- Esileht
- Reisile lastega blogi
- Lapse Turvalisus Reisil
- Kõhuhädad reisil
Laste Kõhuhädad
Reisil levinumate, nii lapsi kui täiskasvanuid tabavate haiguste seas on kõikvõimalikud kõhuhaigused. Sageli on see tingitud puudulikust hügieenist reisisihtkohas või teistsugustest bakterioloogilisest keskkonnast, millega meie organism pole harjunud. Sümptomiteks võivad olla kõhuvalu, oksendamine, kõhulahtisus ja iiveldus.
Kuidas haigestumisriski vältida?
Haigestumisriski vähendamisel on kõige olulisem mõelda kolmele aspektile- hügieen, toit ja vesi. Haigustekitajad võivad olla nii bakteriaalsed kui viiruslikud ning haigus võib ilmneda nii reisi ajal kui vahetult selle järel.
Hügieen: Kuna lapsed, eriti väikelapsed armastavad esemeid ja sõrmi suhu pista, peaks reisi ajal eriti sageli ja hoolikalt pesema just laste käsi. Kasuta seepi ja vett, kätegeeli või desinfitseerivaid salvrätikuid või kombinatsiooni neist kõigist. Kindlasti peaks käsi puhastama enne iga toidukorda ning peale rahvarohkete kohtade nagu lennujaama, tualettruumi, ostukeskuse, mängunurga ja lennuki külastamist.
Toit: Kui reisisihiks on hügieeni ja bakteriaalse keskkonna poolest riskantne maa, tuleks eelkõige vältida värske, kuumtöötlemata toidu tarbimist, nagu värsked köögi- ja puuviljad, salatid, mereannid. Riskantne võib olla ka kauaseisnud ja uuesti ülessoojendatud toit (tunde buffees väljapandav toit ja kastmed), pastöriseerimata piimatooted, jäätis ja jääkuubikud.
Vesi: Paljudes maades ei ole kraanivesi joogikõlbulik või on meist bakteriaalselt sedavõrd erineva koostisega, et rusikareegel on - reisil mitte tarbida kraanivett. Kui mingil põhjusel siiski oled sunnitud kraanivett söögiks-joogiks kasutama, siis peaks seda eelnevalt vähemalt minuti keetma. Kõhuhaiguste vältimiseks on parim viis tarbida alati pudelivett, mille puhul jälgi, et kork oleks seda avades eelnevalt korralikult suletud olnud (s.o. pudelit pole uuesti täidetud). Ka restoranis jälgi, et pudel avatakse sinu juuresolekul, et vältida kahtlast päritolu vee sattumist organismi ning seeläbi haigestumisriski.
Kõhuhaiguste ravi
Kui laps või ka täiskasvanu haigestub kõhuhaigusse, kõhulahtisusse ja oksendab, on kõige olulisem jälgida, et haigel ei tekiks vedelikupuudust. Paku lapsele sageli ja väikestes kogustes juua. Vajadusel (suure vedelikukaotuse puhul) anna lapsele mineraalide kadu vältiva pulbriga veelahust (pulber on saadaval apteekides). Kui vajalikku pulbrit pole kaasas või käepärast, saad selle ise valmistada, lisades puhtale veele 3-4 grammi soola (pisut vähem kui teelusikatäis) ning 6 teelusikat suhkrut. Maitsestamiseks võid lisada mahla.
Kontakteeru arsti või meditsiinipersonaliga niipea kui võimalik. Kui kõhuhädad ei möödu või tekib väga suur vedelikukadu, ürita koheselt saada asjakohast nõu ja abi, ära jää ootama.
Siit leiad valiku meie laste tervise- ja turvatoodetest: