sisalduvast vedeliku hulgast ei ole lubatud
- Tühjad anumad, sõltumata suurusest, on seevastu lubatud (näiteks, kui soovid pudeli veega täita lennujaama transiit-tsoonis)
- Kõik vedelikuanumad tuleb mahutada ühte läbipaistvasse taas-suletavasse kilekotti mahutavusega maksimaalselt 1 liiter
- Toitu, mis ei liigitu vedelike alla, on lubatud kaasa võtta piiramatus koguses.Tasub meeles pidada, et osades maades kehtivad piirangud sisselubatavale värskele toidule, nii puu- ja köögiviljadele kui loomsele toidule.


Millised reeglid kehtivad beebitoidule?

Beebi-ja lastetoitu on lubatud käsipagasis kaasa võtta (näiteks putru, beebitoidupurke, püreesid, piima ja muid jooke). Lubatud on isegi külmaelemendid toidu jahutamiseks ja säilitamiseks. Sellegipoolest pead lapse toidu pagasist eraldi välja võtma, seda turvatöötajale näitama ning vajadusel võetakse toidust ka tehniline proov kontrollimaks anumate sisaldust.

Millised reeglid kehtivad ravimitele?

Nii retseptita kui retseptiravimid ning väiksemad meditsiinilised abivahendid on lubatud käsipagasis kaasa võtta, ka vedelal kujul. Samuti on lubatud külmaelemendid ravimite jahedal temperatuuril säilitamiseks. Pead ravimid, samuti kui beebitoidu, eraldi kotist välja võtma, neid turvapersonalile näitama ning vajadusel võetakse neist tehniline proov kontrollimaks pakendite sisu.



Lennufirmade käsipagasireeglid

Osa lennufirmasid järgivad IATA soovitusi lubatud käsipagasi suuruse osas ((56x45x25 cm) , kuid suurem osa neist on kehtestanud omad reeglid nii käsipagasi mõõtude-, kaalu kui koguse osas. Altpoolt leiad nimekirja eri lennufirmadest, nende lubatud käsipagasi koguste ja mõõtude / kaalu kohta (uuendatud 9.märtsi 2020 seisuga). Kontrolli alati enne lendu sinu konkreetse lennufirma pagasireegleid, lisaks sinu piletihinna tingimusi, sest reeglid muutuvad ning erinevatesse sihtkohtadesse ja erinevatele piletitüüpidele võivad kehtida täiesti erinevad pagasireeglid.





Loe edasi
Ettevalmistus autoreisiks
Autoreis Lastega

Enne pikemale autopuhkusele minekt on põhjust üle kontrollida auto korrasolek ning veenduda, et kõik reisiks vajalik on kaasas. Et väiksemaid ja suuremaid vahejuhtumeid vältida ning pühendada reisiaega peamiselt vaid reisimiseks, veendu, et oluline varustus on autos olemas ning vajaminev tagavara või lisavarustus pagasis kaasas.

Enne reisi kontrolli

Rehvid: Kontrolli, at all on õiget tüüpi rehvid ehk vastavalt suve- või talverehvid ning et neis on piisavalt sügav muster, piisav õhurõhk, balanss ning et rehvitüüp on aktsepteeritud maal, kuhu reisite. Näiteks Saksamaal ei lubata naastrehvide kasutamist. Ka varurehv võiks olla täis pumbatud.

Vedelikud: Kas mootori- ja piduriõli on piisavalt, kas glükooli, õiget tüüpi aknapuhastusvedelikku jätkub ning kas õlifilter töötab nagu vaja.

Lambid: Kontrolleri üle kõik esi- ja tagatuled, piduri-ja suunatuled ning isegi numbrimärki valgustavad tuled.

Varustus: Kui reiste autosuvila-, rattahoidja- või järelkäruga, kontrolli üle, et kärukonks oleks töökorras ja kinnitatud ning et kõik kinnitusrihmad ja kaablid töötavad nagu peab. Vaata üle kõikvõimalikud lisaseadeldised - katuseboks, pakiraam või jalgrattahoidjad.



Praktilised abivahendid ja dokumendid

Peale isikliku pagasi, hotellibroneeringute ja passide, on terve rida muid vajalikke dokumente, mida meeles pidada ja reisile kaasa võtta, eriti kui reisite välismaale.

Juhiluba/rahvusvaheline juhiluba: Paljudes maades, mis ei kuulu Eurooa majanduspiirkonda,  on vajalik rahvusvaheline juhiluba. Sisuliselt on tegu koduse juhiloa ingliskeelse tõlgitud versiooniga ja seda saab taotleda Maanteeameti kaudu kolmeks aastaks. Igaks juhuks tasub kaasa võtta ka koopia riiklikust juhiloast või selle pilt taasesitatavas vormis.

Auto registreerimistunnistus: Registreerimistunnistusel peab olema omaniku või kasutajana märgitud autojuhi nimi. Kui autojuhti tunnistuses märgitud pole, peab kaasas olema notariaalne volitus sõiduki välismaal kasutamiseks.

Kindlustus: Enamikes EL-i maades kehtib tavaliikluskindlustus, kuid soovitav on kaasa võtta ka nn. ”roheline kaart”, mis väljastatakse soovi korral koos kindlustusega. Kaaluda võiks ka kaskokindlustust. Osades riikides nagu Venemaal võivad kehtida kindlustuse eritingimused, millega peaks enne sõitu kindlasti tutvuma. Autoabi ja kindlustusfirmade telefoninumbrid võiksid olla alati käeulatuses.

Laenu- või rendiautod: Kui kasutad laenatud või üüritud autot teise riiki sõitmiseks, veendu, et olemas on kõik vajaminevaid volitused auto kasutamiseks.

Mobiiltelefon: Hands-free ja laadimisjuhe autosse

Navigeerimiseks: Ajakohastatud GPS või ka erinevad paberkandjal teejuhid.

Väike ja praktiline: Parkimiskell, varuvõtmed autole ja autosuvilale, pimedassõidu prillid, päikeseprillid, kraabits (talvel), salvrätikud, väikesed imavad lapid kuivatamiseks.


Reisiapteek: Lisaks sellele, et apteeki on alati kasulik autos kaasa kanda (miinimumvarustusena plaastrid, kompressid, haavapuhastusvahendid, sidemed, zgutt) on paljudes maades autoapteegi olemasolu kohustuslik.

Väike tööriistakast: Väiksemat sorti tööriistakast võib osutuda vajalikuks nii auto kui näiteks lapsevankri parandamiseks.Selles kastis võiks leiduda käivitusjuhtmed, pukseerimisköis, tungraud, veljevõti, haamer, peitel, tangid, kruvikeeraja ja mutrivõti. Praktilised on ka hõbeteip, nuga, traadirull, taskulamp ja erinevad varupatareid, veepudel, väike vihmavari ja rätik maas põlvitamiseks.

Talvevarustus: Lumeketid, lumelabidas, lumehari, kraabits ja mootorisoojendaja ühenduskaabel.

Erivarustus teatud maades: Teatud maades nõutakse seaduslikuks autosõiduks lisavarustuse olemasolu, näiteks võidakse nõuda reflektorvesti, tulekustuti, kahe ohukolmnurga või eri lampide olemasolu.Konrolli läbitavate ja sihtkohariikide nõudeid enne reisi.

Varurehv: Täida varurehv õhuga jai võta kaasa rehviparandamise vahendid.

Alkomeeter: On igaks juhuks hea kaasa võtta, et oma sõiduvormis alati kindel olla.

Keskkonnamärgistus: Näiteks Saksamaal nõutakse paljudes linnades sõitmiseks erilist auto keskkonnamärgistust.

Meelelahutus ja snäkid lastele: Selle kohta saad lugeda lähemalt artiklis Rõõmsad lapsed tagaistmel.


Siit leiad Reisipisiku valikus olevad autopuhkuseks vajalikud abivahendid.


Valik Reisipisiku pere autopuhkuseks vajalikke abivahendeid:

Loe edasi
Rõõmsad Lapsed Autos
Autoreis Lastega

Autopuhkuse õnnestumiseks on oluline, et lapsed tagaistmel oleksid võimalikult rõõmsad, rahulikud ning kakleksid omavahel võimalikult vähe. Et see aga õnnestuks, tuleks autoreisi kohandada laste vajadustega niipalju kui võimalik. Lapsed vajavad liikumist ja mängu, seetõttu varu kannatust ning planeeri resivahemaade pikkus, sirutuspausid, söögiajad ja meelelahutus lastele sobilikuks. Vaid sel moel säilib kodurahu ja hea meeleolu kogu autopuhkuse vältel.


Lastele sobilikum

Sõiduaeg: Väikelaste ja imikutega reisides planeeri pikemate vahemaade läbimine nende tavapärasele uneajale.

Temperatuur: Hoia autos võimalikult jahedat temperatuuri ning õhuta regulaarselt. Liiga ereda päikese puhul kasuta päikesesirme külg-ja tagaakendel, et vältida ülekuumenemist.

Tee pause: Võimalusel tee sagedasti lühikesi pause pigem kui pikke ja väheseid. Söömiseks ja liikumiseks on loomulikult ka pikemad pausid vajalikud ja mõistlikud.

Mänguväljakud ja pargid: Tee paus võimalusel mänguväljaku või pargi lähedal. Nii saavad lapsed võimaluse end ”välja joosta” ja ronida. Sageli on läheduses WC ja piknikuala, mida saab edukalt vahepalaks või söögiajaks kasutada.

Piknikukotike: Väga praktiline ja käepärane juba väljasõidul valmis panna. Seal võiks leiduda-söök, jook, snäkid, istumisalus või tekk, tualettpaber, hüppenöör, jalgpall vms.

Informeeri lapsi: Räägi lastele enne sõidu alustamist, mis neid sel päeval ees ootab. Kui tulemas on mõni põnev lõbustus või paik, anna aegsasti teada, millal sinna jõuate ja kaua kogu reis sinnani kestab. Teadmatus reisi pikkusest ja eesootavast frustreerib lapsi, seega anna võiamlusel lihtsasti arusaadavaid ja adekvaatseid selgitusi.




Snäkid ja ajaveetmine autos 

Tahvelarvuti ja telefon: Lae alla mänge, muusikat, filme, audioraamatuid ja muud vastavat. Vajadusel lisa mälukaart, et vähendada kalli mobiilse inetrneti kasutust sõidu ajal. Võta kaasa autosse sobiv laadija, akupank ja lapse kõrvaklapid. Reisipisikust leiad ka tahvelarvuti hoidikuid ja kombineeritud hoidikuid-istmekaitseid-oraganiseerijaid, millesse saad tahvelarvuti asetada lapse silmade kõrgusele, eesistme seljatoele.Vaata lähemalt: Tahvelarvuti hoidjad.

Mängud: Poodides müüakse mitmeid reisiformaadis kaardi-ja lauamänge, mida on lihtne kotti kaasa pista. Erinevad nuputus-ja sõnamängud, näiteks UNO, Laevade pommitamine, Poomine, mõistatusraamatud, viktoriinid jpm. on väha ruumivõtvad ja sobivad meelelahutuseks autosse. Väldi mänge, milles on palju lahtisi osi ja mängunuppe, sest keegi ei jaksa hiljem väikeseid tükikesi mööda autoistmeid ja põrandadaid taga otsida.

Käeline tegevus: Väike joonistuskotike võiks samuti autosse sobida - paber, värvipliiatsid, joonistusraamatud, kleepsud ja kleepsuraamatud, nöörimängud jne. pakuvad käelist tegevust pikemaks ajaks.

Raamatud ja ajakirjad: Nii tavalised kui audioraamatud on vägagi mõistlik ajaviide autosse. Koomiksid ja mõistatuste- naljade kogumikud sobivad samuti hästi. Lemmik pildiraamat võiks alati kaasas olla.

Lugemislamp: Väike klambriga kinnitatav lugemislamp või hea taskulamp koos varupatareidega võiks  tagaistmel olla, kui hämardub või on juba pime, saab pooleliolevat tegevust juhti segamata jätkata. Reisipisikus on müügil sobilikus suuruses lugemislamp, mille saad kinnitada vajalikku asendisse klambriga.

Joogid ja söögid: Arukas on kaasa varuda piisav kogus jooki, et see ei lõppeks ootamatult või poleks vajadust pidevalt kalleid jooke bensiinijaamadest juurde osta. Kui soovid, et joogid püsiksid külmana, võta kaasa külmakott või juhtmega ühendatav auto külmakast. Joogi- ja toidutermosed aitavad jooke ja söögiportsjone soojana hoida pikemat aega. Toidukorv võiks koosneda erinevatest snäkkidest, mitte vaid kommidest, küpsistest ja krõpsudest. Lihtsam ja puhtam (ning tervislikum) variant oleksid tükeldatud puu-ja köögiviljad, juustukangid, külmad lihapallid, krõbeleivakesed. Vältida tasuks määrivaid toiduaineid nagu shokolaad ja purused koogid-küpsised. Arvesta, et rohke suhkrusisaldusega joogid ja söögid muudavad lapsi hüperaktiivseks ja kergemini ärrituvaiks.

 

Valik Reisipisiku pere autopuhkuseks vajalikke abivahendeid:

Loe edasi
Lapsed autos - kord ja puhtus
Autoreis Lastega

Kes meist pole kogenud, et autosõit väikelastega  kujutab endast sageli suurt tohuvapohu tagaistmel. See ei pea aga nii olema, sest leidub asjalikke abivahendeid, millede abil autos korda ja puhtust hoida – näiteks praktilised istmekatted või organiseerijaid pudelite, snäkkide, mänguasjade, raamatute, telefoni või tahvelarvuti ärapaigutamiseks. Allpool tutvustame erinevaid nutikaid lahendusi, kuidas lapse elu auto tagaistmel lihtsamaks ja puhtamaks korraldada.



Taskutega istmekatted

Väikesed jalad põtkivad jalanõudega auto esiistme taguse inetult määrdunuks. Selle vältimiseks võib kasutada lihtsat nööride või takjapaelega kinnitatavat istmekatet, kuid saab valida ka istmekatte taskute ja sahtlitega versiooni, mis täidab kahte erinevat funktsiooni. Lisaks jalajälgede ärahoidmisele, aitab organiseerija paigutada lapse joogipudeli, mängud, salvrätikud, snäkid, raamatud ja kõik muu olulise kenasti taskutesse. Meie valikus leidub taolisi organiseerijaid mitmes värvitoonis, erinevat tüüpi taskutega ning lastepäraste disainidega. Siit leiad kõik meie poes leiduvad taskutega istmekatted.





Taskute- ja tahvelarvuti hoidjaga istmekatted

Et aeg pikemal reisil igavaks ei läheks, pakuvad vanemad sageli lastele meelelahutust tahvelarvutist. Laps võib tahvli siiski kogemata joogiga üle kallata või maha kukutada. Siin tuleb appi eriti nutikas istmekate, kus lisaks hoiutaskutele on eraldi olemas ka Ipadi või tahvelarvuti  kaetud hoiutasku, mis asub täpselt lapse silmade kõrgusel. Sel viisil lahendad mitu probleemi korraga – esiistme tagune püsib jalajälgedest puhas, lapse joogid-söögid ja mänguasjad saab ära paigutada taskutesse ning tahvelarvuti näitab puhta ja tervena lapsele tema lemmikmultikat. Selline istmekate paigutatakse esiistmele nööride – ja takjapaelte abil ning arvutihoidik mahutab kõiki standardsuuruses tahvelarvuteid. Ligipääs nuppudele ja kõrvaklapijuhtmetele on samuti olemas. Siit leiad kõik meie tahvelarvuti hoidjaga organiseerijad.



Walser Backseat Organizer

Esemeid saab ära paigutada ka tagaistme keskele paigutatud ning turvavöö külge kinnitatud organiseerijasse. Sellise suurema säilitustasku eeliseks on, et ruumi erinevate esemete ärapanemiseks on oluliselt rohkem, tasku saab pealt lukuga sulgeda ning vajadusel koos kõigega autost kaasa võtta. Kui säilitustasku sisuks on näiteks lapse joogid ja söögid, on neid imelihtne organiseerijas piknikule kaasa võtta. Väiksemad lisataskud külgedel sobivad hästi  salvrätikuile või pakkepaberitele, lusikatele või pudeliavajatele. Kui organiseerijat parasjagu vaja pole, saab selle lapikuks kokku voltida ja ära panna. Ka puhastamine on imelihtne-niiske lapiga pühkies või käsitsi loputades läheb veekindel organiseerija ruttu puhtaks. Kui on soovi, saab Walser Backseat Organizer ´it kasutada ka auto prügikorvina. Meie poes leidub toode mitmes erienevas värvitoonis.



Walser Coolerbag

Walser Coolerbag on kombineeritud istmekaitse ja termoisolatsiooniga tasku spetsiaalselt toidu ja jookide jaheda-või soojana hoidmiseks. Suurde lukuga suletavasse termotaskusse mahub ära terve lõunasöök ja mitmed joogid.Tasku kohal on erinevaid väiksemaid sahtleid esemete ärapaigutamiseks. Nutika istmekatte saab soovi korral seljatoe küljest lahti võtta ning õlakotina kaasas kanda, näiteks kui on saabunud aeg lõunat süüa või õues piknikku pidada. Istmekate- termokott on valmistatud veekindlast ja lihtsasti puhastatavast materjalist. Walser Coolerbag hoiab autos kasutades ühtlasi esiistme seljatoe puhtana jalajälgedest.




Walser Flexibag

Selle praktilise, paljude taskutega hoiukoti-organiseerija saad riputada nii auto esiistme ees- kui tagaküljele, vastavalt vajadusele. Rohkelt ruumi ja palju erinevaid taskuid nii koti sees kui külgedel, võimaldab ära paigutada kõik autosõidul vajalikud esemed – päikeseprillidest infovoldikute- ja joogipudelitest mänguasjadeni. Kõik oluline on ühes kohas ja alati kättesaadav, ei pea otsima mööda pingipealseid ja põrandaid.Nagu kõik muudki Walser organiseerijad, on ka Walser Flexibag valmistatud niiskuskindlast ja lihtsasti puhastatavast materjalist.



Walser Portabag

Walser Portabag on Flexibag ´ist veelgi suuremate kasutusvõimalustega hoiutasku. Mahuka taskutega autokoti võid paigutada eesistme tagaküljele, esiküljele või soovi korral kahe istme vahele ning ka lihtsalt kaasas kanda! Koti pannaldega kinnitusmehhanism on ülilihtne ja kasutusviisid seetõttu väga paindlikud. Piisavalt ruumi kõigile erinevatele esemetele nii autos kui autost väljas kasutamiseks – praktiline ja nutikas lahendus. Walser Portabag on valmistatud veekindlast materjalist ning kotti on lihtne puhastada.


Vaata kõiki Reisipisiku autotarvikuid siit.


Valik meie auto istmekatteid ja oragniseerijaid:

Loe edasi
Autorent reisil
Autoreis Lastega

Millele mõelda autot rentides, mis mõjutab rendi hinda, millist firmat valida, mis täpselt sisaldub üürihinnas ning millele tähelepanu pöörata autot koha peal vastu võttes? Mõningad nipid ja nõuanded, vältimaks tavapärasemaid vigu autorendil, mis aitavad ühtlasi säästä olulisel määral puhkuseraha.

Millele keskenduda?

Auto suurus: Mida suurem auto, seda enam ruumi nii reisijaile kui pagasile. Reisijate arvu ja sõidukitüübi järgi kategoriseerivad autorendifirmad oma sõidukid klassidesse (A,B,C jne). Suuremad ja rohkem mahutavad autod on kallimad üürida, kuid arvesta, et enamasti on pakutav pagasiühikute mahutavus auto pagasiruumis reaalsuses palju väiksem kui lubatu/rekaamitu. Seega, kui kaasas on palju lisapagasit, nagu käru, kandetool, reisivoodi jne, siis pigem üüri auto nn. varuga. Osades maades võib diisel-ja bensiinikütuse hinnavahe olla arvestatav, võimalusel uuri eelnevalt kohalikke hindu ja vali vastavalt kas diisel- või bensiiniauto.

Funktsioonid ja varustus: Kui suundute reisile, kus teeolud võivad olla heitlikud - lumised, vihmased, lörtsised, siis eelista 4-rattaveolist masinat. Osades maades on lumeketid kohustuslik lisavarustus. Manuaal-ja automaatkäigukasti vahel valimine võib osutuda kriitiliseks vasakpoolse liiklusega maades, kui juht ei ole eelnevalt harjunud vaskapoolse liiklusega. GPS-i lisavarustusse kuulumist võiks kontrollida, juhul, kui teil pole isiklikku kaasa võtta.

Lapse turvatool: Kui teil pole plaanis isiklikku turvatooli reisile kaasa võtta, tasub lapse turvatool kohe koos autorendi broneeringuga vormistada ning veenduda teenuse maksumuses ning sobivuses teie lapse vanusega. Tavaliselt tasutakse üüritooli eest nn. päeva kaupa, kuid võidakse võtta üüritasu ühe konkreetse rendiperioodi eest. Üle 3-aastastele lastele (sõltub lapse pikkusest) on olemas ka mõistlikke alternatiive – kaasaskantavaid, väikseks kokkupandavaid  istmekõrgendused koos turvöösuunajaga, mis võivad vahel olla heaks lahenduseks nii mugavust kui rahakulu silmas pidades. Reisipisik pakub järgmisi kaasakantavaid istmekõrgendusi siin.




Rahvusvaheline juhiluba: Kontrolli, kas sihtkohas või transiitriikides nõutakse rahvusvahelist juhiluba, mille saad taotleda tasu eest Maanteeametist.

Krediitkaart: Autorendifirmad nõuavad broneeringu tagatiseks kehtivat ja piisava rahalise kattega krediitkaarti (või deebetkaarti krediitkaardi funktsioonis). Kuna osa firmasid broneerivad omavastususe summa sinu kaardilt enne rendi algust, siis tuleks sellega arvestada ja summa olemasolu kaardil tagada. Samuti tuleks veenduda, et krediitkaart on avatud välismaisteks veebiostudeks.

Auto vastuvõtmine ja loovutamine: Tavaliselt asuvad rendipunktid suuremates lennujaamades (või nende läheduses) ning kesklinnas. Kui soovid auto välja võtta ühes ja loovutada teises rendipunktis, võib üürihind sellest oluliselt suureneda.

Kuidas raha säästa: Erinevad reisisaidid, reisibürood ja ka lennuliinid pakuvad ühenduses lennupiletite- või muude teenustega kokkuleppehindu autorendile. Tasub uurida ja võrrelda erinevaid pakkumisi nii ühenduses kui eraldi teistest teenustest. Osa firmasid pakuvad üllatavalt häid hindu, kui sul on võimalus auto üürida nn. vastuvoolu, s.o. tavapärasest turistide liikumissuunast vastupidises suunas sõites ( näiteks Sydneyśt Melbourne´i asemel Melbourne śt Sydney´sse sõites). Nii säästavad rendifirmad aega ja raha autosid ühest punktist teise toimetades ning sul võib avaneda võimalus osa saada heast sooduspakkumisest. Kui saad varieerida reisiaega, siis üldtunnustatud pühade ja puhkuseaegade vältimisel on samuti võimalik leida ülihäid hindu (nn. low season). Tangi auto ise täis enne selle rendifirmale tagastamist ja see tuleb sulle odavam kui lasta rendifirmal seda teha. Juhul kui GPS-seadme üürimise eest küsitakse eraldi tasu (sageli on see siiski standardvarustuses sees), kaalu oma seadme kaasavõtmist või nutitelefonis kaartide kasutamist.

Mis mõjutab autorendi lõpphinda?

Auto kategooria: Auto suurus, mudel, mootorivõimsus, 4WD või mitte, reisihooaeg (high, medium, low season), manuaalne või automaatkäigukast.

Juhi vanus: Nooremad ja vanemad juhid maksavad tavaliselt kõrgemat hinda, arvestades õnnetusjuhtumi riskikoefitsendiga.

Juhtide arv: Enamik rendifirmasid küsivad lisatasu teise või kolmanda juhi juhtimisõiguse eest.

Free mileage: Kas piiramatu vahemaa läbimisõigus (free mileage) on renditingimustes sees või mitte. Kui mitte, siis kui palju maksavad lisakilomeetrid?

Nädalapäev ja hooaeg: Fakt, kas üürid madal- või kõrghooajal, nädala keskel või nädalalõpus, võib varieerida rendihinda oluliselt.

Lisavarustus: GPS-i, laste turavtooli rent jne. võivad lisada hinnale olulise summa juurde.

Maksud ja lisatasud: Uuri, kas kõikvõimalikud lennujaama-, turva- ja linnamaksud sisalduvad üürihinnas.

Kindlustus: Lõpphind sõltub oluliselt sellest, millised kindlustusliigid hinnas sisalduvad- kas õnnetusjuhtumikindlustus (CDW) ja varguskindlustus(TP) sisalduvad? Milline on omavastutus (self risk) ning millise summa eest saab omavastutuse määra alandada soovi korral?





Millele mõelda autot vastu võttes

Aeg: Auto ülevaatamine ja kättesaamine võivad võtta aega, kui võimalik, tee need toimingud võimalikult rahulikus ja segamatus olukorras, sinu reisikaaslane võiks samal ajal tegeleda lastega kusagil pisut eemal.

Leping: Loe leping rahulikult läbi ja kontrolli, kas kõik selles kajastuv vastab broneeritule. Kuigi saba autorendikioskis võib olla stressirikas ja aeganõudev, varu kannatust veendumaks, et lepingus on kõik täpselt nii, nagu soovisid.

Auto seisundi raport: Autorendifirma esindaja palub sul allkirjastada dokumendi, milles fikseeritakse auto seisund kättesaamaise ajal. Varu kannatust ja aega, et auto seest ja väljast üle vaadata ning kõikvõimalikud kriimud, mõlgid ja muud puudused raportis fikseerida ning firma esindaja poolt ka fikseeritu allkirjastada. Hilisem vaidlus võib osutuda viljatuks ning sul tuleb kahjud ise korvata, kuigi sa neid ise tekitanud pole.

Auto tehniline seisund: Kontrolli, kas auto on sertifitseeritult ülevaatuse läbinud (vastav märgistus), kas rehvid on korras ja õhuga täidetud, vajalikud vedelikud olemas (piduri-,jahutus-, kojamehe-), kas lambid ja turvavööd töötavad ning on olemas.

Tellitud lisavarustus: Kontrolli, kas tellitud lisavarustus on autos olemas ja ka töökorras.

Sobivus lastele : Turvatooli seisund, suurus ja sobivus ning nõuetele vastavus tuleks üle vaadata. Kas õhkpadja funktsioon on välja lülitatud istmel, kuhu turvatooli asetad. Kas lapselukud toimivad?

Loe edasi
Reisitalumatus - Autos
Autoreis Lastega

Reisitalumatus (merehaigus) võib tabada reisil nii täiskasvanuid kui lapsi. Lihtsalt äraseletatult johtub see seisundist, kus inimese pea liigub pidevalt kiirendatult erinevates suundades või olukorrast, kus puudub visuaalne stabiilne kontakt horisondiga. Sisekõrvas asuv tasakaaluelund üritab säilitada keha asendit ja tasakaalu, kui see aga ei õnnestu, tekivad sümptomid nagu iiveldus, pearinglemine ja oksendamine. Kuidas vältida ja leevendada merehaigust autos, rongis, bussis või laeval sõites?


Millest reisitalumatus tekib?

Inimese sisekõrvas paikneb tasakaaluelund, mis koosneb poolringkanalitest. Nendes kanalites ringleb vedelik, mille paiknemise järgi saadetakse närviimpulsse ajule, et säilitada keha asendit ning tasakaalu. Õõtsuval laeval või lennukis sõites ärritab pidev liikumine kanaleid liigselt. Pidev signaalimuutus, mis jõuab ajju, põhjustabki iseloomulikud sümptomid: peavalu, pearingluse, iivelduse ja oksendamise.

Kes haigestuvad sagedamini?

Põhimõtteliselt võivad reisitalumatust/merehaigust kogeda kõik inimesed, kuigi see on individuaalselt väga erinev. Alla 2-aastsed lapsed haigestuvad merehaigusesse harva, kuna nende tasakaaluelund on veel vähe arenenud. Üle kolme- ja alla 12-aastased lapsed ja naised on altimad merehaiguse tekkele kui teised sihtgrupid. Migreen, väsimus, alkoholitarbimne ja palju või rasvase toidu söömine enne sõitu soodustavad merehaiguse teket.

Sümptomid

Saabuvat merehaigust ennustavad väsimus ja haigutused, keskendumisraskused ning tundlikkus kiirete liigutuste, lõhnade (tubaka-,toidu-, bensiinilõhnad) suhtes ning ebamugavustunne kõhus. Nagu kõhuhaigustegi puhul tekivad iiveldus, oksendamine, külmatunne ja külm higi. Lisaks võivad ilmneda kahvatus, tasakaaluhäired ja ülim lõhnatundlikkus.




Mida saab reisitalumatuse vastu ette võtta?

Ettevaatusabinõud: Väldi rohke ja rasvase toidu söömist ning alkoholi tarbimist enne teeleasumist. Ürita hästi välja puhata ning kasuta merehaigustablette ning närimiskummi, kui tead, et sul on risk merehaigusse haigestuda (või mõnel pereliikmel see on). Merehaigustabletid (või ingveritabletid) tuleb sisse võtta mitu tundi enne reisi algust, et need toimiksid täismahus reisi ajal.

Riski vähendamine sõidu ajal: Kontrolli laste seisundit kogu reisi vältel. Kui lapsed muutuvad kahvatuks, loiuks ja väga vaikseks, võib see olla märk lähenevast merehaigusest. Võimalusel läbi pikemad vahemaad laste magamise ajal. Tähelepanu kõrvalejuhtimine, laulmine ja sõnamängud aitavad tähelepanu fookuses hoida ning hoiavad ära loiduse tekke. Bussis on hea istuda võimalikult bussi eesotsas, tagaistmetel istumine suurendab haigusriski. Samuti suureneb risk pikaajalise allavaatavate tegevuste puhul nagu lugemine, telefoni või tahvelarvuti vaatamine. Hea on aegajalt hoida pilku suunatuna horisondile ja kaugusse, aknast välja. Väldi kõrget temperatuuri autos, õhuta nii tihti kui võimalik. Vedeliku tarbimine vajalikus, mõõdukas koguses tuleb samuti kasuks, paku lastele mitmeid vahepealasid ühe suure piraka kõhutäie asemel. Tehke piisavalt pikki pause sõidu ajal, soovitavalt parkide või mänguväljakute läheduses, kus lapsed saavad piisavalt värskes õhus liikuda.

Hoia käepärast paber- või kilekotte, võimalusel selleks ettenähtud spetsiaalseid oksekotte, niiskeid salvrätikuid, kätekuivatuspaberit ja vett juhuks, kui laps (või mõni teine pereliige) peaks autos oksendama.


Siit leiad valiku meie laste tervise-, turva- ja mugavustoodetest:

Loe edasi
Kõhuhädad reisil
Lapse Turvalisus Reisil

Reisil levinumate, nii lapsi kui täiskasvanuid tabavate haiguste seas on kõikvõimalikud kõhuhaigused. Sageli on see tingitud puudulikust hügieenist reisisihtkohas või teistsugustest bakterioloogilisest keskkonnast, millega meie organism pole harjunud. Sümptomiteks võivad olla kõhuvalu, oksendamine, kõhulahtisus ja iiveldus.

Kuidas haigestumisriski vältida?
Haigestumisriski vähendamisel on kõige olulisem mõelda kolmele aspektile- hügieen, toit ja vesi. Haigustekitajad võivad olla nii bakteriaalsed kui viiruslikud ning haigus võib ilmneda nii reisi ajal kui vahetult selle järel.

Hügieen: Kuna lapsed, eriti väikelapsed armastavad esemeid ja sõrmi suhu pista, peaks reisi ajal eriti sageli ja hoolikalt pesema just laste käsi. Kasuta seepi ja vett, kätegeeli või desinfitseerivaid salvrätikuid või kombinatsiooni neist kõigist. Kindlasti peaks käsi puhastama enne iga toidukorda ning peale rahvarohkete kohtade nagu lennujaama, tualettruumi, ostukeskuse, mängunurga ja lennuki külastamist.

Toit: Kui reisisihiks on hügieeni ja bakteriaalse keskkonna poolest riskantne maa, tuleks eelkõige vältida värske, kuumtöötlemata toidu tarbimist, nagu värsked köögi- ja puuviljad, salatid, mereannid. Riskantne võib olla ka kauaseisnud ja uuesti ülessoojendatud toit (tunde buffees väljapandav toit ja kastmed), pastöriseerimata piimatooted, jäätis ja jääkuubikud.

Vesi: Paljudes maades ei ole kraanivesi joogikõlbulik või on meist bakteriaalselt sedavõrd erineva koostisega, et rusikareegel on - reisil mitte tarbida kraanivett. Kui mingil põhjusel siiski oled sunnitud kraanivett söögiks-joogiks kasutama, siis peaks seda eelnevalt vähemalt minuti keetma. Kõhuhaiguste vältimiseks on parim viis tarbida alati pudelivett, mille puhul jälgi, et kork oleks seda avades eelnevalt korralikult suletud olnud (s.o. pudelit pole uuesti täidetud). Ka restoranis jälgi, et pudel avatakse sinu juuresolekul, et vältida kahtlast päritolu vee sattumist organismi ning seeläbi haigestumisriski.


Kõhuhaiguste ravi
Kui laps või ka täiskasvanu haigestub kõhuhaigusse, kõhulahtisusse ja oksendab, on kõige olulisem jälgida, et haigel ei tekiks vedelikupuudust. Paku lapsele sageli ja väikestes kogustes juua. Vajadusel (suure vedelikukaotuse puhul) anna lapsele mineraalide kadu vältiva pulbriga veelahust (pulber on saadaval apteekides). Kui vajalikku pulbrit pole kaasas või käepärast, saad selle ise valmistada, lisades puhtale veele 3-4 grammi soola (pisut vähem kui teelusikatäis) ning 6 teelusikat suhkrut. Maitsestamiseks võid lisada mahla.

Kontakteeru arsti või meditsiinipersonaliga niipea kui võimalik. Kui kõhuhädad ei möödu või tekib väga suur vedelikukadu, ürita koheselt saada asjakohast nõu ja abi, ära jää ootama.


Siit leiad valiku meie laste tervise- ja turvatoodetest:

Loe edasi
Reisiapteek
Lapse Turvalisus Reisil

Väikesed ja suuremadki õnnetused ei hüüa tulles. Tõenäosus, et reisil olles juhtuvad kellelegi pereliikmetest kriimud, põletus, kõhuhädad, külmetus, palavik, huulte pragunemine või valus kurk, on üsna suur. Seepärast tasuks üle vaadata ja täiendada reisiapteek kõige hädavajalikuga. Kui mahukas ja mitmekülgne reisiapteek olema peaks, sõltub muidugi nii reisisihtkohast, teekonnast kui teeloleku pikkusest.

Allpoolt leiad ettepanekuid reisiapteegi sisu kohta, silmas pidades just laste vajadusi. Jälgi, et apteegi sisu vastaks laste vanusele, sest osa tooteid ei ole kõlbulikud kasutada väikestele lastele. Jälgi, et nimelt lastele sobilikud silmatilgad, päikesekreem, mineraalide taastamise pakend, merehaigustabletid jne. oleksid kaasas lisaks standardvarustusele.

Reisiapteegi sisu (ettepanekuid)

Sidumisvahendid: Rõhkside (side) ja zgutt rohke verejooksu kiireks peatamiseks.Erinevad kompressid ja sidemed suure ja lahtise haava sidumiseks.

Materjalid haava puhastamiseks: Erienva suurusega plaastrid (sh.lastepiltidega), desinfitseeriv vedelik või geel, niisked desinfitseerivad salvrätikud, antiseptiline salv, kompressid ja teip.

(Kiir) termomeeter: Kiirelt, vaid sekunditega palavikku mõõtev digitaalne termomeeter (soovitavalt lauba-, kõrva- või lutt-termomeeter) 

Põhivarustus: Käärid, pintsetid, mõõduanum ja mõõdulusikas, puuvillavatt, väike taskulamp (varupatareid), termotekk.

Külmetuse vastu: Ninatilgad (niisutamiseks ja nohu sümptomite vastu), kõrvatilgad, köhatabletid või -tilgad tavapärasemate külmetus-sümptomite vastu.

Päikesekaitse: Lisaks UV-kaitsega riietusele (UV-pikavarrukaline ujumistrikoo, päikeseprillid ja müts) peaks soojemale maale minnes kindlasti kaasas olema lastele sobilik kõrge SPF faktoriga päikesekreem. Päikesekaitsega huulevõie on samuti hea mõte.


Jahutusbalsam
: Jahutav kreem (aloe-) või jahutav spray aitavad kergemate põletuste puhul efektiivselt.

Valuvaigistajad: Kreem akuutse valu leevendamiseks väiksema pindmise trauma puhul. Ibuprofeeni või paratsetamooli baasil lastele sobivad valuvaigistavad tabletid või siirupid.

Sääsetõrje: Lastele sobilikud sääsetõrjevahendid (citronella-sidrunheina  ja muid looduslikke eeterlikke õlisid sisaldavad lastele ohutud sääsetõrjevahendid), peletamaks eriti troopilistes maades haigusi levitavad putukaid. Kasuta ka lapse voodile ja jalutuskärule tõmmatavat kokkupandavat sääsevõrku.

Mineraale taastav vedelikupulber: Kõhulahtisuse ja oksendamisega kaasneva vedelikukaotuse puhul on oluline taastada organismis mineraalide tasakaal. Spetsiaalne apteegis müüdav pulbripakike on vägagi vajalik apteeki lisada. 

Söetabletid: Ajutine kõhulahtisust peatav abivahend, mis võib osutuda vajalikuks, kui kempsupeatusi ei ole võimalik sagedasti teha.

Merehaiguse vastu: Ingveritabletid või muud reisitalumatuse vastu sobivad tabletid, mida manustada enne sõidu algust.

Valmis reisiapteek

Pere ja laste põhivajadustega kohaldatud valmis reisiapteeke leiad meie reisipoest selle alajaotuse alt: Esmaabipakendid. Mugav on osta valmis apteek, kuid kontrolli, kas ehk ei peaks lisama üht või teist just teie perele vajalikku.



Siinkohal antud soovitused on üldise isoloomuga ning mõeldud nõuannetena, mitte teadusliku meditsiinilise suunisena. Vajadusel konsulteeri arsti või medõega ning külasta reisimeditsiini kabinetti, kui soovid täpsemat infot erienvate haiguste ennetamise-, ravimite reisile kaasaviimise-(kogused ja pakendus võib olla piiratud) või konsultatsiooni sihtkohas vajalike vaktsineerimiste kohta. Eriti väikelastega reisides võib eelnev konsultatsioon, kuidas toimida ühes või teises ootamatus olukorras, osutuda vägagi kasulikuks.


Loe edasi
Laste UV-kaitse
Lapse Turvalisus Reisil

Piisav ja efektiivne päiksekaitse on oluline nii puhkusereisil kui suvises kodurannas ja looduses olles. Alla 3-aastased lapsed ei tohiks otseses päieksepaistes pikalt üldse viibida. Seda sellepärast, et nahka kaitsva melaniini sisaldus väikelapse nahas on alles sedavõrd väike, et püsivad nahakahjustused on kerged tekkima. Ettekirjutustest ja reeglitest on  teadagi raske täpselt kinni hoida, seepärast on oluline hoolitseda selle eest, et laps oleks intensiivses päikeses alati kaitstud ning hea on meeles pidada, millal kiirgus on kõige suurem ja kahjulikum, et vältida just seda aega lapsega päikeses viibimiseks.

Mis on UV-kiirgus?

Eri tüüpi UV-kiirgus: Päiksesekiirgusest tulenevat UV-kiirgust liigitatakse kolme erinevasse klassi: UV-A, UV-B ja UV-C, millest viimane ei jõua kunagi maapinnale, kuna neeldub atmosfääri juba enne maale jõudmist. Nii UV-A kui UV-B võivad põhjustada naharakkude pahaloomulisi muundumisi. Lihtsustatult võib öelda, et UV-A põhjustab nahapigmendi tumenemist ning UV-B põletuskahjustusi. UV-kiirguse kohta pikemalt saad pikemalt lugeda siit.

UV-kiirguse kogus: Nahale sattuva UV-kiirguse kogus sõltub päikese kõrgusest taevalaotusel, mis omakorda varieerub sõltuvalt aastaajast, kellaaajast ning sellest, millises geograafilises punktis parasjagu asud. Põhjamaades on UV-kiirgus intensiivsem suvel kui talvel, mida lähemale ekvaatorile aga liigud, seda intensiivsem on kiirgus aastaringselt. Päikesekiirtel tuleb maale langemiseks läbida lühem vahemaa.

Melaniin: Naha pruuni pigmenti nimetatakse melaniiniks. Melaniini funktsiooniks on kaitsta nahka UV-kiirguse eest. Niipea, kui nahk puutub kokku päikesega, suureneb melaniini kogus nahas, mis põhjustab ka naha pruunistumist. Laste nahas leiduv melaniini kogus on oluliselt väiksem kui täiskasvanutel.

UV-kiirguse mõju: Suur kogus UV-kiirgust võib tekitada põletushaavu, ekseemi ja halvemal juhul põhjustada hilisemat nahavähki. UV-kiirgus pole sellegipoolest ainult negatiivse mõjuga, päikesekiirgus aitab nahas moodustuda inimese elutegevuseks vajalikul D-vitamiinil. Kuid piisab kuni pooletunnisest päikesevalguses viibimisest iga päev (talvel pikemalt), et vajalik kogus kiirgust kätte saada.


UV-kaitse lastele

Parim kaitse on teadagi varjus või toas viibimine, mis loomulikult pole eriti tore ega lõbus, kui väljas paistab päike ning ollakse puhkusel. Sel juhul kindlusta parim võimalik päikesekaitse õues ja mere ääres viibimiseks.

Rõivad: Tavalised pikavarrukalised riided kaitsevad osaliselt UV-kiirguse eest. Tavpäraste riiete UV-kaitsefaktor varieerub 10 ja 30 vahel. Vali intensiivse päikese käes viibimiseks õhukesed, kuid pika varruka- ja säärtega riietus, kaelakaitse-ja nokaga laiaääreline suvemüts.

UV-kaitseriided: Ujumis-ja rannariideid leidub nii ”tavalisi” kui spetsiaalseid suurendatud UV-kaitsega, mille kaitsefaktor on 50 ringis või enam. Kuna väikelapsed on riskialtimad, soovitatakse pikavarrukalisi ja pikkade säärtega UV-trikoosid, -pükse ja -särke nimelt beebidele ja mudilastele. Hea on meeles pidada, et vesi ja liiv peegeldavad ja seeläbi intensiivistavad UV-kiirgust.

Müts/kübar: On oluline kaitsta peanahka, nägu, silmi, kaela ja kõrvu kvaliteetse  päikesemütsiga. Laste juuksed on sageli peened ja hõredamad, seega võib palja peaga ringi liikudes peanahka kiiresti põletada. Müts on sageli parem kaitse nii päikesekiirguse kui pea ülekuumenemise vastu kui päikesekreem. Vali laiaääreline ja võimalusel kaelakaitsega müts, nokats või kübar, mis kataks nii kaela kui kõrvad.

Päikeseprillid: Oluline on kaitsta lapse õrnu silmi UV-kiirguse eest. Prille valides veendu,et tegu on 100% UV kaitsega (kategooria 3- UV kaitse 400) ning et prillide kuju sobib lapse näoga (s.o. katavad silmi niipalju kui võimalik). Väiksematele lastele ja beebidele sobivad hästi neopreenist peapaelaga päikeseprillid, mis aitavad prille hästi paigal hoida ning seeläbi katavad silmi paremini.

Päikesekreem: Kehaosad, mida ei ole võimalik katta UV-kaitseriietusega, peaks intensiivse päikese käes olles katma päikesekreemiga (spray´ga). Lastele sobivaim on kõrge kaitsefaktoriga kreem (vähemalt UVA-UVB faktor 30). Erinevat tüüpi päikesekreemide sobivuse teemadel on palju arutelusid, kas eelistada laste puhul nö. füüsikalise või keemilise blokaatoriga kreeme. Füüsikaliseks blokaatoriks kreemi sees on pulbristatud mineraalid nagu tsinkoksiid ja titaandioksiid ja nad blokeerivad UV-kiiri peamiselt peegeldamise ja hajutamise teel. Keemilised blokaatorid toimivad põhiliselt UV-kiirte neelamise ja absorbeerimise kujul. Kumba varianti eelistada, jääb lapsevanema otsustada, kuigi paljud meedikud toetavad füüsikaliste blokaatoritega kreemi kasutamist lastel, et vältida kahjulike kemikaalide liigset vereringlusse sattumist naha kaudu. Füüsikalise blokaatoriga kreemid jätavad nahale kerge valkja kihi ja ei imendu sama hästi kui keemilise blokaatoriga kreemid. Leidub ka mõlema blokaatoriga kombineeritud kreemivariante. Jälgi, et ”parim enne” kuupäev kreemil ei oleks möödudnud enne reisile asumist.

UV-telk ja päikesevari: Rannapuhkuse nautimiseks on hea abiline rannas kasutatav kokkupandav (pop-up) UV-kaitsega rannatelk või korralik lai UV-kaitsega päikesevari. Telgis saab laps puhata, mängida ja lõuanuinakut teha ilma, et pidevalt päikese käes viibiks. Beebile ja mudilasele sobib hästi ka UV-kaitsekaarega väike kokkupandav bassein, laps saab vees sulistada ja mängida päikesekaare all nii, et ei teki ülekuumenemist ja liigset aldistumist päikesekiirgusele.

Reisipisiku poes pakume mitmeid erinevad päikesekaitsevahendeid alajaotustes: UV-kaitseriidedPäikesemütsid, Päikeseprillid ja UV-telgid.




Mida meeles pidada päikese käes olles

UV-kiirgus intensiivistub kõrgel (mägedes), lumelt, liivalt ja veelt  peegeldudes ning pilvisus vähendab/hajutab UV-kiirgust vähesemal määral kui arvatakse. Pilvine taevas ja tuul võivad seega olla petlikud jahutajad. Varjus viibimine vähendab, kuid ei peata UV-kiirguse peegeldumist, läbi akna ja näiteks pikalt autoakna all istumine on suur risk aldistuda pikemaajalisele UV-kiirgusele ise seda märkamatagi.

Vesi: Vesi peegeldab ja suurendab päikesekiirguse mõju. Seda on hea meeles pidada, kui lasete lastel pikki tunde vees mängida, mis küll jahutab meeldivalt, kuid ei kaitse päikese mõju eest. Ka vee alla ulatuvad kahjulikud UV-kiired. Asjakohane kaitse on seega vajalik. Märjad riided kaitsevad kiirguse eest vähem kui kuivad.

Liiv: Ka liiv peegeldab UV-kiirgust ja suurendab selle mõju. Laste turi, kõrvad ja kael aldistuvad liivarannas mängides enim päikesepõletusele.


Tuul ja pilvisus
: Tuule ja pilvisuse korral, eriti troopilistes maades kipub ununema, et kuigi enesetunne on mõnusalt jahe, jätkub intensiivne kiirgus ka läbi pilvede. Seepärast selgub pärast pilvist päeva õhtuks, et tekkinud on päikesepõletus, kui kaitse on eelnevalt ununenud. Sama kehtib mägedes suusatades, kus kõrguse tõttu on UV-kiirgus tavalisest intensiivsem.

Lumi: Lumi peegeldab päikesekiirgust ning võimendab selle efekti oluliselt. Kõrgel mägedes on kiirgus veelgi intensiivsem. Päikesepaiste korral kasuta kaitsevahendeid ja kvaliteetseid prille.

Päevaaeg: Väldi võimalusel beebi või väikelapsega päikeses viibimist ajal, mil UV-kiirgus on kõige intensiivsem, s.o vahemikus kella 11- 15-ni. Rusikareegel - kui sinu vari on sinust lühem, väldi otseses päikeses viibimist, püsi pigem varjus või päikesevarju all.

Loe edasi
Putukakaitse
Lapse Turvalisus Reisil

Enne troopilise kliimaga maadesse reisimist tasub läbi mõelda nii laste kui kogu pere putukakaitse teema.  Paljudes sellistes maades esineb putukate abil levivaid raskeid haigusi nagu malaaria, dengipalavik ja jaapani entsefaliit. Selles artiklis käsitleme ülevaatlikult, kuidas reisil olles last ja ennast kõige tõhusamalt sääsehammustuste eest kaitsta.


Tõhusam kaitse reisil ?
Soojas ja niiskes kliimas, kus tavatseme pikemat aega väljas viibida ka õhtusel ajal, on putukahammustuste tõielik vältimine praktiliselt võimatu. Paljudes maades leidub nii päevase-kui öise aktiivsusega sääski, mis muudab olukorra veelgi keerulisemaks. Seepärast tasub keskenduda putukahmmustuste minimeerimisele, niipalju kui see võimalik on. Kuna lapsed viibivad sagedamini kohtades, kus putukaid võib eluneda suuremal määral - maadligi, puude ja põõstaste vahel, varjus, veekogude ja loikude ääres, siis on nende kaitsmine eriti oluline.

Riietus: Kuna putukad eelistavad tumedamaid värve, siis oleks mõistlik riietada lapsed heledasse riietusse, eelistatavalt pikkade varrukate- ja püksisäärtega. Avaramad rõivad kaitsevad paremini sel põhjusel, et osa sääski purevad ka läbi riietuse. Et rõivastuse kaitsvaid omadusi suurendada, võib mõelda riiete piserdamisele putukakaitsevahendiga. Tihedam/paksem kangas ei lase hammustust läbi , kuid soojas kliimas pole seda mitte alati mugav kanda. Jalgu saab kaitsta sokkide ja kingade kandmisega, kuna jalgadest pureda saada on vägagi tavaline näiteks õhtuti vabas õhus restoranis istudes.


Kohad: Püüa valtida kohti, kus sääsed eluneda armastavad, milleks on tavapäraselt soojad ja niisked paigad, eriti seisva vee ääres (vihmaveetünnid, tiigid, ojad, järved, soine pinnas). Samuti eelistavad sääsed tumedat rõivastust, õhukest nahka ning higi- ja uriinilõhna (ära unusta beebi mähkmeid piisava sagedusega vahetada). Jahe või külm õhk ja tuul neile seevastu ei meeldi, näiteks konditsioneeriga hotellituba või restoran.

Hotellituba: Kuna sääsed jahedat õhku ja tuult ei armasta, on konditsioneeritud õhuga hotellituba tõhusaks kaitseks ka sääsehammustuste vastu. Jälgi seejuures, et liikuv õhk ulatuks kõikide magamiskohtadeni toas, ka lisa-ja reisivooditeni. Jälgi, et aknad oleksid kas suletud või tõhusalt kaetud sääsevõrguga. Kasuta võimalusel alati sääsevõrku beebivoodil, turvahällil, vankris või jalutuskärus. Hoia uksed ja aknad suletuna ning tuled kustus õhtusel hämaral ja pimedal ajal, mil sääsed on eriti aktiivsed.



Sääsetõrjevahendid: Tõhusaid sääsetõrjevahendeid spray-, kreemi või muus vormis leidub palju. Enamik neist baseeruvad toimeainetel DEET (dietüültoluamiid) , püretriin või looduslikud õlid nagu sidrunhein, lavendel, nelk, sidrun, eukalüpt ja salvei. Lastele soovitatakse kasutada vähem mürgiseid, looduslikke sääsetõrjevahendeid. Jälgi, et tõrjevahend sobiks kokku lapse vanusega ehk sisaldaks õiges koguses toimeainet. Loe vahendi infolehte või küsi abi apteekrilt õige vahendi valimiseks. Veendu järgnevas:

- Vahend sobib lapse vanusega
- Infoleht on vajalikul määral läbi loetud
- Vahend ei satu silma, suhu ja huultele
- Kasutad vahendit silmade ja suu ümbruses eriti ettevaatlikult
- Pesed pärast vahendi pealemäärimist oma käed
- Ei lase lapsel ise vahendit peale määrida
- Lisad uut vahendit peale suplust või higiseid mänge
- Hoiad vahendit lastele kättesaamatus kohas

Sääsevõrgud: Sageli pole paremat kaitset sääskede vastu nii soojal maal puhates kui kodus suvel , kui lihtne sääsevõrk. Jälgi ostes, et võrk oleks piisava tihedusega peenest võrgust (ei laseks sääski läbi) ning et võrgul on piisav suurus, kattes igast kohast nii voodi, akna, mängumaneezi , käru kui turvahälli. Kui laps magab sooja ilmaga õues, kasuta alati sobilikku vankri sääsevõrku. Osa sääsevõrke on eelnevalt töödeldud ka spetsiaalse sääsetõrjevahendiga, mille toime kestab mitmeid pesukordi. Reisipisiku sääsevõrguvaliku leiad peatüki sääsevõrgud alt.


Siit leiad valiku meie erinevatest sääsevõrkudest:

Loe edasi
Reisivoodi valimine
Lastekaubad reisile kaasa

Hea reisivoodi on beebi ja mudilasega reisides hädavajalik. Sõltuvalt majutuskohast- airbnb, üürikorter või motell - alati ei pruugi saadaval olla kohapeal väljaüüritavat beebi- või lapsevoodit. Sel juhul peate ise reisivoodi kaasa võtma või leidma muu lahenduse lapse magamapanekuks. Sama olukord on üsna tõenäoliselt sõpru ja sugulasi külastades.  Klassikalised reisivoodid, mis kaaluvad umbes 10 kg ning eriti väikeseks kokku ei käi, on kahtlemata mugav lahendus, kui reisite oma autoga. Muudel juhtudel- bussi-, lennuki- või rongiga reisides on klassikaline reisivoodi liiga suur ja raske kaasaskandmiseks. Sellisel puhul sobib kõige paremini kerge ja väikeseks kokkupandav reisivoodi, mis ideaalis mahub isegi käsikohvrisse.

Millele mõelda reisivoodit valides

Lapse vanus: Arvestama peaks lapse vanusega (kui pikk ja lai on voodi), kuid ka lapse aktiivsusega, kas ja millises voodis laps püsib ning millise voodi meelsamini omaks võtab. Suurema reisivoodi eluiga on kahtlemata pikem, kuid see on ka mõnevõrra suurem ja raskem kaasas kanda ning on ostes kallim.

Kaal ja mõõdud: Kui reisite lennuki- bussi- või rongiga, seab kaasaskantava ja registreeritava pagasi ülemmäär ka reisivoodi kaalule ja suurusele piire. Tänapäeval on olemas resiivoodid, mis mahuvad kokkupandult käsikohvrisse või seljakotti, seetõttu saab neid kaasas kanda ka terminalides või ootesaalis (läbida checkini), et vajadusel lasta lapsel uinakut teha oma voodis ka lendu või rongi oodates.

Kokkupanemine: Hea ja käepärase reisivoodi kokkupanek ei võta aega rohkem kui mõned minutid. Eriti oluliseks kujuneb see juhul, kui kasutate voodit transiidis olles – lennuterminalis või bussi/rongi ootesaalis, restoranis, kohvikus. Miks ka mitte reisisihis kohapeal looduses, vabaõhurestoranis, piknikul, rannas. Parima lahendusega selles mõttes on nn. pop-up tehnoloogiaga isemonteeruvad telk-voodid, mille ülespanemine võtab vaid mõned sekundid. Hiljem voodi kokkuvoltimist on vaja küll instruktsioonvideo järgi mõned korrad harjutada, kuid kui see on läbi proovitud, laabub kokkupakimine samuti kiiresti. Pop-up voodil ei ole enamasti vaja vaiu,kaari ja kinnitusi ise paigaldada, kaared on voodisse integreeritud.

Turvalisus: Kontrolli, et voodi on piisavalt stabiilne ja turvaline sinu lapsele. Pisut suuremate mudilaste puhul , kui lapsed on aktiivsemad, on oluline jälgida,et ei oleks voodist väljakukkumise ja vigastuste ohtu. Korralikud reisivoodid on turvatestitud ja vastava märgistusega.

Mugavus: Mugav piisavalt paks põhjamadrats ning eelistatavalt eraldi pehme pealismadrats muudavad reisivoodi lapsele mugavamaks. Pop-up voodite põhjamadrats lisab mugavusele veel kaitset niiskuse ja külma vastu (eriti välitingimustes aga ka külmal põrandal)i, kuna voodi põhi on vastu maad.

Kasutamine: Välistingimustes kasutamise võimalus on reisivoodi lisaboonus, sel juhul peaks voodi olema varustatud nii päikesekaitse- ((UV-kiirguse kaitse), sääsevõrgu- kui niiskust ja külma isoleeriva põhjamadratsiga.

Klassikaline versus pop-up: Klassikalisel, raskemal ja kohmakamal reisivoodil on omad eelised  - ta näeb välja ja toimib rohkem nagu tavapärane lapsevoodi /võrevoodi. Sellisest voodist väljaronimine on raske, vanemad ei pea muretsema, et laps mingil hetkel ärgates ”rändama läheb”. Mõnedele reisivooditele saab monteerida lisaks ka mängukaared ja / või mähkimisaluse nagu tava-vooditelegi. Siiski on neil oluline piirang liikumist silmas pidades - nad on rasked ja kokkupandult üsna suured. Pop-up voodi vaieldamatu eelis on see, et oma kaalu ja mõõtude poolest mahub ta kaasa praktiliselt kõikjale ning on lihtsasti avatav /kokkupandav igal eluhetkel.

Pop-up reisivoodid

Juba mõnda aega on maailams populaarsust kogunud kerged ja üliväikseks kokkupandavad ”pop-up” tehnoloogiaga telk-reisivoodid. Lisaks väiksele kaalule (kuni 3kg)  ja kokkupandud mõõtudele, on nende eeliseks see, et voodi saab lahti võtta sekunditega ja kokkuvoltimine pole samuti keeruline, kui seda paar korda harjutada. Seda tänu konstruktsioonile, kus voodikaared on voodi konstruktsiooni sisse õmmeldud, neid ei ole vaja eraldi paigaldada või kinnitada. Enamusi selliseid telkvoodeid on võimalik kasutada ka välitingimustes, sest need on varustatud integreeritud sääsevõrguga ning valmistatud UV-kaitsega materjalist. Õhuga täidetav mitme cm-ne põhjamadrats pakub kaitset niiskuse ja külma maapinna eest. Siin mõned näited meie lemmikmudelitest:

Deryan Toddler Luxe: Hollandi disaineri telk-reisvoodi nii sise-kui välitingimustes kasutamiseks. Integreeritud kaared, õhkmadrats põhja alla asetamiseks, pehme alusmadrats ja integreeritud putukavõrk kõikjal külgedel. Reisivoodi kaalub vaid 3 kg (pikkus 130 cm) ning kokkupakitult on mõõdud vaid 45 cm (diameeter) x 15 cm. Mõeldud lastele sünnist kuni umbes 3,5 eluaastani.

Deryan Baby Luxe: Väiksem versioon Toddler Luxe´ist, millel on samuti integreeritud kaared, õhkmadrats põhja all, pehme alusmadrats, integreeritud putukavõrk külgedel. Reisivoodi kaalub umbes 2 kg (pikkus 120 cm)  ning on kokkupandult mõõtudega 36 cm (diameeter) x 13 cm. Mõeldud umbes kuni 2 aastastele lastele.


Kõiki meie erinevaid reisivoodeid saad vaadata ja võrrelda alajaotuses 
reisivoodid.




Reisivoodid mis mahuvad käsipagasisse
Mõned väikesemad ja kergemad reisivoodid mahuvad reisikotti, seljakotti või käsikohvrisse ning neid on käepärane kasutada mistahes tingimustes- looduses, kohvikus, ootesaalis või sõpradel  külas. Siit leiad mõningaid näiteid sellistest vooditest:

Deryan Infant Box: Hollandi Deryani pealt lahtine beebidele mõeldud ülikerge ja praktiline reisikorvike. Mõeldud kasutamiseks sisetingimustes, komplektis on pehme alusmadrats ja eemaldatav sääsevõrk. Reisivoodi kaalub vaid 1 kg (pikkus 98 cm), kokkupandult  mõõtudega 31 (diameeter) x 6 cm ja mahub igasse reisikotti.

Kõiki meie käsipagasisse mahtuvad reisivoodeid saad vaadata ja võrrelda alajaotuses käsipagas.



Nutikad täispuhutavad madratsid

Alternatiivina reisivoodile sobib puhkusele või külla kaasa võtta ka täispuhutav madrats. See variant on sobilik eelkõige pisut suurematele mudilastele ja vanematele lastele. Mõningaid näiteid täispuhutavastest reisivooditest/madratsitest:

My First ReadyBed: ”Kõik ühes” lahendus mudillstele. Komplektis sisaldub täispuhutav madrats koos integreeritud kõrgemate voodiäärstega, mis takistab last voodist maha veeremast une ajal. Madrats asetatakse magamiskoti tüüpi ümbrisesse. Kangast ümbris toimib voodilinana, kuid ka integreeritud õhema tekina, mille laps saab magades peale tõmmata. Komplekt sisaldab väikest käsipumpa. Kokkupakitult praktiliseks reisikotikeseks on toote mõõdud 38 x 24 x 14 cm ning see kaalub vaid 1,6 kg. Voodi pikkus on 130 cm.

ReadyBed Junior: Suurem versioon Readybed madratsikomplektist, mõeldud üle 3-aasatstele lastele. Madratsil puuduvad kõrgemad äärised, muus mõttes on Junior Readybed sarnane My First Readybed´iga. Toote mõõdud kokkupakitult 34 x 28 x 14 cm ning kaal 1,6 kg. Voodi pikkus sellel mudelil on 150 cm.


JetKids CloudSleeper: 
Täispuhutav ülikerge, kompaktne ja väikeseks kokkupandav reisivoodi integreeritud pumba- ja kõrgemate voodipiiretega, et laps magades voodist välja ei kukuks.Reisivoodil on eemaldatav ja pestav, hingavast kangast pealislina. Reisimadratsi maksimaalne kandevõime on 68 kg ja voodi saab kokku pakkida 38 x 28 x 10 cm pakkimiskuubikuks - mahub nii reisikotti kui Jetkids Bedbox kohvrisse. Loe rohkem auhinnatud ja unikaalse CloudSleeper reisivoodi kohta siit.

Deryan Bedrand: Pehmest memory foam materjalist kokkupandav voodipiire transpordikotikeses.Takistab lapse voodist välja veeremist. Asetatakse voodilina all, piirde põhi on libisemiskindel. Kokkupandult on voodipiire 23 x 20 x 20 cm suurune ja kaalub vaid 700 grammi. Loe rohkem Deryan Bedrand voodipiirde kohta siit.



Kõki meie valikus leiduvad reisimadratsite mudeleid saad vaadata ja võrrelda sektsioonis: Täispuhutavad madratsid.


Siit leiad valiku meie kergetest reisivooditest eri vanuses lastele:

Loe edasi
Turvaiste Autos
Lastekaubad reisile kaasa

Tavapärase suure turvatooli- ja turvakookoni kaasaskandmine igal elujuhtumil ja reisil võib olla liiga keeruline või ebamugav. Lasta lapsel sõita autos või bussis ilma igasuguse turvavarustuseta on sageli ebaseaduslik ja päris kindlasti liiga ohtlik. Turvatooli rentimine koos autorendiga on mõeldav alternatiiv, kuid sageli üpris kallis. Alternatiivina võiksid kaaluda kaasaskantavat, kerget ja väikeseks kokkupandavat turvavöösuunajaga istmekõrgendust, mida vajadusel kasutada transfeeris olles, taksos, bussis, sõprade autos sõites - olukordades, kus tavalist turvatooli ei ole võimalik kasutada.

Trunki BoostApak

Trunki Boostapak on kombineeritud ismekõrgendus ja seljakott ühes. Geniaalne ja käepärane lahendus pisut suurema, üle 4-aastase lapsega reisides. Seljakotis on ruumi 8 liitrile pagasile, paari liigutusega muudad seljakoti plastkorpusega mugavaks lapseistmeks, mille reguleeritava turvavöösuunaja saad kinnitada kas paremale või vasakule poole, vastavalt vajadusele. Istmekõrgenduse pealiskangas on eemaldatav ja kergesti pestav/puhastatav. Turvavöösuunaja tagab, et auto turvavöö ei nööriks valel kõrgusel (liiga kõrgel) lapse kaela. Erinevas vanuses ja pikkusega laste rindkere kõrgus autoistmest võib ola väga erinev. Trunki BoostApak on testitud ja vastab ECE R44 och R129 turvastandardile, mõeldud lastele vanuses 4-12 eluaastat ning kaaluga 15-36 kg. Trunki BoostApak.


BubbleBum

Täispuhutav istmekõrgendus turvavöösuunajaga BubbleBum on mitme lapse ema Grainne Kelly leiutis, kes nagu paljud teisedki vanemad, tundis puudust lihtsast kaasaskantavast vahendist, mille abil lapsi taksos ja sõprade autodes sõidutada ilma, et peaks alati kaasas kandma raskeid turvatoole. BubbleBum kujutab endast täispuhutavat, mugavat väikest istet, mis tõstab lapse parasjagu nii kõrgele, et turvavöö saab koos suunaja abiga kinnitada turvaliselt üle lapse rindkere (mitte kaela). Suunaja saab paigutada vajadusel nii vasakule kui paremale poole. Peale kasutust tühjendadatkse iste õhust ning rullitakse kokku väikeseks kaasaskantavaks kotikeseks, mis mahub käe- või seljakotti. BubbleBum on turvatestitud ja vastab EU ECE R44.04 ja US FMVSS 213 nõuetele ning on mõeldud lastele 4-11 eluaastat kaaluga 15-36 kg. Bubblebum.




Walser Noemi

Walser Noemi uudne, kokkupandav, kompaktne turvatool autosse, sobilik kasutada umbes 3-8-aastastele lastele. Uudne Noemi turvatool töötab nagu muudki auto turvatoolid selle vahega, et tooli korpust on võimalik kaasas kandmiseks mugavalt väikseseks kokku panna ning seeläbi kaasa võtta kõikjale  - taksosse, üüriautosse, sõprade autosse, transfeeril olles. Noemi on kerge (2,7 kg) ning kokkupandult väike - 57 x 46 x 24 cm. Turvatooli seljaosa kõrgust on võimalik reguleerida vastavalt lapse pikkusele, turvatool vastab I-size standardile ehk sobib erinevatesse automudelitesse. Noemi turvatooli saab kasutada näoga sõidusuunas istudes. Turvatool vastab ECE R44 ja ECE R129 turvastandarditele. Tooli on lihtne kasutada, puhastada ning see on vastupidav. Noemi turvatooli abil väldid reisil olles kulukate ja kulunud üüritoolide kasutamist. Lisatoolina saad võõrustada lapse sõpru turvaliselt oma autos sõidutades, taksosse kaasavõetuna tagad lapsele turvalise sõidu igal sõidukorral. Praktiline ja kompaktne abivahend last autos sõidutades, igas olukorras, igal ajal.





Kõiki Reisipisiku poes leiduvaid istmekõrgendusi ja muid abivahendeid autosõiduks saad vaadata ja võrrelda alajaotuses Turvaistmed.


Siit leiad valiku meie laste turvaistmeid ja istmekõrgendusi autosse:

Loe edasi
Vankri ja jalutuskäru tarvikud
Lastekaubad reisile kaasa

Olenemata sellest, kas plaanite lapsega reisileminekut või mitte, on kasulik läbi mõelda, millist varustust lapsega vankris või jalutuskärus igapäevaselt liikudes vaja läheb. Olulisim on muidugi, et laps oleks kaitstud päikese, vihma, tuule ja putukate eest ning et pimeduses liikudes oleksite tee peal nähtavad. Kuid leidub veel palju olulist nutikat lisavarustust, mis teeb elu lapsekäruga lihtsalt mugavamaks ja meeldivamaks



Päikesekatted vankrile ja jalutuskärule

Soojades ja päikselistes maades reisides on päikesekate kohustuslik lisavarustus. Kodus olles tekib suurem vajadus selle järele kevadel, kui päike hakkab sagedamini ja üha suurema intensiivsusega end taas ilmutama. Hea vankri päikesekardin või -kate on valmistatud UV-kaitsega materjalist, võimaldab vaba õhu juurdepääsu, on lihtsasti ja kiirelt paigaldatav ning selle avad või aknad vajadusel kergesti avatavad-suletavad. Päris kindlasti ei tohiks päikesekatteks vankrile riputada raskeid ja pakse riideesemeid nagu jopesid, jakke, mantleid ja pakse kampsuneid, sel moel võib lapsel kergesti tekkida ülekuumenemine või õhupuudus. Päikesevarjuks sobib ühtviisi nii lihtne UV-kaitsega kärukardin, spetsiaalne avade- või sirmiga vankrikate või klambriga kinnitatav päikesevari, mida saab soovitud suunas painutada. Ka õhukesest kangast nö. beebirätiku võib spetsiaalsete klambrite abil vankrikaarele kinnitada, kuid enamasti ei paku tavarätikud UV-kiirguse kaitset. Sobilikke universaalseid vankri või käru päikesekatteid ja sirme leidub erinevaid ja ka väga erinevates hinnakategooriates.





Vihmakatted vankrile ja jalutuskärule

Meie kliimas tekib sagedamini vajadus hea vihmakatte järele. Korralik vankri vihmakile katab kogu vankrikaare ja -korvi või terve jalutuskäru, lastes samal ajal õhuavade kaudu ligi piisavalt palju värsket õhku. Läbipaistev vihmakile võimaldab lapsel vankrist või kärust hästi välja näha ning vanemal lapsel silma peal hoida. Sama funktsiooni pakub teistel vihmakatetel avatav-suletav ja reguleeritav vaateaken. Paljud saadaolevad vihmakatted ja -kiled on universaalse suuruse- ja disainiga, s.o. sobivad erinevatele vankri-ja kärutüüpidele, nagu klassikalised vankrid, kergkärud, vihmavarjukärud, jooksukärud, kaksikutekärud või sõsarkärud.




Sääsevõrgud vankrile ja jalutuskärule

Troopilistes maades ja suvel kodus on oluline kaitsta last sääse- ja muude putukahammustuste eest.  Eriti pädeb see juhul, kui jätta vanker seisma varjulisse kohta või õhtusel ajal, sest putukad armastavad pigem varju ja niiskust ning eelistavad sageli pimedust valgusele. Seetõttu peaks korralik sääsevõrk olema eelkõige tiheda võrguga, kuid ka masinpestav, universaalse suurusega (katma kogu vankri-või käruava), lihtne paigaldada ja ära võtta. Mõned universaalsed sääsevõrgud sobivad kasutada nii vankril, lapsevoodil kui auto turvakookonil. Kõik ühes versioon hoiab kokku nii raha kui pakkimisruumi. Troopilises kliimas reisides tasub meeles pidada, et putukad võivad olla lisaks ebamugavusele ka ohtlikud haiguskandjad.


L
ambid ja reflektorid vankrile ja jalutuskärule

Sügispimeduses või sooja maa õhtupimeduses tee end alati nähtavaks! Näiteks Aasias puudub sageli tänavalgustus või leiduvad teel restoranist hotelli vaid üksikud valgussilmad. Nähtavust pole seega kunagi liiga palju. Lisaks iseendale, kinnita ka lapsevankrile reflektorribad või väikesed LED-lambid nii vankri ette kui taha. Sellised turvaribad ja lihtsasti paigaldatavad vankri- ja kärulambid ei ole kuigi kallid, kuid võivad säästa suurest õnnetusest. Lisaks võib kasutada veel reflektorveste, -käepaelu, seljakotte, -kinganööre, -mütse jms.



Praktilised abivahendid vankrisse ja jalutuskärusse

Eespool nimetatule lisaks leidub palju muidki praktilisi ja võibolla just sulle olulisi abivahendeid vankrisse või jalutuskärusse. Näiteks kohvitopsi või beebipudeli hoidmiseks mõeldud käepidemele kinnitatav topsihoidik, nutitelefoni- või tahvlihoidik nii emale-isale kui lapsele kasutamiseks, kärukonksud ostukottide kaasaskandmiseks või palavusega leevendust pakkuvad miniventilaatorid. Teadagi leidub vankris tohutu hulk igapäevaselt vajalikku kraami, osa sellest aitab paremini ära paigutada vankri- või käru organiseerija (spetsiaalne vankrile kinnitatav kott paljude sahtlikeste- ja salvräti- ning pudelihoidjaga). Toitu-jooki aitab soojana või jahedana kaasas kanda spetsiaalselt vankrile kinnitatav termokott. Tee kindlaks, millised on Sinu vajadused ja eelistused ning seejärel otsusta õigete abivahendite kasuks. Lihtsad, kuid nutikad vankri lisatarvikud võivad säästa nii Sinu aega kui närve mitme aasta vältel, mil lapsed on veel väikesed!



Siit leiad Reisipisiku kõik vankritarvikud.


Siit leiad valiku meie erinevatest vankri-ja jalutuskäru tarvikutest:

Loe edasi
Rannatelgi valimine
Lastekaubad reisile kaasa

Hea rannatelk kaitseb ohtliku UV-kiirguse ja liigse päikesevalguse eest nii Sinu last kui  Sind ennast  suvises kodurannas ja troopilisel puhkusereisil. UV-kaitsega rannatelkide funktsioonid on üsna sarnased, kuid sellegipoolest leidub neid väga mitmesuguseid - nii suuruse, kaalu, suletavuse, õhuventilatsiooni kui kokkupanemise ja lahtivõtmise meetodi poolest. Allpool esitleme meie poe erinevaid rannatelkide mudeleid ning võrdleme neid ülevaatlikkuse huvides  ka tabelivormis.



LittleLife Compact

Väga stabiilne ja ruumikas UV rannatelk briti matkatarvete tootjalt Littlelife. UV-rannatelki , mis on valmistatud päikesekaitsefaktoriga SPF 50+ materjalist, püstitatakse kui tavalist telki, s.o tugikaarte ja telgivaiade abil, kuid telki on sellegipoolest lihtne ja kiire üles seada. UV-telgi ümar kuju ja assümeetrilised klaasfiibrist telgikaared teevad sellest hästi paigalpüsiva ja stabiilse ka tuulise ilmaga. Lisaks telgivaiadele on telgi väliskülgedel taskud, kuhu asetada näiteks liiva või kive, et telki veelgi paremini stabiilisena maapinnal hoida. Peale kasutust saab Compact UV-telgi kokku pakkida väiksesse transpordikotti mõõtudega 48 x 12 cm (diameeter), telk kaalub vaid 1,45 kg ning mahub seetõttu lihtsasti kaasa näiteks reisikohvrisse. Kasutuses on rannatelgi mõõdud 150 x 130 x 88 cm (kõrgus). LittleLife Compact rannatelgil ei ole suletavat ust, kuid tuule- ja päikesevarju jagub piisavalt tänu suletud kuppeldisainile. Väga mugav kasutada lapse lõunauinakuks looduses.





LittleLife Family

Suurem versioon Littlelife rannatelgist on mõeldud, nagu nimigi ütleb, mahutama vajadusel kogu perekonna. LittleLife Family rannatelk, mis on valmistatud päikesekaitsefaktoriga SPF 50+ materjalist , on kasutuses mõõtudega 170 x 170 x 110 (kõrgus) cm ja transpordikotti pakituna 55 x 14 cm (diameeter) ning kaalub 2,5 kg. Sellelgi UV-telgil on assümeetrilised klaasfiibrist tugikaared, kuppelvorm ja liivataskud külgedel, nagu Compact versioonilgi, olles ülimalt stabiilne ka tuulise ilmaga. Oluliseks lisaomaduseks on lukuga avatav telgiuks, mis võimaldab soovi korral rannatelgi tervenisti sulgeda, näiteks lõunauinakuks. Piisava õhuvahetuse tagavad väikesed võrkkangast õhuavad. 




Deryan UV rannatelk

Hollandi firma Deryan UV rannatelk on valmistatud pop-up tehnoloogia põhimõttel, mis tähendab,et telgi saab püstitada ühe hetkega pärast transpordikotist välja võtmist. Telk on valmistatud päikesekaitsefaktoriga SPF 50+ kangast (riidest osadel) ning varustatud suurte võrkkangast ventilatsiooniavadega nii külgedel kui lukuga avataval ja suletaval esiküljel. Selle rannatelgi eeliseks on suletavus, igast suunast ümbritsev võrkkangas kaitseb putukate eest ning võimaldab hea õhuliikuvuse samal ajal kui kaitseb last päikese eest. Vastupidavad klaasfiibrist telgikaared on integreeritud ning komplektis on kaasas ka telgivaiad, millede abil saab rannatelgi tugevamini maa peale kinnitada. Telk kaalub  vaid 1 kg, on kasutuses  120 x 70 x 80 cm ning kokkupandult 55 (diameeter) x 5 cm. Pop-up rannatelgi õiget kokkupanemist peale kasutust on mõttekas enne kasutuselevõttu kodus video abil veidi harjutada.




Swimpy Sinine ja Bamse rannatelgid

Swimpy on Rootsi kaubamärk, mis valmistab nii laste uv-kaitseg ujumisriideid, ujumisvarustust kui rannatelke. Nii Swimpy sinine kui Bamse motiiviga rannatelk (sama telk erineva disainiga) on kasutuses ruumikad - 150 x 100 x 75 cm, ülikerged (0,5 kg) ning valmistatud päiksekaitsefaktoriga SPF 50+ materjalist. Mõlemad Swimpy rannatelgid töötavad pop-up põhimõttel , on integreeritud klaasfiiberkaartega ning komplektis on kaasas praktiline sangadega transpordikott mõõtudega 64 (diameeter) x 2 cm. Lisavarustusena saab osta komplekti metallist telgivaiasid, mis on mõistlik valik  pidades silmas tuulisemaid päevi. Selle telgimudeli vaieldamatu eelis on kergus ja lihtne lahtivõtmine ja kokkupanemine. Rannatelgi esikülg on avatud.




Swimpy UV rannatelk ventilatsiooniavaga

Swimpy ventilatsiooniavaga rannatelk erineb eelnevatest mudelitest oma kuju poolest, rannatelgi tagumises osas on spetsiaalselt õhuliikuvust silmas pidades võrkkangast osa, katuse all pikutades ei tohiks seega kunagi liiga palavaks minna. Rannatelk töötab samuti nagu eelnevadki Swimpy telgid pop-up põhimõttel, on ülikerge (0,5 kg) ning lihtsasti transpordikotti kokkupandav. Kasutuses on see telk mõõtudega  146 x 122 x 87 cm ja kokkupandult 60 (diameeter) x 2 cm. Lisavarustusena saab tuuliste päevade korral stabiilsuse huvides osta telgivaiade komplekti. Selle Swimpy rannatelgi eelis on lisaks kergusele ja lihtsale kokku-lahtivõtmisele, suurem õhuliikumine võrgust ventilatsiooniava kaudu.




Swimpy UV rannatelk XL

Suur Swimpy UV rannatelk XL on neist kõige ruumikam, kuid siiski väga kerge (ca 1 kg) , et reisile kaasa võtta. Transpordikotti kokkupakitult on XL rannatelk mõõtudega vaid 52 cm x 10 cm (diameeter), mistõttu on seda lihtne reisikohvrisse mahutada mistahes tingimustes. Kasutuses on rannatelk ruumikas - 210 x 115 x 115 cm, mahutades lisaks lapsele päikesevarju alla ka täiskasvanu. XL rannatelk püstitatakse tavalise telgi põhimõttel klaasfiibrist tugikaarte ja telgivaiade abil, kuid seda saab teha väga lihtsalt ja kiirelt. Rannatelk on valmistatud päikesekaitsefaktoriga SPF 30+ materjalist ning on eestpoolt avatud. Swimpy XL rannatelgi eelis on selle ruumikus, kergus ja kokkupanduna vägagi kompaktsed mõõdud, mis teeb just sellest rannatelgist sobiliku igale reisile (ka limiteeritud pagasimõõtudega reisile) kaasavõtmiseks. Rannatelgi põhi on valmistatud vastupidavast polüeteenist (PE).




Reisipisik.ee UV-rannatelkide võrdlus:


Vaata kõiki Reisipisik.ee UV-rannatelke siit.


Siit leiad valiku meie erinevatest UV-rannatelkidest:

Loe edasi
Blöjbadbyxor och badblöjor
Lastekaubad reisile kaasa

Oavsett om det gäller babysim därhemma eller bad i poolen under semestern, så är en pålitlig och läckagefri badblöja ett måste. En bra badblöja eller blöjbadbyxa ska hålla tätt, vara smidig och bekväm för barnet att använda, torka snabbt och dessutom vara lätt att rengöra efter användning. För enklare rengörning och minskad tvätt, så har vissa modeller möjlighet att lägga till en separat innerblöja eller engångs-mellanlägg.



SplashAbout Happy Nappy

Happy Nappy från brittiska SplashAbout är en badblöja som är framtagen i samarbete med simlärare och badhus. Den återanvändabara badblöjan är ergonomisk designad för att röra sig med barnet när de sparkar och rör sig i vattnet och blöjan är formad för att smita åt och passa barnets kropp. Happy Nappy är tillverkad i högkvalitativ neoprene, vilken gör den bekväm, varm och lättskött. Tätslutande resår både i midjan och om låren, förhindrar pinsamma läckage i poolen. Happy Nappy har certifierat solskydd SPF 50+. För enklare rengöring så kan Happy Nappy kombineras med en tvättbar innerblöja eller med engångs-mellanlägg (se nedan). Se alla våra modeller av Happy Nappy här.




För att underlätta rengöring av Happy Nappy badblöja, så har SplashAbout tagit fram tre olika typer av innerblöjor, dels Adjustable Nappy och Wrap som är tvättbara, och dels engångs-mellanlägg (sk Liners).

Adjustable Nappy: Denna tvättbara innerblöja har bra passform och kan lätt anpassas till barnets storlek genom de smarta tryckknapparna. Adjustable Nappy kan även användas separat, dvs utan Happy Nappy badblöja. Innerblöjan kan tvättas i maskin (40 grader) och finns i två storlekar (0-1 år och 1-3 år).

Wrap: SplashAbout Wrap är en tvättbar inneblöja gjord i 100 % bomull. Innerblöjan fångar upp det som inte ska hamna i poolen, och gör så att själva badblöjan inte behlövs tvättas så ofta. Wrap inneblöja är bekväm och mjuk för barnet och fästs med kardborrband på sidorna.

Liners: Detta är ett engångs-mellanlägg (25 st per förpackning) som är gjort i mjuk viskos. Mellanlägget fångar upp det som inte ska hamna i poolen. Efter användning så slängs mellanlägget som är 100 % biologiskt nedbrytbart.

Läs mer om Happy Nappy inneblöjor och engångs-mellanlägg här.



SplashAbout Splash Jammers

SplashAbout Splash Jammers är en tätslutande och bekväm blöjbadbyxa tänkt för lite större barn som har kommit ur den minsta blöjåldern. Splash Jammers är gjord i tät neopren och med linning i midja och lår som som förhindrar pinsamma och ohygieniska läckage och missöden i poolen. Splash Jammers, som har certifierat solskydd SPF 50+, är mjuk och smidig, vilket gör den bekväm för barnet att använda. I vårt sortiment finns Splash Jammers i storlekar från 1 till 7 år. För att underlätta rengöring så kan produkten kombineras med ovanstående innerblöjor och engångs-mellanlägg.



Iplay (Green Sprouts) badblöjor

Iplay (under namnbyte till Green Sprouts) är en effektiv badblöja gjord i tre olika lager som dels samlar upp det som inte ska hamna i poolen och dels gör så att blöjan blir mjuk och bekväm mot babyns hud. De praktiska tryckknapparna i sidan på blöjan, gör den lätt att sätta på och ta av. Iplay badblöja har certifierat solskydd SPF 50+ och är maskintvättbar i 30 grader.



Iplay (Green Sprouts) blöjbadbyxor

De tuffa blöjbadbyxorna från Iplay (under namnbyte till Green Sprouts) har en praktisk och effektiv badblöja med tätslutande resårband gömd inuti badbyxorna. Iplay blöjbadbyxor är bekväma för barnet att använda och har certifierat solskydd SPF 50+. Iplay blöjbadbyxor kan tvättas i maskin (30 grader) och finns i storlekar upp till 4 år. 



Se alla Barnresebutikens badblöjor och blöjbadbyxor här.


Ett urval av våra badblöjor och blöjbadbyxor:


Loe edasi
Pissipott teele kaasa
Lastekaubad reisile kaasa


Kaasaskantav ja kokkupandav pissipott või laste WC-iste osutub eriti tõhusaks abivahendiks reisides ja lapsega ringi liikudes – näiteks linnas, väliüritustel, külas käies või autoga sõites. Lisaks kompaktsusele ja väikeseks kokkupanemise võimalusele on lapse oma suuruses pissipott või tualetiiste  ka mugav ja  hügieeniline igapäevane lahendus. Puudub vajadus kasutada üldkasutatavaid tualette, mis võivad olla vahel üsna ebahügieenilised ja kasutamiseks ebameeldivad. Potilkäimise treenimisel on samuti abiks oma pissipott, mille saab kõikjale kaasa võtta ja  vajaduse tekkides kohe kasutada. Potile võib isegi nime panna.


My Carry Potty

My Carry Potty on armastatud ja tuntud Briti reisipottide ning laste WC-istmete bränd, mis on tuntud oma armsate värviküllaste loomadisainide poolest. Kaanega pissipotti saab kasutada nii reisipotina kui potilkäimise treenimiseks ning see on niiskuskindlalt suletav, seega lekke-ja lõhnavaba. Keeratava lukuga potikaant suudab ka laps ise avada ja sulgeda. My Carry Potty´t on lihtne peale kasutust tühjendada ja pesta, tugev tõstesang võimaldab potti käe otsas kanda või kärukonksule riputada. Pissipott mahub mugavalt ära vankri kaubakorvi. My Carry Potty kaalub vaid 850 grammi, on alt libisemiskindel ning valmistatud tõeliselt vastupidavast materjalist.

 




Buubla

Buubla on Soome perebränd ning nende loodud reisipotid uus tehnoloogile samm reisipottide maailmas. Buubla näeb välja ja funktsioneerib nagu tavapärane pissipott, kuid on oma kummist keskosa tõttu kokkuvolditav, võttes sel moel käekotis, kohvris või vankrikorvis oluliselt vähem ruumi kui tavaline pissipott. Paelaga kokkupandult saab poti pakkida spetsiaalsesse Buubla sangaga transpordikotikesse, mis näeb välja igati soliidne ega meenuta millegiga, et koti sisse on paigutatud just pissipott. Kokkupandult on Buubla poti mõõdud 26 x 14 x 11 cm ja see mahub peaaegu igat liiki kotis kõikjale kaasa. Buubla on alt libisemiskindel, valmistatud täiesti PVC-, BPA- ja ftalaatidevabadest materjalidest ning kaalub vaid 370 grammi. Buubla reisipotte sobib kasutada potilkäimise treenimiseks ning neid valmistatakse neljas erinevas pastelses värvitoonis.Oma kerguse, kompaktsuse ja diskreetsuse tõttu sobib kaasa võtta näiteks restorani või külla ja muidugi reisile.



OXO Tot Go Potty

Ameeriklaste OXO Tot lapikuks kokkupandavat pissipotti Go Potty saab kasutada kahel erineval moel - kui tavalist reisipotti või kui lapse libisemiskindlat WC istet, mille saab asetada tavapärase suure tualetiistme peale. Kui Go Potty´ti kasutada tavapärase jalgadel seisva pissipotina, asetatakse selle sisse ühekordselt kasutatav, niiskust imav kotike, mille saab peale kasutamist mugavalt ära visata. Komplektiga on kaasa pandud kolm kotikest, kuid neid saab lisaks osta või kasutada ka muid sobiva suurusega kotte. Reisipoti jalad saab painutada väljapoole ning sellisel moel muutub pott ergonoomiliseks lapse WC-istmeks, mis asetatakse suure potiistme peale. See ülimalt praktiline lahendus võimaldab pissipotti kasutada igas olukorras sobival viisil. Komplektiga kaasas on Go Potty transpordikott. OXO Tot Go Potty on valmistatud  PVC-, BPA- ja ftalaatidevabast materjalist, on ülikompaktne ning kaalub vaid 700 grammi. Sobib nii lapse potitreeninguks kui praktiliseks reisipotiks.



Potette Plus

Potette Plus kaasakantav pissipott läheb sammukese veelgi kaugemale. Seda ameeriklaste kompaktset pissipotti saab kasutada kolmel erineval viisil kas reisipoti-, koduse poti või potitreeningu abivahendina. Jalgadel seisva pissipotina kodust väljas kasutades on kõige mugavam tarvitada ühekordseid imavaid kotikesi, mis visatakse peale kasutust prügikasti. Teine võimalus on poti sisse asetada lisatootena müüdav silikoonist potisisu. Silikoonsisu on lihtsasti tühjendatav ja pestav ning sobib eelkõige kodus, kuid miks mitte ka kodust väljas kasutamiseks. Kui Potette pissipoti jalad väljapoole painutada, saab potist lapse WC-iste, mis asetatakse libisemiskindlalt suurele tavapärasele tualetipotile. Hügieeniline lahendus üldkasutatavates tualettides või külas käies. Potette Plus´i  suured eelised on kompaktsus, kergus ja multifunktsionaalsus. Kokkupandud kandekotikeses Potette Plus mahub kasvõi Sinu käekotti. 




My Little Trainer Seat

My Little Trainer Seat  on My Carry Potty armas ja ülipraktiline loomadisainiga WC-iste lastele. Sobib potilkäimise õppimiseks ning suurte pottide vältimiseks kodust väljas. Trainer Seat on disainitud väga stabiilseks ja libisemiskindlaks ning nii poistele kui tüdrukutele sobivaks. Istme saab peale kasutust lihtsasti puhastada ning sanga abil nagisse riputada. Mugav ja hügieeniline lahendus nii kodus kui kodust väljas kasutamiseks. My Little Trainer Seat laste WC-istmeid leiad mitme erineva loomadisainiga ja eri värvitoonides.



Reer WC-istmekatted lastele ja täiskasvanuile

Kui ükski eelnevatest variantidest ei sobi või lihtsalt ei mahu rohkem tarvikuid reisikotti, on võimalik WC-hügieeni tagamiseks kasutada ühekordselt kasutatavaid istmekatteid. Reer niiskuskindlaid, teibiga kinnitatavaid Istmekaitseid müüakse väikeses käepärases kolme katte pakendis ning neid sobib kasutada näiteks restoranis, lennujaamades, kaubanduskeskustes , muuseumides, mängkeskustes vms. Mõnusalt pehme materjal on ühtlasi vastupidav (ei rebene) ning praktiline peale kasutust ära visata. Reer WC-katted mahuvad alati käekotti, reisikotti või beebitarvete kotti, sest ei võta kuigi palju ruumi.


Siit leiad Reisipisiku reisipotte ja WC-istmeid lastele.


Siit leiad valiku meie reisipotte ja WC-istmeid:

Loe edasi
Kylmatlådor och små kylväskor
Lastekaubad reisile kaasa

En liten kylväska eller en kylmatlåda är perfekt att ta med när du är utanför hemmet eller reser med barn. Med en kylmatlåda eller en liten kylväska håller du maten sval och fräsch länge. Perfekt att ta med i handbagaget på flyget, under barnvagnen, i bilen eller i ryggsäcken när du åker buss eller tåg.



PACKiT Freezable Lunch Bag

Detta är en smart och innovativ liten kylväska som håller maten sval utan att det behövs separata kylelement. Innan användning viks kylväskan ihop (blir liten) och läggs i frysen. Runt om i väggarna och i locket på kylväskan finns giftfri kylgel som håller maten sval och fräsch upp till 10 timmar. För full kyleffekt behöver väskan ligga i frysen 8-12 timmar. PACKiT Lunchbag stängs med blixtlås och kardborreband och är helt fri från PVC, BPA och bly. Perfekt att ta med på stranden, på flyget, på bussen, på tåget och till arbetet lunchmat, drycker och barnmat. Se alla PACKiTs produkter här.




PACKiT Hampton och Zuma Cooler Bags

PACKit Hampton och Zuma är större variant av PACKiTs smarta små kylväskor. Även Hampton och Zuma viks ihop och läggs i frysen (8-12 timmar) innan användning. PACKit Hampton är 27 x 20 x 19 cm i användning och en ficka på utsidan (tex för bestick) och en praktisk bärrem. PACKiT Zuma är den största modellen av PACKiTs kylväskor och är 33 x 24 x 16 cm. Även denna kylväska har ficka på utsidan och bärrem. PACKit Hampton och Zuma är helt fria från PVC, BPA och bly och har giftfri kylgel i såväl väggar som lock. Se alla PACKiTs produkter här.



Carl Oscar N'ice Box

Detta är smart kylmatlåda designade av det svenska företaget Carl Oscar. Kylmatlådan har ett avtagbart kylelement med giftfri kylgel fixerat i locket. Innan användning tas kylelementet loss från locket och läggs horisontellt i frysen i 8 timmar. När Carl Oscar N’ice Box ska användas så sätts kylelementet fast i locket. I normal rumstemperatur så håller Carl Oscar kylmatlåda maten sval och fräsch i upp till fem timmar. Lådan rymmer 0,9 liter och väger 335 gram. Inuti matlådan finns en mindre burk med lock (0,2 liter), där tex sås och dressing kan hållas separat från maten. På lockets utsida finns ett multibestick, en spork, dvs en kombinerad gaffel, kniv och sked. Se alla Carl Oscar produkter här.



Frozzypack

Denna smarta kylmatlåda uppfanns av svenska Carolina Sundberg. Frozzypack finns i två olika storlekar No1 (0,9 liter) och No2 (1,2 liter). Finessen med Frozzypack är att hela locket läggs i frysen, dvs att inga separata kylelement behövs. Efter 12 timmar i frysen, så håller Frozzypack kylmatlåda maten sval och fräsch i upp till 7 timmar (i rumstemperatur). Frozzypack är tillverkad i livsmedelsgodkänd polypropylen och i locket finns giftfri kylgel. Frozzypack är perfekt att ha med i handbagaget på flyget, i ryggsäcken till buss- eller tågresan eller för lunchen på jobbet. Se alla Frozzypack kylmatlådor här.



JL Childress Bottle Coolers

Från amerikanska JL Childress finns små kylväskor i tre olika storlekar.  De smidiga kylväskorna har kylisolerande väggar och lock och fungerar perfekt för barnmat, matflaskor och annat som ska hållas fräscht och svalt när man är utanför hemmet. Till kylväska hör en giftfri kylpåse, som läggs i frysen. Denna håller maten sval i upp till 8 timmar (i rumstemperatur). Den läckagefria insidan i väskan är utdragbar för enkel rengöring. JL Childress kylväskor är helt fria från PVC, ftalater och bly. Se alla JL Childress kylväskor och andar smarta barnprodukter här.




JL Childress Cool 'N Cargo Stroller Cooler

Detta är en smart och multifunktionell barnvagnsväska där väskans huvudfack är kylisolerat.I huvudfacket ryms nappflaskor, barnmat, snacks och hålls svala genom de isolerade väggarna och den medföljande kylpåsen. Kylpåsen är giftfri och läggs i frysen innan användning. På väskans utsida finns  flera praktiska fickor för förvaring av tex haklappar, bestick, nappar och andra småsaker. Läs mer om JL Childress Cool 'N Cargo Stroller Cooler här.




Rex London Lunch Bag

Detta är en liten och händig kylväska som passar till barnmat, lunch, frukt, snacks etc. Väggarna i väskan är folieisolerade och håller innehållet svalt. Rex London Lunch Bag är gjord i återvunnen plast. När kylväskan inte används så fälls den ihop och blir platt, dvs tar liten plats. Rex London Lunch Bag är perfekt att ta med på flygresan, på tåget, på bussen, på stranden och vid andra tillfällen när du behöver hålla maten sval när du är utanför hemmet.


 


Se alla Barnresebutikens matlådor och små kylväskor här.


Ett urval av våra matlådor och små kylväskor:

Loe edasi
Att välja bärstol
Lastekaubad reisile kaasa

En bekväm och smidig bärstol är perfekt att ta med på en resa med barn. Dels så fungerar den som ett transportmedel på tex flygplatser och där barnvagnen inte tar sig fram och dels så är den bra på stan, på sightseeing-turen, på muséer och många andra platser. I en bärstol sitter barnet högt med fin utsikt samtidigt som du har kontroll på barnet och händerna fria. I denna artikel presenterar vi Barnresebutikens olika bärstolar. Längst ned på sidan så finns en jämförelsetabell för alla våra modeller.

LittleLife Ranger S2

Detta är en kompakt och lätt bärstol som passar såväl till resan som för dagsutflykt på stan eller i naturen. Bärstolen är även ett utmärkt transportmedel på flygplatser då den kan göras platt och därigenom få plats på bagagehyllan i de flesta flygplanstyper. Bärstolen är utrustad med LittleLifes patenterade X-Buckle säkerhetsbälte som både är bekvämt och gör så att barnet sitter säkert fast vid användandet av bärstolen. Till bärstolen ingår även en mjuk, avtagbar och tvättbar kudde för barnet att vila ansiktet mot. LittleLife Ranger har ett bekvämt bärsystem som är ställbart för att passa bärarens längd (från 157 till 187 cm). Den har vadderade axelremmar, bröstbälte och ett bekvämt avbärarbälte för effektiv viktfördelning. Bärstolen har lyfthandtag upptill samt en anchor point nedtill (plats för foten) för säker och enkel i- och urlastning av barnet. LittleLife Ranger bärstol är tänkt för barn från ca 6 månader och upp till 20 kg. Se även jämförelsetabell nedan. Läs mer om LittleLife Ranger S2 här.



LittleLife Traveller S4

Detta är en innovativ och smart kombinerad bärstol och ryggsäck med gott om förvaring. Inuti ryggsäcken finns en stabil ram och ett ergonomisk säte för barnet (upp till 15 kg) där barnet sitter bekvämt och säkert med det patenterade bältessystemet X-buckle (X-form på bältet). Den har även ett mjuk, avtagbar och tvättbar kudde för barnet att luta sig emot. LittleLife Traveller är utrustad med LittleLifes bekväma bärsystem med vadderade och ställbara bärremmar, avlastande avbärarbälte, bröstbälte samt vadderad baksida på bärstolen. Bärstolen kan ställas in i höjd och passa bärare som är 157 cm till 180 cm långa. LittleLife Traveller har ett totalt packutrymme om 16 liter som är fördelat på tre olika utrymmen. Förutom till utflykter i naturen så passar LittleLife Traveller perfekt som transportmedel och handbagage när du ska flyga med ditt barn. Dessutom så är den perfekt till sightseeing-turen och besök på museer. Se även jämförelsetabell nedan. Läs mer om LittleLife Traveller S4 här.





LittleLife Adventurer S2

Detta är en lätt och användbar bärstol som är bekväm både för barnet och bäraren. LitteLife Adventurer har ett bekvämt bärsystem som kan ställas in och passa bärare från 157 cm till 187 cm. De ställbara axelremmarna är rejält vadderade liksom det viktfördelande avbärarbältet. Mellan axelremmarna finns ett reglerbart bröstbälte. I en LittleLife Adventurer sitter barnet bekvämt och säkert med hjälp av LittleLifes patenterade säkerhetsbälte kallat X-Buckle (X-format). I ansiktshöjd sitter en mjuk, avtagbar och tvättbar kudde att luta huvudet mot. För säker i- och urlastning så har LittleLife Adventurer ett handtag upptill och ett utfällbart stödben nedtill. Totalt så har bärstolen 12 liters packutrymme och kan användas för barn upp till 20 kg. Se även jämförelsetabell nedan. Läs mer om LittleLife Adventurer S2 här.




LittleLife Cross Country S4

LittleLife Cross Country är en rymlig, stabil och bekväm bärstol som är tänkt både för friluftsliv och resa. Totalt så har denna bärstol 20 liters packutrymme för mat, kläder, blöjor och annat som ska med. Det bekväma bärsystemet kan ställas in och passa bärare från 157 cm till 193 cm. LittleLife Cross Country har vadderade och ställbara axelremmar och avbärarbälte med fickor, bröstbälte, ventilation mellan bärarens rygg och bärstolen samt botten i vattentät gummi. I produkten ingår även stigbyglar (för att hålla uppe barnets fötter), avtagbar och tvättbar ansiktskudde samt solskydd. LittleLife Cross Country S4 är tänkt för barn från ca 6 månader upp till 20 kg. Se även jämförelsetabell nedan. Läs mer om LittleLife Cross Country S4 här.




Jämförelse mellan Barnresebutikens bärstolar


Se alla Barnresebutikens bärstolar här.


Barnresebutikens bärstolar:

Loe edasi
Mis on OEKO-TEX?
Mis on...

Paljud lastele (ja ka täiskasvanutele) müüdavad tekstiiltooted on märgistatud OEKO-TEX standard 100 sertifikaadiga. Mida see märgistus õigupoolest tähendab ning kuidas kontrollitakse, et toode tõepoolest vastab nõuetele?


Taust
Standard 100 by OEKO-TEX on ülemaailmne sõltumatu testimis-ja sertifikatsioonisüsteem tekstiilidele. OEKO-TEX märk loodi aastal 1992 ning lähtus vajadusest luua ühtne teaduspõhine testimiskriteeriumite süsteem, määrata piirnäitajad ja testimismeetodid, mis jälgivad tekstiili teekonda algmaterjalist valmistooteni. Testitavate toodete / materjalide seas on muuhulgas lõngad, kangad, kudumid, voodrid, aksessuaarid nagu nööbid, lukud, õmblused ja etiketid. Samuti kõik valmistooted nagu rõivad, linad, käterätikud, voodiriided ja palju muud.

Kuidas käib testimine?
Teste viiakse läbi 18-s eri maades asuvates OEKO-TEX Assotsiatsiooni kuuluvas testimislaboris. Testimiskriteeriume on üle 100, mõõtmaks erinevates valmidus-staadiumis tooteid vastavalt sellele, kuivõid suur on toote otsene kokkupuude inimesega ( suu, naha või sissehingamise kaudu). OEKO-TEX teste jagatakse nelja erinevasse tooteklassi.

OEKO-TEX tooteklassiduidas

Tooteklass I: Kuni 3-aastaste laste puhul kasutatavad tekstiiltooted- aluspesu, kõikvõimalikud erinevad beebiriided, voodiriided, pehmed mänguasjad.

Tooteklass II: Tooted, mida kantakse naha või pea vastas nagu särgid, sukad, sukapüksid, püksid, aluspesu, mütsid.

Tooteklass III: Tooted, mida peaaegu kunagi ei kanta otseses kontaktis kehaga nagu jakid, mantlid, kingad, rõivaste dekoratsioonelemendid jne.

Tooteklass IV: Sisustus- ja dekoratiivtekstiilid nagu kardinad, laualinad, mööblitekstiilid, kangatapeedid jne.

Et toode vastaks OEKO-TEX 100 standaridile, peavad toote kõik osad, nagu vooder, sildid, täidis, ketid, õmblusniidid, nööbid , lukud, haagid jne. vastama nõuetele

Mida testitakse?
OEKO-TEX sertifitseerimise käigus testitakse tooteid lubamatute ja tervistkahjustavate kemikaalide suhtes nagu azo-värvained, kantserogeensed ja allergiat tekitavad värvained, ftalaadid, formaldehüüd, pestitsiidid, raskemetallid, mõningad tina- ja kloororgaanilised ühendid, bioloogiliselt aktiivsed elemendid, tulevastupidavust suurendavad ained. Lisaks otseselt seadusega keelatud ainetele testitakse ka palju enamat - lubatuid ja loodusõbralikumaid aineid, seega on OEKO-TEX normid sageli rangemad kui erinevate maade seaduandlus ja rahvusvahelised reeglid nõuavad.

Kontroll ja järelvalve

Tooteid ja firmasid, kes on saanud loa kasutada  OEKO-TEX standard 100 sertifikaati, kontrollitakse pidevalt, testides firma erinevaid tooteid, aga ka firma tootmist ja tootmisprotsesse. Kui ostad lapsele OEKO-TEX 100-märgistusega tekstiilitoote, võid kindel olla, et see on valmistatud lapse tervisele kahjututest komponentidest. OEKO-TEX 100 sertifikaati taotlevad üha enamad tootjad, kuna ostjate teadlikkus tekstiilide ohutuse (tootmises kasutavate ainete tervistkahjustavate mõjude) suhtes tõuseb pidevalt ning üha enam osatakse otsida ja küsida just turvalisemaid tooteid.


Siit leiad valiku Reisipisik.ee OEKO-TEX 100 sertifitseeritud lastetooteid:



Loe edasi
Mis on UV-kiirgus?
Mis on...

Päike annab meile valgust, soojust ja UV-ehk ultraviolettkiirgust. Suvisel ajal või päikesepuhkusel on lihtne üle päevitada pikaajaliselt päikeses viibides. Nimelt UVB-kiirgus tekitab naha punetust ehk päikesepõletust, kui aga kogume päikesepõletusi elus sagedasti, suureneb tõsiste tervisekahjustuste risk oluliselt.

Aastast 1992 on WHO (Maailam Terviseorganistastioon) klassifitseerinud päikese- ehk UV-kiirguse inimesele vähki tekitavate faktorite hulka.UV-kiirgust jagatakse kolme gruppi: UV-A, UV-B ja UV-C, sõltuvalt sellest, kui energiaintensiivne kiirgus on. Energia kiirguses aga sõltub selle lainepikkusest, lühem lainepikkus tekitab energiaintensiivsema kiirguse.

Erinevad UV-grupid

UV-A: Suurem osa UV-kiirgusest on kõige väiksema energia-ja pikema lainepikkusega UV-A kiirgus, mis tekitab nahas tumeda pigmendi teket ning tungib sügavale nahakudedesse, põhjustades muuhulgas naha enneaegset vananemist. Soodustab D-vitamiini lõhustumist nahas, seega on mõõdukas doos organismile isegi vajalik

UV-B: UV-B on kõige energiarikkam ja lühima lainepikkusega kiirgus. Maad ümbritsev osoonikiht püüab kinni enamuse UV-B kiirgusest, mis maapinnale jõuab. UV-B kiirgus põhjustab punetavat nahapõletust (päikesepõletust), mis omakorda soodustab pikemaajaliselt erinevaid nahahaigusi ja vähki haigestumise riski. UV-B kiirgus aitab kaasa D-vitamiini moodustumisele nahas, mõõdukas umbes pooletunnine näo ja käte aldistamine päikesekiirgusele on seega kasulik (see aeg sõltub ka UV-kiirguse intensiivsusest).

UV-C: Kõige suurema energiaga UV-kiirgus, mille absorbeerib endasse maad ümbritsev atmosfäär ning mis ei jõua seega maapinnale üldse.



Kaitse UV-kiirguse vastu

Iseenda ja laste kaitsmine liigse UV-kiirguse eest on vajalik, vältimaks kiirguse kahjulikku mõju tervisele. Päikesekiirgus ja seega ka UV-kiirgus peegeldub ja võimendub vees,liival ja lumel. Vältida tuleks keskpäevapäikest, liiga pikka ega intensiivse päikese käes viibimist ning võiamlusel tuleks kanda päikesekaitseriideid, mütse, päikeseprille või kasutada kvaliteetset päeikesekaitsekreemi. Reisipisiku poest leiad laia valiku erinevaid laste päikesekaitsevahendeid alajaotuses Päikesekaitseriided, Päikesemütsid ja Päikeseprillid.

Loe edasi
Mis on UV 400 kaitse?
Mis on...

Laste silmade kaitsmine ereda valguse ja UV-kiirguse eest on ülimalt vajalik, sest nende silmad on täiskasvanu omadest oluliselt õrnemad. Vali UV 400- sertifitseeritud hästiistuvad päikeseprillid, mis kaitsevad nii UVA-kui UVB-kiirguse vastu. Sertifitseerimata, ebakvaliteetseid prille kasutades võid kahjustada lapse silmi enamgi kui üldse mitte prille kasutades.

Miks silmi kaitsta?

Kui aldistada silmi intensiivsele kiirgusele, võivad silmaläätsed kahjustuda kogu eluks. Me puutume UV-kiirgusega kokku kogu aeg, kuid teatud tigimustes suureneb ja intensiivistub kiirgus märkimisväärselt, näiteks lumes, veekogu ääres või liival viibides. Kui kasutada sellistes tingimustes ilma UV-400 kaitseta (UVA-ja UVB kaitseta) tumedaid prille, suurenevad silma pupillid prilliklaaside taga ning kokkuvõttes lasevad silma veelgi rohkem kiirgust, kui nad seda tavatingimustes teeksid.

Mida tähendab UV 400 kaitse?

Efektiivsed päikeseprillid filtreerivad nii UV-A och kui UV- B kiirguse, kaitstes silmi mõlema eest. Kui prillidel on märgistus UV 400 tähendab see, et need prillid blokeerivad kogu UV-kiirguse, mille lainepikkus on kuni 400 nanomeetrit, seega nii UVA-kui UVB-kiirguse.

Mis on  UV-kiirgus?

UV-ehk ultraviolettkiirgust liigitatakse kolme erinevasse alagruppi:

UV-A: Pika lainepikksega kiirgus (315-400 nanometeetrit). UV-A tungib sügavale nahka, nahk tumeneb ning kiirgus põhjustab naha enneaegset vananemist. UVA-kiirgus tungib ka läbi klaasi.

UV-B: Lühema lainepikkusega kiirgus (280-315 nanometeetrit). UV-B ei tungi sama sügavale nahakudedesse kui UV-A, kuid põhjustab nahapõletust pikaajalise kiirguse käes viibimise tagajärel. Soodustab kaitsva pigmendi teket nahas. Korduvate nahapõletuste järel suureneb nahavähi tekke risk.

UV-C: Lühima lainepikkusega kiirgus, mis tänu maa atmosfäärile ei jõua kunagi maapinnale.

Kõik Reisipisiku poes müügilolevad
päikeseprillid vastavad serifitseeritud UV 400 standardile.





Siit leiad vaiku meie UV-400-kaitsega laste päikeseprillidest:

Loe edasi
Mis on BPA ja ftalaadid
Mis on...

Lastekaupu valides võib nüüdsel ajal üha sagedamini kohata tootekirjeldust, mis kinnitab, et tegemist on mürgivaba BPA-, ftalaatide- või PVC- vaba tootega. Mida need lühendid ja terminid õigupoolest tähendavad ning miks tasub selliseid lastetooteid märgata ning eelistada? 



Mis on BPA ja kus seda leidub?

BPA ehk bisfenool A on tööstuslik kemikaal, mida on kasutatud teatud tüüpi kerg- ja kõvaplastist  ning epoksüvaigust toodete valmistamisel juba 1960-test aastatest alates. Bisfenool A-d sisaldavad plast-tooted on enamasti läbipaistvad ja kõvad nn. polükarbonaatplastist esemed, nagu kõikvõimalikud toidu-ja joogipakendid, joogipudelid, toidu hoiukarbid, taaskasutatavad plastist sööginõud, beebipudelid, imikute toidupakendid, mänguasjad, meditsiinivahendid, ohutusvahendid, prilliläätsed jne. BPA-d kasutatakse lisaks näiteks pudelikorkide ja metallist konservipurkide tootmisel. Bisfenool A-d lisatakse veel väga paljude muudegi tarbekaupade ja tehniliste vahendite tootmisel, kuid toome siinkohal välja olulisemad kasutusviisid lastekaupades.


Milline on BPA mõju organismile?

Väikestes kogustes bisfenool A-d sisaldavate tarbeesemetega kokkupuude ei ole paljude uurimuste põhjal organismile otseselt kahjulik, küll aga ei ole üksmeelt leitud selles, kui suure koguse BPA-ga me igapäevases elus nii toidu-, joogi- kui esemete kasutamise tõttu ning pindade ja õhu kaudu kokku puutume. Kindlalt on tänaseks tõestatud BPA kahjulikkus lootele ning väikelapsele, mistõttu mitmetes maades on keelatud lastele mõeldud luti-ja joogipudelite ning kõikvõimalike sööginõude tootmine ja müümine, kui need sisaldavad bisfenool A-d. Eriti kahjulik ja kiire on binfenool A imendumine anumast toitu või jooki, kui seda eelnevalt kuumutatakse (näiteks mikrolaineahjus). Bisfenool A aitab erinevate meditsiiniuuringute tulemuste põhjal kaasa eelkõige immuunsus- ja hormonaalsüsteemi  häiretele , aga ka närvisüsteemi kahjustustele, ajutegevuse häiretele, vähile jne. Eriti altid kahjustuste tekkele on looted ja juba sündinud lapsed.

Kuidas vältida BPA sattumist meie jooki ja sööki?

Kõige tavapärasem viis, mille kaudu BPA meie oragnismi imendub, on joogipudelite, topsikute (joogi) ja toidunõude ning säilituskarpide (toit) kaudu. Et liigset kokkupuudet vältida, soovitatakse eelkõige:

1) Kasutada sooja toidu ja joogi tarbeks võimalikult vähe polükarbonaat-plastist anumaid, mitte panna neid ahju ega mikrolaineahju.

2) Mitte pesta polükarbonaadist anumaid nõudepesumasinas, kasutades tugevaid kemikaale.

3) Tarbida võimalikult vähe konservpurkides sööke  ja metallpurkides jooke.

4) Lutipudeleid ja laste sööginõusid, säilituskarpe jms. ostes eelistada alati  BPA-vabu tooteid või kasutada alternatiivina roostevabast terasest, klaasist vms. pudeleid ja nõusid.



Mis on ftalaadid ja kus neid leidub?

Ftalaadid on estrite rühma kuuluvad kemikaalid, mida kasutatakse peamiselt plastmasside pehmenditena ja lahustitena kosmeetikatoodetes. Ftalaate on palju erinevaid ning neid on kasutatud tootmises juba üle 50 aasta. Neid leidub meie tarbitavates toodetes kõikjal, kaasa arvatud toidus ja joogis. PVC-plastist toodetes kasutatakse ftalaate plastiku painduvuse ja vastupidavuse suurendamiseks. Ftlaatide vabanemine ja seekaudu ka organismi imendumine kiireneb, kui eset on soojendatud, see on juba vana (näiteks vanad täispuhutavad ja pehmed mänguasjad), raputatud või vigastatud.

Milline on ftalaatide mõju organismile?

Ftalaatide mõju loomade organismile on kaua uuritud, mõju inimorganismile on pikaajaline ja seega on uuringud olnud mahukad ja vähemaarvulised. Ftalaatide kahjulikku mõju on tõestatud eelkõige inimese hormonaalsüsteemile, suguorganitele ja üldisele arengule. Kuigi ftalaadid ringlevad meie organismis ning lahkuvad sealt suhteliselt kiiresti väljaheidete kaudu, on nende kogus meie igapäevases tarbimises üha suurenev. Eriti ohtlikuks peetakse laste kokkupuudet ftalaatidega, kuna nende kehamass on väiksem, areng kiirem ning paljudest lastetoodetest ja mänguasjadest saadavad  kogused suuremad. Lapsed armastavad  mänguasju ning muid esemeid suhu panna ja imeda, mistõttu ftalaadid jõuvad sel moel nende organismi kiiremini ja suuremas koguses.

Kuidas vältida ftalaate?

Täielikult ftalaate vältida on tänapäeva maailmas võimatu, kuna nii vees, õhus, toidus, joogis kui meie tarbitavates esemetes ja toodetes leidub neid suuremas või väiksemas koguses kõikjal. Siiski on mõningad soovitused valiku tegemiseks asjakohased, eriti kui tegemist on lastega:

1) Loe etikette ning eelista ftalaatide-vabu tooteid vastava märgistusega “phtalates free”.

2) PVC-plastikust ja muude toidupakendite, pudelite, sööginõude, riideesemete ja mänguasjade puhul väldi tooteid, mis on tähistatud taaskasutust tähistava kolmnurga sees numbriga “3”, eelista numbreid 1,2,4,5.

3) Kosmeetikatoodete puhul jälgi koostisaineid. Kui ftalaate või nende puudumist pole eraldi välja toodud, võib suur kogus ftalaate peituda koostisaine loetelus “parfüümide” sees. Seega parfümeeritud shampoonid, kreemid, lakid jne. sisaldavad suure tõenäosusega ftalaate.

4) Kasuta ftalaatide-vabu toidunõusid, säilituskarpe ja pudeleid (lutipudeleid), eriti mikrolaineahjus toitu soojendades.

5) Kasuta vaid ftalaatidevabu plastist ja vinüülist laste mänguasju, lutte, närismirõngaid, hambaharju jne. Ära kasuta täispuhutavaid mänguasju kodus, need jäägu vaid basseini ja randa kasutamiseks.

Loe edasi
Lastega Stockholmis
Perepuhkus

Meie naabermaa Rootsi pealinnas Stockholmis jagub rohkelt igakülgset tegevust igas vanuses lastele. Tuntuimad Stockholmi pereatraktsioonid on loomulikult Skanseni vabaõhumuuseum, Gröna Lund´i lõbustuspark, Junibacken ja Vasa muuseum, kuid lisaks neile võib perereisil Stockholmi ette võtta veel palju muudki toredat. Selles artiklis loetleme 25 erinevat atraktsiooni ja tegevust, mida külastada lastega Stockholmis viibides ning eraldi välja toonud lastele mõeldud põnevad tegevused nn. tavapärastes tuntumates Stockholmi muuseumides.

Lastega Djurgården´is
Djurgården on saar Stockholmi kesklinnas, kuhu on koondunud linna olulisemad vabaaja veetmise paigad, mis sobivad kogu perele.


Junibacken
: Junibacken asub Djurgården´is ning on uljas muinasjututeemaline ”laste kultuurimaja” regulaarsete lasteteatri-, laulu- ja muusikaetendustega.

Skansen: Seda Stockholmi armastatumaid vabaõhumuuseumi ja loomaaeda külastas 2019. aastal 1,4 miljonit inimest. Vabaõhumuuseumis leidub lisaks põnevatele vanadele ehitistele palju lastesõbralikke atraktsioone nagu: Lill-Skansen - laste loomaaed väiksemate loomade- , teatrietenduste- ja LUTIAUTOMAADIGA (neile, kel on aeg luti kasutamine lõpetada), Tsirkusekool, poniga ratsutamine, autorada, väike karussell, vanaaja mänguasjade tuba ning laste oma laululava.

Skansen´i Akvaarium: Ise kutsuvad nad endid väjendiga ”Maailma kõige erisugusem akvaarium”, kus saab näha mitte vaid kalu ja korallrahusid, vaid ka krokodille, ahve, kahepaikseid ja ämblikke. Akvaariumis on olemas  ”kallistamisnurk”, kus saab oma käega katsuda ja paitada väikest osa loomi.

Gröna Lund: Klassikaline lõbustuspark igas vanuses lastele, mis asub kohe vee lähedal Djurgården´is. Lisaks klassikalistele mägisõidu-ja muudele radadele, vabalangemisele ja 120 meetri kõrgusel asuvatele karussell-kiikedele, leidub siin ka eraldi nooremate laste ala väikeste karussellide- ja muude mudilastele sobivate lõbustustega. Osa atraktsioonide puhul kehtib laste miinimum-pikkuse nõue.


 

Vasa Muuseum: Seda muuseumi võib julgelt nimetada Rootsi enim külastatavaks muuseumiks, oma iga-aastase 1,5 miljoni külastajaga. Muuseum on üles ehitatud 1621.aastal oma esimesel merereisil hukkunud kuningliku sõjalaeva ”Vasa” teemale. Muuseumi keskel asub 1961. aastal veest ülestõstetud ja konserveeritud Vasa-laev, laeva ümbritsevatel korrustel on aga võimalik vaadata elutruid väljapanekuid ajastust ja selle inimestest üldiselt, laeva ehitamisest, eluolust laeval ning Vasa hukkumisest. Spetsiaalselt lastele pakutakse kogu pere ekskursioonikaarte ning lastele mõeldud filmi laeva ajaloost ”Vasagrisen”.  Lastele põnevaimad väljapanekud on  laeva juhtimine ja sukeldumiskella proovimine, samuti linnulennuvaade laevale muuseumi 7. korruselt. Muuseumi kohvikus saab keha kinnitada ka lihtsate koduste roogadega (nagu lihapallid) mõistliku hinna eest, võrreldes paljude muude kesklinna kohvikute ja restoranidega. Muuseumi sissepääs on kuni 18-aastastele lastele tasuta.

Nordiska Museet: Kultuuriajalooline muuseum ülesandega ”elustada mälestust elust ja tööst alates 1500-test aastatest tänaseni”. Muuseumis asub” Mänguonn”, kus lapsed saavad mängida ja avastada 1890-id aastaid, ”Ajakoridor” ja mäng ”Perejäljed”, mille abil täiskasvanud ja lapsed saavad üheskoos müsteeriumi lahendada. Sissepääs kuni 18-aastastele lastele koos täiskasvanuga on tasuta.

The Viking Museum (Vikingaliv Stockholm): Viikingiteemaline elamusmuuseum väljapanekute- , filmide -, installatsioonide ja virtuaaltuuridega viikingite ajaloost ja elust. Nädalalõputi pakub muuseum eriprogramme lastele, võimalik on tellida privaatne giid võis osaleda grupiviisiliselt giidiga ekskursioonil (ka inglise keeles). Proovida saab mõõka ja kiivrit ning ”sõita paadiga” läbi erinevate viikingiteemaliste paikade ja keskkondade.


Veel lasteatraktsioone Stockholmis

Tekniska Museet (Gärdet): Rootsi suurim tehnikamuuseum interaktiivse väljapanekuga ”Uuri välja, kuidas asjad tegelikult omavahel seotud on” tööstusajaloo algusest tulevikuvisioonideni välja. Rohkelt põnvaid näitusi, näiteks robotitest, tehisintellektist, mudelraudtee proovisõidud jne. Rohkem kui pooled tehnikamuuseumi külastajad on lapsed. Alla 7-aastastele lastele on sissepääs tasuta, kolmapäeviti on aga kõigile külastajatele sissepääs tasuta.

Rum för barn (Sergels Torg): Stockholmi kesklinnas asuv laste raamatukogu lastele 0-9 eluaastat, kus on mõnusad pehmed diivanid ja ”peidunurgad” nii suurtele kui väikestele lugejatele.

Naturhistoriska Riksmuseet (Frescativägen 40): Suur loodusajaloo muuseum nii püsi- kui ajutiste näituste- ning lastesõbralike tegevustega. Välja on pandud lisaks kõigele muule hiiglaslikud dinosauruste skeletid, kogeda saab Arktikat ja Antarktikat, näha maapõest väljavõetud mineraale ja meteoriite jpm. Alates märtist saavad lapsed laupäeviti ja pühapäeviti osaleda Dino-Dorise õppekõigul dinosauruste , vaalade ja mammutite väljapaneku seas. Osaleda saab põnevatel teaduskatsetel laboratooriumis, noorematele, 4-6-aastastele on mõedud müsteeriumi lahendamine ning meisterdamistuba. Kuni 18.aastased lapsed pääsevad sisse soodushinnaga.Laboratoorium on lisatasu eest.

Cosmonova (Frescativägen 40): Naturhistoriska muuseumiga samas hoones asub kino, mis näitab filme maailma suurimas filmiformaadis kuplikululisel lael ja seintel , mida katab 760 ruutmeetrit kinolina. Pakutakse nii täiskasvanutele kui lastele sobivaid filme, Cosmonova poolt kirjeldatud suunitlusega: ”Meie filmivalik kombineerib teadust ja meelelahutust ning viib sind sinna, kuhu sa muidu ehk oleksid sattunud vaid oma fantaasiates”. Piletid on lastele kuni 18. eluaastat soodushinnaga. 

Stockholm Toy Museum (Skeppsholmen): Põhja-Euroopa suurim mänguasjade muuseum 40 000 eksponaadiga, millest vanimad nukud pärinevad 1400-test aastatest. Lisaks mänguasjadele eksponeeritakse vanu unikaalseid ajakirju ning koomikseid.


 

Stockholmi kuningaloss (Gamla Stan): Külasta suuri kuninglikke tõldu, vaata uhkeid rõivaid, kuningaperede laste mänguasju ning kroone lossi relvakambris! Oktoobrist aprillini pakutakse külastajale spetsiaalseid lossi pere-ekskursioone, kaasa arvatud lossi keldrivõlvidesse, kus saab näha muuhulgas ka vana mahapõlenud lossi varemeid. Lahtiolekuaegadel pakutakse lastele põnevat lisategevust, milles neil tuleb otsida ja leida metslooma kujutisi lagedel, seintel, erinevatel mööbliesemetel jne. Sellist ”loomakaarti” saab igaüks küsida piletikassast. Eraldi põnev kogu pere vaataamisväärsus on igapäevaselt lossiesisel toimuv vahtkonnavahetus, mida saavad jälgida kõik soovijad.

Livrustkammaren (Stockholmi loss / Gamla Stan): Kuninglik relvakamber käsitleb aega Gustav Vasa aegadest tänapäevani. Siit leiab kuninglikke rõivaid, relvi, tõldu, troskasid jpm. Muuseumis on olemas ka õppe-ja mängutuba, mis korraldab lka ekskursioone lastele. Sissepääs on kõigile tasuta, vaid ajutistele näitustele võib kehtida sissepääsumaks.

Vahtkonnavahetus (Stockholmi loss / Gamla Stan): Vahtkonna paraad, mis võib toimuda nii hobustel kui jalgsi, kulgeb Armeemuuseumist (Riddargatan 13) läbi südalinna, et jõuda kohale vahtkonnavahetuseks kl. 12.15 (pühapäeviti kl 13.15). Tseremoonia kogu oma pidulikkuses kestab lossiõuel umbes 40 minutit.

Fjärilshuset ja Haga Ocean (Haga): Fjärilshuset ehk Liblikatemaja kutsub end ise ”troopiliseks vihmametsaks keset Stockholmi” , kus saab vabalt jalutada suurtes troopilistes kasvuhoonetes ning vaadelda üle 700 vabalt lendavat liblikat maailma erinevaist troopilistest piirkondadest. Haga Ocean on troopilisi loomi mahutav akvaarium. Muuhulgas leidub sealt 30 meetri pikkune 1,2 miljonit liitrit vett mahutav akvaarium, kus saab näha riffhaisid ja troopilisi kalu. Lisaks leidub palju väiksemaid akvaariume, kus võib vaadelda veealust elu keset troopilist merd 7-8 meetri sügavusel. Iga päev kell 13 toimub kõigi silme all karpkalade toitmine.


 

Ekskursioonilaevad : Mitmed erinevad firmad pakuvad laevasõite merel, kust avaneb suurepärane vaade Stockholmile ja Stockholmi saarestikule. Tuuride seast leiab muuhulgas ka polulaarse nn. ”Klassikatuuri”, mis näitab põhilisi kesklinna vaatamisväärsusi,  ”Sildade Stockholmi” ning palju erinevaid sõite lähikondsetele saartele. Leidub ka ”hop-on-hop-off”- tuure, millede ajal saab teha mõnusaid vahepeatusi erinevates kohtades, lastega jalga sirutada, uusi paiku uudistada või piknikku pidada.

Skärgårdsbåtar/ Saarestikulaevad: Need on Stockholmi saarestiku liinilaevad, mis viivad sind regulaarselt erinevatele lähematele või ka kaugematele Stockholmi saarestiku saartele. Stockholi saarestiku ilu ja võlu on väärt avastamist eriti suveperioodil. Suurepärane valik ühepäevareisiks kogu perega. Piletihinnad on mõistlikud, alates umebs 140SEK-ist / täiskasvanu, väiksemad lapsed resivad sageli tasuta, suuremad soodustusega. Pakutakse ka üle 100-aastaste aurulaevadega teema-kruiise.

Bounce Trampolinpark (Kungens Kurva): Batuudi-ja mängukeskus siseruumides – batuutide-, seiklusradade-, ronimisatraktsioonide-, parkuurimisala- ja ”cliff jump” hüppeatraktsiooniga.

Sthlm Skatepark (Mårtensdal): Skate-park kahes erinevsa hallis - street, miniramp, pool, vertramp sõiduradadega. Keskus on mõeldud nii algajatele kui edasijõudnutele.

Exploria (Botkyrka): Nimetab ennast ”Euroopa suurimaks lõbustuskeskuseks” , mis asub 20 000 ruutmeetril ning kus asuvad muuhulgas mängumaa, batuudikeskus, dinosauruste muuseum, go-cart, bowling, laser-areen, arkaadmängud (automaadid), erinevad simulaatorid ning liiklus- ja tuletõrjekool lastele.





Loe edasi
Lastega Kopenhaagenis
Perepuhkus

Kopenhaagen on üks tõeliselt lastesõbralik pealinn (või küla, nagu taanlased tavatsevad öelda), tulvil lastele sobivaid tegevusi ja atraktsioone. Tuntuimad neist on loomulikult Kopenhaageni Tivoli, Loomaaed ja Den blå Planet ning Experimentarium, kuid linnas leidub suurel hulgal muidki  "tavalisi" muuseume, mis pakuvad tegevusi ja põnevust nii lastele kui täiskasvanuile. Allpool on loetletud paarkümmend neist mõeldavaist variantidest. Ka juhul, kui olete Kopenhaagenis vaid päevasel läbisõidul või saate oma lennuühendust selliselt planeerida, tasub Kopenhaagenis kindlasti üks sisutihe päev veeta! Mugav rongisõit rahvusvahelisest lennujaamast otse kesklinna Tivoli juurde võtab vaid paarkümmend minutit. 

Köpenhamn Zoo (Loomaaed): Üks Taani suurimaid turismiatraktsioone ca 1,2 miljoni külastajaga aastas. Siin saab näha loomi kogu maailmast. Iga päev pakub loomaaed külastajatele eriprogrammi ning loomade söötmise võimalust. Spetsiaalselt lastele on loodud ”Barnens Zoo”, lasteloomaaed, kus lapsed saavad paitada kitsi ning muid põhjamaiseid koduloomi. Loomaaed pakub lastele ka nn.ZOO Camp´i ehk päevalaagrit, mille 6 tunni jooksul avaneb lastel võiamlus loomade eest hoolitseda, neid sööta ning samal ajal palju kasulikku juurde õppida

Den blå Planet (Kastrup): See otse lennujaama lähistel asuv akvaarium on Põhja-Euroopa suurim (kokku 7 miljonit liitrit vett) ning näitab külastajatele suursuguses koguses ja variatsioonis troopilisi kalu ja loomi. Põhi-akvaariumis võib näha eri liiki haisid ja raisid. Akvaarium korraldab lastele mõeldud eriprogramme ning olemas on ”touchpool” , milles lapsed saavad täiskasvanu järelvalve all tõsta ja paitada erinevaid veeloomi ja kalu.

Tivoli: Klassikaline (avatud 1843.aastal) lõbustuspark nii suurtele kui väikestele lastele. Väärikas vanuses ja igal aastaajal imeilusa aiaga Tivoli asub otse südalinnas, keskraudteejaama väljapääsu vastas. Pileti ostnuna saad vajadusel päeva jooksul mujale põigata, näiteks lastega linnas keha kinnitada või muuseumi külastada, ära vaid unusta võtta käele vastav korduv-sissepääsu võimaldav tempel. Tivolis asub lisaks tavapärastele sõiduradadele, karussellidele ja vabalangemistornidele rohkelt kohvikuid ja restorane, muusika-ja teatrilava, laevaga tiik ning kommi- ja suveniiripoed.Tivolis sees leidub samuti taskukohaseid restorane, kus üsna mõistliku hinna eest saab söönuks kogu pere.Talvel on Tivoli avatud lisaks imeilusa jõuluturuna. Pea meeles, et osadel atraktsioonidel kehtib lastele miinimum-pikkuse nõue.

Experimentarium (Tuborg): See atraktsioon kutsub end ”Kogu Taani Teaduskeskuseks” ning ongi teaduskeskus, kus nii lapsed kui täiskasvanud saavad enamikke väljapanekuid ise katsuda ning osa võtta suurel hulgal eksperimentidest. Näiteks puhuda inimesesuurusi hiigalslikke seebimulle, millede sisse ise seisma mahud. Lisaks tohutul hulgal põnevatele katsetele, mida saad ise teha, on keskusel oelmas avar meisterdamisruum, kus juhendaja abiga saab ise lõigata, kleepida, joonistada ja meisterda. Saadaval on hea valik kõikvõimalikku töömerjali kõigile, mis kuulub piletihinna sisse. Suurepärane viis veeta kasvõi terve päev.



Dyrehavsbakken (Klampenborg):
 See lõbustuspark, hüüdnimega ”Bakken”, asub Kopenhaageni põhjaosas ning sissepääs sinna on kõigile tasuta. Alal asub 35 erinevat atraktsiooni, nende hulgast kuulsaim on 1932.aastast pärinev puidust mägiautorada. Kuna lõbustuspargi pindala on suhteliselt väike, on kõik atraktsioonid üksteise lähedal ning kiiresti ligipääsetavad. Karusselle leidub nii lastele kui täiskasvanutele.

Nationalmuseum (Rahvusmuuseum): Kesklinnas asuv kultuuriajaloomuuseum, mis pakub tutvumiseks nii taani kui välismaist kultuuri. Muuseumis on olemas eriline osa ”The Children´s Museum”, mis kujutab endast sise-mängumaad, kus nii lapsed kui täiskasvanud saavad mängida ajalooga ja ajaloo sees. Siin võib pere sõita viikingilaevaga, olla kooliõpilane 1930-tel ning valmistada süüa keskaegses köögis. Lühidalt väljendudes on The Childrenś Museum paik, ”kus lapsed saavad katsuda kõike, mida näevad”. Muuseumi väljapanekute vahel on olemas isegi ”igavusenupud”, proovi järele, mis juhtub, kui ühele neist vajutad....

Frilandsmuseet (Lyngby): Üks suurimaid ja vanimaid (avatud aastal 1897) vabaõhumuuseume maailmas, kus võid avastada ehitisi ja elukeskkondi möödunud aegadest (1650-1950). Osades hoonetes näitavad vabatahtlikud vanaaegseid käsitööoskusi. Muuseumis on külastamiseks 25 erinevat taluaeda ning ümbruskondsetel aasadel ja niitudel võib näha hobuseid, lehmi, sigu ja muid põhjamaiseid koduloomi.

Tycho Brahe Planetarium: See on astronoomiale pühendatud muuseum, kus külastajad saavad teadmisi tähtedest, planeetidest ja elust austronaudina. Planetaariumis pakutakse vaatamiseks interaktiivseid näitusi ja filme, kust saab olulisi teadmisi meie galaktikast ja universumist tervikuna. ”Teatriruumis” näidatakse 1000 ruutmeetrisel kinolinal ruumi laes iMax-formaadis filme. Muuhulgas on võimalik kaasa teha virtuaalne kosmosereis, liikudes keset tähti ja planeete. Iga päev on võimalik valida erinevate Planetarium´i programmis olevate filmide vahel. Lapsed peavad filmi vaatamiseks olema vähemalt 3-aastased.


Statens Museum för Konst (National Gallery of Art):
 Kunstimuuseum, mida kutsutakse ka lühendiga “SMK” kogub ja näitab taani ja rahvusvahelist kunsti alates 1300-test aastatest tänapäevani. Muuseumis asub ” Laste töötuba”, kus lapsed saavad ise kunsti luua erinevatest materjalidest ning erinevaid tehnikaid kasutades.Kohapeal on asjakohane personal, kes saab last igal ajal abistada. Muuseumis asub eriline ”Tegnesalen” (joonistamise saal), kus paberi ja pliiatsi abil võib ruumis asuvaid skulptuure ise ”maha joonistada”. Alla 18-aastased lapsed pääsevad muuseumi tasuta.

Zoologiskt Museum: Zooloogia museum, mis esitleb Maa evoltsiooni eelajaloolistest aegadest alates. Näha saab loomatopiseid, skelette ja fossiile erinevatest aegadest, k.a. dinosauruste perioodist. Püsiväljapaneku ”Taani loomariik läbi 20 000 aasta” abil saad teha ajarännaku viimasest jääajast tänapäeva loomariigini välja.

GoBoat Copenhagen: Vaata Kopenhaagenit vee pealt nendel vaiksete elektripaatidel. Võid ise kapten olla (kuid oled vähemalt 18-aastane) ning üürida paadi, msi mahutab kuni 8 reisijat üheks, kaheks või kolmeks tunniks. Paatide akusid laetakse vaid päikese-, tuule- või vee-elektriga.

Ringreis kanalipaatidel: Vaata Kopenhaagenit merelt. Valikus on mitmeid paadifirmasid ja tuure. Leidub nii vana Kopenhaageni tuure, hop-on-hop-off kasvõi kahepäevase kehtivusega tuure kui ka neid, mis viivad sind arhitektuuriliselt põnevate, moodsate veelähedase Kopenhaageni ehitiste juurde.Tuurid väljuvad kas Nyhavn´i kanalist või jalutustänava Ströget lähehdal asuva Holmens kiriku juurest. Tasub tähele panna, et pakutavad perepiletid on oluliselt soodsamad juba alates 4-liikmelisele perele kui üksikpiletid kokku.

Bounce Inc: Lennujaama lähedal asuv tohutu suur batuudikeskus erinevate batuutide-, seiklusradade-, ronimise ja parkpourimis-parkidega, "cliff-jump", ”freerun” jpm.sportlike atraktsioonidega. Äsja on valminud ka eelkooliealistele mõeldud hüppamisala, millele saab osta eraldi soodsamad piletid. Saadaval on ka perepääsmed.


Arbejdermuseum (Töölismuuseum)
: See huvitav muuseum näitab töölisliikumise ajalugu, kuid veelgi enam- tööliste töö-ja argielu viimase 150 aasta jooksul. “Laste Arbejdermuseum” ´is saavad lapsed proovida  jooksupoisina töötamist, ise pudeleid sorteerida joogivabrikus või katsetada kirjutusmasinal kirjutamist tööbüroos. Lapsed võivad vanu riideid selga proovida, õppida tantsimist kunagises tanstukoolis, üritada vana palitu eest pandimajas penen teenida või elada 1930- Kopenhaageni kortreris. Muuseumi lasteosa sissepääs on tasuta ning mõeldud umbes 3-12-aastastele lastele. Jooksvalt pakutakse erinevaid näitusi ja tegevusi.

HC Andersen Fairytale House: Muuseum, mis kõneleb maailmakuulsa lastekirjaniku H.C. Anderseni elust ja muinasjuttudest. Muuseumist leiab kirjaniku tuntuimate muinasjuttude taasellustatud keskkondi ja näitusi. Muinasjutte saab kuulata nii inglise, saksa kui taani keeles heli-ja valgusefektide kaasabil.

Circus Museet (Hvidovre): Tsirkusemuuseumist leiad Põhja-Eeuroopa suurima väljapaneku erinevaid tsrkuseatribuute ( ca 110 00 tk). Siin näed erinevaid materjale ja kostüüme, mida on kasutatud akrobaatide, zonglööride, loomataltsutajate, klounide ja mustkunstnike poolt läbi aegade. Pühapäeviti (kl 11-12.30) saab kogu pere ise katsetada akrobaadi, zonglööri või trapetsikunstniku ametit. Koha peal on siis tsirkuseartistid, kes juhendavad ja abistavad soovijaid.


Airtrix Trampoline Park
: (Nordhavn): Taani suurim batuudi-ja ronimispark tohutu hulga hüppe-ja trikibatuutidega. Vali sobivaim meelelahutus nende seast : Freestyle Zone, Performance Trampolines, Ninja Warrior- ala, Airbag Dive & Launch, Wipeout ja paljud muud. Airtix Trampoline Park´is leidub ka suur ronimisala, mis sobib nii suurematele kui väiksematele lastele. Välitingimustes on olemas ka 18-auguline minigolfi rada. Erinevad tunni- ja grupipiletid on saadaval vastavalt sellele, milliseid osasid pargist soovid kasutada.

Rundetårn (Ümar torn): Üks Kopenhaageni tuntuimatest ehitistest. Torn ehitati 1642.aastal   observatooriumiks.Ümar torn on 35 meetrit kõrge ning avatud külastajatele, kes soovivad torni tippu ronida, toetudes kaldu olevatele siseseintele, ikka ringi-ringi ülespoole, kuni tippu välja.observatooriumis on erinevaid näitusi ning tipust avaneb suurepärane vaade linnale. Sisspääs on kuni 5-aastele lastele tasuta, 5-15-aastastele maksab vaid 5 DKK.

Rosenborg´i Loss: Loss asub keset kunglikku aeda Kopenhaagenis ning näha saab kõikvõimalikke kuninglikke esemeid alates kroonijuveelidest, klaasinäitusest, hõbelõvidega troonisaalist, lossielanike vahakujudeni välja.Muuseumi ja aedade sissepääs on kuni 18.-aastasele lastele tasuta.

Ripley´s Believe It Or Not: Muuseum, kus saavad maailma imelisemaid asju näha nii suured kui väikesed. Asub Tivoli lähedal Raekoja kõrval (suurepärane kõrvalepõige Tivolist, kui soovite sama päeva jooksul jõuda mitmesse kohta). Vaata ja imesta - maailma pikimat ja raskeimat inimest, kummalisemaid loomi, väiksemaid maale, tikkudest ehitatud jalgratast jpm. Tõeliselt haarav, mitmekülgne, lustlik ja hariv muuseum igas vanuses külastajale.  

Disney Store: Tohutu suure valikuga pood Disney-maailmast. Siit leiad kõik, mida ihaldad alustades mänguasjadest, riietest, filmidest muusikani välja, sinu armastatud Disney-tegelaskujudega.

 



Loe edasi
Lastega Londonis
Perepuhkus

Maailmalinn London pakub lugematuid tegevusi ja atraktsoone nii suurtele kui väikestele. Kui planeerite perereisi Londonisse, tasub võtta aega reisi planeerimiseks enne teeleasumist. Kogemaks võimalikult paljut piiratud aja jooksul ning vältimaks suurlinnas kiiresti tekkida võivat väsimust pere noorimatel. Vahemaad on siin pikad ja tänavad laiad, kuigi enamus kuulsamaid atraktsioone asuvad üsna lähestikku kesklinna piirkonnas. 

Riietuge mugavalt, kuni 4-aastaste pereliikmete jaoks võtke kindlasti kaasa kergkäru, milles saab vajadusel teha  lõunauinakut. Soovitav on mõelda snäkkide-jookide või lausa lõunasöögi kaasavõtmist/poest ostmist enne, kui suundute päeva seiklustele. Kui plaanite ka meretaksoga sõitu või Thames´i jõekruiisi, pakkige kaasa kilejoped ja mõned soojemad riietusesemed nii endile kui lastele.

Kaaluda tasub ühe- või mitmepäevast London Travel Pass´i ostmist, mis võimaldab sissepääsu üle 80 olulisemasse vaatamisväärsusse ning kombinatsioonis traspordikaardi Oyster Pass´iga ka ligipääsu mitut liiki linnatranspordile. Sageli pakub Travel Pass eelisjärjekorras sissepääsu, mis on eriti mugav just väiksemate lastega reisides, et ei tuleks väärtuslikku aega veeta järjekordades seistes. Täiskasvanu Oyster Pass transpordikaart võimaldab tasuta sõiduõigust kuni neljale alla 12-aastasele lapsele. Allpool toome välja  olulisemad Londoni pere-vaatamisväärsused, kus leiab lõbusat ja harivat tegevust nii suurem kui väiksem külastaja.

ZSL London Zoo - Loomaaed, kus on esindatud üle 750 liiki erinevaid loomi üle terve maailma. Loomi saab näha lähedalt ning neid isegi paitada. Spetsiaalsed loomade söötmisajad ning eriteemalised sündmused. Palju alasid - liblikate maailm, lõvidemaa, pingviinide rand, vihmametsade loomad jpm. Eraldi on avatud ka “Animal Adventure” ala lastele, kus väiksematel külastajatel on võimalus loomi lähedalt näha ja paitada. Nende elu ja tegevuse kohta saab lähemalt kuulda loomaaia töötajailt. Perepiletiga säästad vähemlat 10%, alla 3-aastased lapsed pääsevad sisse tasuta.

Sea Life London – Akvaarium, kus on esindatud üle 350 liiki erinevad mereloomi ja kalu tervest maailmast ning kõigist kliimavöötmetest. Igapäevased infotunnid, raide söötmine, sukeldumis-show´d  ja “touch-pool” alad mereloomade paitamiseks. Siin kohtad eri liike haisid ja mürgiseid õudnäsalikke (stone fish), jalutades läbi suurte klaastunnelite troopilist merd ja selle asukaid imetledes. Tasub kaaluda perepileti ostmist veebis enne minekut ning valida veebis sobilik aeg juba eelnevalt (nn. “slot-time”)

The London Dungeon  (South Bank) –  Londoni hirmsaimad lõbustused eriefektide- ja Londoni esimese 5D-rongisõiduga pealinna hämaramas minevikus. Näitlejad, show´d, rongisõidud ja eriefektid teevad sellest muuseumist eriti põneva igas vanuses külastajatele (ei sobi kõige nooremaile ja nõrgemanärvilistele). Lastele kuni 3. eluaastast on sissepääs  tasuta, 3-15.aastastele sooduspiletid. Säästmiseks tasub piletid ette osta veebis.


The London Eye –
See kuulus 135 meetrit kõrge vaateratas pakub tõeliselt imelise vaate Londoni sildadele ja südalinnale. Ring võtab umbes 30 minutit ning tavapärased ootejärjekorrad on samuti umbes 30 minutit pikad. Lühemaid järjekordi on täheldatud hommikul vaateratta avamise aegu ning õhtuti peale kl 17.00. Suviti on vaateratas avatud kauem. Soodustusega pileti (ka “fast track” eelisjärjekorra pileti) saab päev ette online´is ostes. Ühte kapslisse mahub korraga maksimaalselt 25 reisijat. Kokkupandavad kergkärud on lubatud vaaterattale kaasa võtta, suurematele kärudele ja vankritele on piletikassa kõrval tasuta parkimisala. Alla 4-aastased lapsed pääsevad sisse tasuta. Kapslid on ruumikad ja istumisruumi on piisavalt. Piletihinnas sisaldub ka 4D film London Eye śt.

The Tower of London – Ikooniline Londoni vangla pakub põnevat vaatamist nii täiskasvanutele kui lastele. Erilise väljanägemisega “beefeeter´id” ehk vangivalvurud ning legendaarsed mustad kaarnad tervitavad külastajat kohe õuel. White Tower´i relvakambrist leiab muljetavaldava väljapaneku Inglise valitsejatest ning kõikvõimalikke ajaloolisi relvi. Hiljuti avatud “Armoury in Action” interaktiivne näitus laseb lastel (eriti kooliealistel) ise katsetada keskaegseks rüütliks olemist, erinevaid relvatüüpe ja mõõku digitaalselt “järele proovides”. Kroonijuveelid panevad  silma särama kõigil väikestel kalliskivi-, printside -, printsesside-, uhkete kostüümide- ja kroonihuvilistel. Alla saab laadida ka Tower´i põneva Digital Missions-äpi, mis loodud põnevateks kohtumisteks ajalooliste tegelastega ning eriti lastega peredele. Iga  päev korraldatakse ekskursioone beefeeter´ite juhendamisel. Alla 4-aastased lapsed pääsevad muuseumisse tasuta. Soodamad piletid tasub ette osta veebist ning kaaluda tasub perepiletit  (sisaldab 3 lapse sissepääsu).


Madam Tussaud ś
– Üle 300 elutruu vahakujuga muuseum pakub suurepärast sära ja glamuuri meelelahutusehuvilistele ning elutruud seiklust Londoni illustreeritud ajalukku. Siit leiab igaüks midagi – välja on pandud kuulsad pop-staarid, näitlejad, poliitikud, presidendid, kurjategijad, sportlased, superkangelased ja muinasjututegelased, kuningad ning otse loomulikukult brittide oma kungliku perekonna liikmed. Elusuuruses ja elutruude kujudega saab teha vahvaid mälestuspilte. Veebipiletid pakuvad olulist (kuini 20%) allahindlust, tasub kaaluda perepiletit (sisaldab kuni 5 inimese sissepääsu).

London Transport Museum – Tutvustab Londoni ajaloo seost linnatranspordiga. Välja on pandud kuulus punane Londoni “double-decker” – buss, esimesed metrooplaanid, maailma esimene metroos kasutusel olnud aururong ja 1890-test pärinev originaalsisustusega rongivagun. Interaktiivsed tegevused, kus saad virtuaalselt astuda rongi või bussi pardale või kihutada metroos- muudavad muuseumi põnevaks nii suurtele kui väikestele. Alla 18-aastastele lastele on sissepääs tasuta!

HMS Belfast - 9-korruseline Teistest Maailmasõjast pärinev laev-muuseum, millel pardal saad ise laeva juhtida, vaenlase poolt alla pommitatud lennukit vetesügavusest leida, mootoriruumis möirgavaid hiigelmootoreid uudistada või tekil vahti pidada. Tekilt avaneb ühtlasi suurepärane vaade Londonile. Soodustuse saamiseks osta pilet veebist ning kasuta perepiletit (1 täiskasvanu + 3 last).


Warner Brothers Studio Tour
– Maailm Harry Potteri fännidele. Astu Harry Potteri imelisse maailma muuseumi giidide abiga, kelledest mitmedki on ise osalenud Harry Potteri filmide valmimisel. Kostüümid, filmisetid, rekvisiidid jpm. Giidiga ekskursioon kestab umbes 3 tundi. Vajalik on osta piletid ette veebist, saadaval ka perepiletid kuni 4 inimesele. Alla 4-aaststele lastele on sissepääs tasuta.

KidZania London (Westfield) – Tõeliselt põnev laste linn, kus 4-14-aastased saavad elutruult kätt proovida erinevates ametites nagu kirurg, piloot, tuletõrjuja, TV-reporter, tantsija jne. Selles vahvas fantaasiamaailmas leiab iga laps endale põnevat ja õpetlikku tegevust, arendads lapses loovust, mõtelmist, koostöövõimet ja tähelepanu. Juba üle 1-aastased lapsed peavad soetama pileti ja alla 7-aastaseid peab alati saatma piletiga täiskasvanu. Online´is ostetud piletite soodustus on väga suur, igal juhul tasub võimalusel piletid ette ära osta (näiteks lapse pilet kohapeal alates 38 GBP, online´is alates GBP 18), erinevad hinnad erinevatel kellaaegadel.

Shrek ś Adventure London (South Bank) - Dreamworld´i  Shrek filmide tegelaskujude imeline maailm 10 erineva show-, 4D-rongireisi-, peeglite maailma-, haisva soo- ja paljude eriefektidega. Shrek´i tegelaskujudega täidetud filmimaailm, kus saad ise osaleda. Perepiletid (kuni 4 inimest) ja online piletid on olulise soodustusega.

Legoland Windsor – 45 minuti sõidu kaugusel Londonist, Lego-teemaline lõbustuspark 55 erineva interaktiivse sõidu- ja muu atraktsiooniga nii suurematele kui väiksematele lastele. Noorematele eraldi Duplo-ala. Logo-klotsidest ehitatud linnamudelid, sh. Londoni linna mudel. Park on avatud märtsist novembrini. Piletitel puudub peresoodustus, kuid tasub ette osta veebist ja uurida võimalikke perioodilisi sooduspakkumisi.

  

Chessington World of Adventures - 35 minutise sõidu kaugusel Londoni keskusest - lõbustuspark 40 erineva sõidu-ja muu atraktsiooniga nii suurematele kui väiksematele lastele (19 atrakstiooni mudilastele), üle 1000 loomaga loomaaed ja haidega akvaarium. Saadaval on kombinatsioonid erinevate piletivõimalustega eri vanuses lastele. Alla 3-aastased lapsed pääsevad sisse tasuta.

Museum of London – Tasuta sissepääas igal ajal ja kõigile! Lastega peredele on saadaval  “activity kit”-id tegevuslehtedega ja põnevate mängudega. Väljapanekus on eraldi laste ajaloo osakond, kus saab uudistada, kuidas elasid ja mismoodi mängisid lapsed varasematel aegadel Londonis / Inglismaal. Ligipääs vankrite ja jalutuskärudega. Aeg-ajalt korraldatakse eraldi peredele suunatud näitusi.

Thames´i jõe kruiisid – Paljud erienvad laevafirmad pakuvad eriteemalisi ja erineva pikkuse-ning suunitlusega jõekruiise. Ostes London Pass´i on kruiis hinna sees. Leidub ka hop-on-hop-off kruiise võimalusega ise valida liikumisgraafik ja aeg.

Londoni pargid - Unustada ei tohiks London suuri ja kauneid parke, mitmete erinevate lõbustus-, aktiivse tegevuse – ja piknikuvõimalustega. Mõnedes parkides on ülipopulaarsed eraldi laste mängualad, ronimispargid, spordi-ja ujumisvõimalused. Mainigem vaid mõningaid neist - St James´s Park, Kensington Gardens, Battersea Park, Hyde Park, Jubilee Gardens (London Eye kõrval), Thames Path, Holland Park. 

 

Loe edasi