Reisipisik Logo

Kassasse
  • Esileht
  • Reisile lastega blogi
  • Autoreis Lastega
Ettevalmistus autoreisiks
Autoreis Lastega

Enne pikemale autopuhkusele minekt on põhjust üle kontrollida auto korrasolek ning veenduda, et kõik reisiks vajalik on kaasas. Et väiksemaid ja suuremaid vahejuhtumeid vältida ning pühendada reisiaega peamiselt vaid reisimiseks, veendu, et oluline varustus on autos olemas ning vajaminev tagavara või lisavarustus pagasis kaasas.

Enne reisi kontrolli

Rehvid: Kontrolli, at all on õiget tüüpi rehvid ehk vastavalt suve- või talverehvid ning et neis on piisavalt sügav muster, piisav õhurõhk, balanss ning et rehvitüüp on aktsepteeritud maal, kuhu reisite. Näiteks Saksamaal ei lubata naastrehvide kasutamist. Ka varurehv võiks olla täis pumbatud.

Vedelikud: Kas mootori- ja piduriõli on piisavalt, kas glükooli, õiget tüüpi aknapuhastusvedelikku jätkub ning kas õlifilter töötab nagu vaja.

Lambid: Kontrolleri üle kõik esi- ja tagatuled, piduri-ja suunatuled ning isegi numbrimärki valgustavad tuled.

Varustus: Kui reiste autosuvila-, rattahoidja- või järelkäruga, kontrolli üle, et kärukonks oleks töökorras ja kinnitatud ning et kõik kinnitusrihmad ja kaablid töötavad nagu peab. Vaata üle kõikvõimalikud lisaseadeldised - katuseboks, pakiraam või jalgrattahoidjad.



Praktilised abivahendid ja dokumendid

Peale isikliku pagasi, hotellibroneeringute ja passide, on terve rida muid vajalikke dokumente, mida meeles pidada ja reisile kaasa võtta, eriti kui reisite välismaale.

Juhiluba/rahvusvaheline juhiluba: Paljudes maades, mis ei kuulu Eurooa majanduspiirkonda,  on vajalik rahvusvaheline juhiluba. Sisuliselt on tegu koduse juhiloa ingliskeelse tõlgitud versiooniga ja seda saab taotleda Maanteeameti kaudu kolmeks aastaks. Igaks juhuks tasub kaasa võtta ka koopia riiklikust juhiloast või selle pilt taasesitatavas vormis.

Auto registreerimistunnistus: Registreerimistunnistusel peab olema omaniku või kasutajana märgitud autojuhi nimi. Kui autojuhti tunnistuses märgitud pole, peab kaasas olema notariaalne volitus sõiduki välismaal kasutamiseks.

Kindlustus: Enamikes EL-i maades kehtib tavaliikluskindlustus, kuid soovitav on kaasa võtta ka nn. ”roheline kaart”, mis väljastatakse soovi korral koos kindlustusega. Kaaluda võiks ka kaskokindlustust. Osades riikides nagu Venemaal võivad kehtida kindlustuse eritingimused, millega peaks enne sõitu kindlasti tutvuma. Autoabi ja kindlustusfirmade telefoninumbrid võiksid olla alati käeulatuses.

Laenu- või rendiautod: Kui kasutad laenatud või üüritud autot teise riiki sõitmiseks, veendu, et olemas on kõik vajaminevaid volitused auto kasutamiseks.

Mobiiltelefon: Hands-free ja laadimisjuhe autosse

Navigeerimiseks: Ajakohastatud GPS või ka erinevad paberkandjal teejuhid.

Väike ja praktiline: Parkimiskell, varuvõtmed autole ja autosuvilale, pimedassõidu prillid, päikeseprillid, kraabits (talvel), salvrätikud, väikesed imavad lapid kuivatamiseks.


Reisiapteek: Lisaks sellele, et apteeki on alati kasulik autos kaasa kanda (miinimumvarustusena plaastrid, kompressid, haavapuhastusvahendid, sidemed, zgutt) on paljudes maades autoapteegi olemasolu kohustuslik.

Väike tööriistakast: Väiksemat sorti tööriistakast võib osutuda vajalikuks nii auto kui näiteks lapsevankri parandamiseks.Selles kastis võiks leiduda käivitusjuhtmed, pukseerimisköis, tungraud, veljevõti, haamer, peitel, tangid, kruvikeeraja ja mutrivõti. Praktilised on ka hõbeteip, nuga, traadirull, taskulamp ja erinevad varupatareid, veepudel, väike vihmavari ja rätik maas põlvitamiseks.

Talvevarustus: Lumeketid, lumelabidas, lumehari, kraabits ja mootorisoojendaja ühenduskaabel.

Erivarustus teatud maades: Teatud maades nõutakse seaduslikuks autosõiduks lisavarustuse olemasolu, näiteks võidakse nõuda reflektorvesti, tulekustuti, kahe ohukolmnurga või eri lampide olemasolu.Konrolli läbitavate ja sihtkohariikide nõudeid enne reisi.

Varurehv: Täida varurehv õhuga jai võta kaasa rehviparandamise vahendid.

Alkomeeter: On igaks juhuks hea kaasa võtta, et oma sõiduvormis alati kindel olla.

Keskkonnamärgistus: Näiteks Saksamaal nõutakse paljudes linnades sõitmiseks erilist auto keskkonnamärgistust.

Meelelahutus ja snäkid lastele: Selle kohta saad lugeda lähemalt artiklis Rõõmsad lapsed tagaistmel.


Siit leiad Reisipisiku valikus olevad autopuhkuseks vajalikud abivahendid.


Valik Reisipisiku pere autopuhkuseks vajalikke abivahendeid:

Loe edasi
Rõõmsad Lapsed Autos
Autoreis Lastega

Autopuhkuse õnnestumiseks on oluline, et lapsed tagaistmel oleksid võimalikult rõõmsad, rahulikud ning kakleksid omavahel võimalikult vähe. Et see aga õnnestuks, tuleks autoreisi kohandada laste vajadustega niipalju kui võimalik. Lapsed vajavad liikumist ja mängu, seetõttu varu kannatust ning planeeri resivahemaade pikkus, sirutuspausid, söögiajad ja meelelahutus lastele sobilikuks. Vaid sel moel säilib kodurahu ja hea meeleolu kogu autopuhkuse vältel.


Lastele sobilikum

Sõiduaeg: Väikelaste ja imikutega reisides planeeri pikemate vahemaade läbimine nende tavapärasele uneajale.

Temperatuur: Hoia autos võimalikult jahedat temperatuuri ning õhuta regulaarselt. Liiga ereda päikese puhul kasuta päikesesirme külg-ja tagaakendel, et vältida ülekuumenemist.

Tee pause: Võimalusel tee sagedasti lühikesi pause pigem kui pikke ja väheseid. Söömiseks ja liikumiseks on loomulikult ka pikemad pausid vajalikud ja mõistlikud.

Mänguväljakud ja pargid: Tee paus võimalusel mänguväljaku või pargi lähedal. Nii saavad lapsed võimaluse end ”välja joosta” ja ronida. Sageli on läheduses WC ja piknikuala, mida saab edukalt vahepalaks või söögiajaks kasutada.

Piknikukotike: Väga praktiline ja käepärane juba väljasõidul valmis panna. Seal võiks leiduda-söök, jook, snäkid, istumisalus või tekk, tualettpaber, hüppenöör, jalgpall vms.

Informeeri lapsi: Räägi lastele enne sõidu alustamist, mis neid sel päeval ees ootab. Kui tulemas on mõni põnev lõbustus või paik, anna aegsasti teada, millal sinna jõuate ja kaua kogu reis sinnani kestab. Teadmatus reisi pikkusest ja eesootavast frustreerib lapsi, seega anna võiamlusel lihtsasti arusaadavaid ja adekvaatseid selgitusi.




Snäkid ja ajaveetmine autos 

Tahvelarvuti ja telefon: Lae alla mänge, muusikat, filme, audioraamatuid ja muud vastavat. Vajadusel lisa mälukaart, et vähendada kalli mobiilse inetrneti kasutust sõidu ajal. Võta kaasa autosse sobiv laadija, akupank ja lapse kõrvaklapid. Reisipisikust leiad ka tahvelarvuti hoidikuid ja kombineeritud hoidikuid-istmekaitseid-oraganiseerijaid, millesse saad tahvelarvuti asetada lapse silmade kõrgusele, eesistme seljatoele.Vaata lähemalt: Tahvelarvuti hoidjad.

Mängud: Poodides müüakse mitmeid reisiformaadis kaardi-ja lauamänge, mida on lihtne kotti kaasa pista. Erinevad nuputus-ja sõnamängud, näiteks UNO, Laevade pommitamine, Poomine, mõistatusraamatud, viktoriinid jpm. on väha ruumivõtvad ja sobivad meelelahutuseks autosse. Väldi mänge, milles on palju lahtisi osi ja mängunuppe, sest keegi ei jaksa hiljem väikeseid tükikesi mööda autoistmeid ja põrandadaid taga otsida.

Käeline tegevus: Väike joonistuskotike võiks samuti autosse sobida - paber, värvipliiatsid, joonistusraamatud, kleepsud ja kleepsuraamatud, nöörimängud jne. pakuvad käelist tegevust pikemaks ajaks.

Raamatud ja ajakirjad: Nii tavalised kui audioraamatud on vägagi mõistlik ajaviide autosse. Koomiksid ja mõistatuste- naljade kogumikud sobivad samuti hästi. Lemmik pildiraamat võiks alati kaasas olla.

Lugemislamp: Väike klambriga kinnitatav lugemislamp või hea taskulamp koos varupatareidega võiks  tagaistmel olla, kui hämardub või on juba pime, saab pooleliolevat tegevust juhti segamata jätkata. Reisipisikus on müügil sobilikus suuruses lugemislamp, mille saad kinnitada vajalikku asendisse klambriga.

Joogid ja söögid: Arukas on kaasa varuda piisav kogus jooki, et see ei lõppeks ootamatult või poleks vajadust pidevalt kalleid jooke bensiinijaamadest juurde osta. Kui soovid, et joogid püsiksid külmana, võta kaasa külmakott või juhtmega ühendatav auto külmakast. Joogi- ja toidutermosed aitavad jooke ja söögiportsjone soojana hoida pikemat aega. Toidukorv võiks koosneda erinevatest snäkkidest, mitte vaid kommidest, küpsistest ja krõpsudest. Lihtsam ja puhtam (ning tervislikum) variant oleksid tükeldatud puu-ja köögiviljad, juustukangid, külmad lihapallid, krõbeleivakesed. Vältida tasuks määrivaid toiduaineid nagu shokolaad ja purused koogid-küpsised. Arvesta, et rohke suhkrusisaldusega joogid ja söögid muudavad lapsi hüperaktiivseks ja kergemini ärrituvaiks.

 

Valik Reisipisiku pere autopuhkuseks vajalikke abivahendeid:

Loe edasi
Lapsed autos - kord ja puhtus
Autoreis Lastega

Kes meist pole kogenud, et autosõit väikelastega  kujutab endast sageli suurt tohuvapohu tagaistmel. See ei pea aga nii olema, sest leidub asjalikke abivahendeid, millede abil autos korda ja puhtust hoida – näiteks praktilised istmekatted või organiseerijaid pudelite, snäkkide, mänguasjade, raamatute, telefoni või tahvelarvuti ärapaigutamiseks. Allpool tutvustame erinevaid nutikaid lahendusi, kuidas lapse elu auto tagaistmel lihtsamaks ja puhtamaks korraldada.



Taskutega istmekatted

Väikesed jalad põtkivad jalanõudega auto esiistme taguse inetult määrdunuks. Selle vältimiseks võib kasutada lihtsat nööride või takjapaelega kinnitatavat istmekatet, kuid saab valida ka istmekatte taskute ja sahtlitega versiooni, mis täidab kahte erinevat funktsiooni. Lisaks jalajälgede ärahoidmisele, aitab organiseerija paigutada lapse joogipudeli, mängud, salvrätikud, snäkid, raamatud ja kõik muu olulise kenasti taskutesse. Meie valikus leidub taolisi organiseerijaid mitmes värvitoonis, erinevat tüüpi taskutega ning lastepäraste disainidega. Siit leiad kõik meie poes leiduvad taskutega istmekatted.





Taskute- ja tahvelarvuti hoidjaga istmekatted

Et aeg pikemal reisil igavaks ei läheks, pakuvad vanemad sageli lastele meelelahutust tahvelarvutist. Laps võib tahvli siiski kogemata joogiga üle kallata või maha kukutada. Siin tuleb appi eriti nutikas istmekate, kus lisaks hoiutaskutele on eraldi olemas ka Ipadi või tahvelarvuti  kaetud hoiutasku, mis asub täpselt lapse silmade kõrgusel. Sel viisil lahendad mitu probleemi korraga – esiistme tagune püsib jalajälgedest puhas, lapse joogid-söögid ja mänguasjad saab ära paigutada taskutesse ning tahvelarvuti näitab puhta ja tervena lapsele tema lemmikmultikat. Selline istmekate paigutatakse esiistmele nööride – ja takjapaelte abil ning arvutihoidik mahutab kõiki standardsuuruses tahvelarvuteid. Ligipääs nuppudele ja kõrvaklapijuhtmetele on samuti olemas. Siit leiad kõik meie tahvelarvuti hoidjaga organiseerijad.



Walser Backseat Organizer

Esemeid saab ära paigutada ka tagaistme keskele paigutatud ning turvavöö külge kinnitatud organiseerijasse. Sellise suurema säilitustasku eeliseks on, et ruumi erinevate esemete ärapanemiseks on oluliselt rohkem, tasku saab pealt lukuga sulgeda ning vajadusel koos kõigega autost kaasa võtta. Kui säilitustasku sisuks on näiteks lapse joogid ja söögid, on neid imelihtne organiseerijas piknikule kaasa võtta. Väiksemad lisataskud külgedel sobivad hästi  salvrätikuile või pakkepaberitele, lusikatele või pudeliavajatele. Kui organiseerijat parasjagu vaja pole, saab selle lapikuks kokku voltida ja ära panna. Ka puhastamine on imelihtne-niiske lapiga pühkies või käsitsi loputades läheb veekindel organiseerija ruttu puhtaks. Kui on soovi, saab Walser Backseat Organizer ´it kasutada ka auto prügikorvina. Meie poes leidub toode mitmes erienevas värvitoonis.



Walser Coolerbag

Walser Coolerbag on kombineeritud istmekaitse ja termoisolatsiooniga tasku spetsiaalselt toidu ja jookide jaheda-või soojana hoidmiseks. Suurde lukuga suletavasse termotaskusse mahub ära terve lõunasöök ja mitmed joogid.Tasku kohal on erinevaid väiksemaid sahtleid esemete ärapaigutamiseks. Nutika istmekatte saab soovi korral seljatoe küljest lahti võtta ning õlakotina kaasas kanda, näiteks kui on saabunud aeg lõunat süüa või õues piknikku pidada. Istmekate- termokott on valmistatud veekindlast ja lihtsasti puhastatavast materjalist. Walser Coolerbag hoiab autos kasutades ühtlasi esiistme seljatoe puhtana jalajälgedest.




Walser Flexibag

Selle praktilise, paljude taskutega hoiukoti-organiseerija saad riputada nii auto esiistme ees- kui tagaküljele, vastavalt vajadusele. Rohkelt ruumi ja palju erinevaid taskuid nii koti sees kui külgedel, võimaldab ära paigutada kõik autosõidul vajalikud esemed – päikeseprillidest infovoldikute- ja joogipudelitest mänguasjadeni. Kõik oluline on ühes kohas ja alati kättesaadav, ei pea otsima mööda pingipealseid ja põrandaid.Nagu kõik muudki Walser organiseerijad, on ka Walser Flexibag valmistatud niiskuskindlast ja lihtsasti puhastatavast materjalist.



Walser Portabag

Walser Portabag on Flexibag ´ist veelgi suuremate kasutusvõimalustega hoiutasku. Mahuka taskutega autokoti võid paigutada eesistme tagaküljele, esiküljele või soovi korral kahe istme vahele ning ka lihtsalt kaasas kanda! Koti pannaldega kinnitusmehhanism on ülilihtne ja kasutusviisid seetõttu väga paindlikud. Piisavalt ruumi kõigile erinevatele esemetele nii autos kui autost väljas kasutamiseks – praktiline ja nutikas lahendus. Walser Portabag on valmistatud veekindlast materjalist ning kotti on lihtne puhastada.


Vaata kõiki Reisipisiku autotarvikuid siit.


Valik meie auto istmekatteid ja oragniseerijaid:

Loe edasi
Autorent reisil
Autoreis Lastega

Millele mõelda autot rentides, mis mõjutab rendi hinda, millist firmat valida, mis täpselt sisaldub üürihinnas ning millele tähelepanu pöörata autot koha peal vastu võttes? Mõningad nipid ja nõuanded, vältimaks tavapärasemaid vigu autorendil, mis aitavad ühtlasi säästä olulisel määral puhkuseraha.

Millele keskenduda?

Auto suurus: Mida suurem auto, seda enam ruumi nii reisijaile kui pagasile. Reisijate arvu ja sõidukitüübi järgi kategoriseerivad autorendifirmad oma sõidukid klassidesse (A,B,C jne). Suuremad ja rohkem mahutavad autod on kallimad üürida, kuid arvesta, et enamasti on pakutav pagasiühikute mahutavus auto pagasiruumis reaalsuses palju väiksem kui lubatu/rekaamitu. Seega, kui kaasas on palju lisapagasit, nagu käru, kandetool, reisivoodi jne, siis pigem üüri auto nn. varuga. Osades maades võib diisel-ja bensiinikütuse hinnavahe olla arvestatav, võimalusel uuri eelnevalt kohalikke hindu ja vali vastavalt kas diisel- või bensiiniauto.

Funktsioonid ja varustus: Kui suundute reisile, kus teeolud võivad olla heitlikud - lumised, vihmased, lörtsised, siis eelista 4-rattaveolist masinat. Osades maades on lumeketid kohustuslik lisavarustus. Manuaal-ja automaatkäigukasti vahel valimine võib osutuda kriitiliseks vasakpoolse liiklusega maades, kui juht ei ole eelnevalt harjunud vaskapoolse liiklusega. GPS-i lisavarustusse kuulumist võiks kontrollida, juhul, kui teil pole isiklikku kaasa võtta.

Lapse turvatool: Kui teil pole plaanis isiklikku turvatooli reisile kaasa võtta, tasub lapse turvatool kohe koos autorendi broneeringuga vormistada ning veenduda teenuse maksumuses ning sobivuses teie lapse vanusega. Tavaliselt tasutakse üüritooli eest nn. päeva kaupa, kuid võidakse võtta üüritasu ühe konkreetse rendiperioodi eest. Üle 3-aastastele lastele (sõltub lapse pikkusest) on olemas ka mõistlikke alternatiive – kaasaskantavaid, väikseks kokkupandavaid  istmekõrgendused koos turvöösuunajaga, mis võivad vahel olla heaks lahenduseks nii mugavust kui rahakulu silmas pidades. Reisipisik pakub järgmisi kaasakantavaid istmekõrgendusi siin.




Rahvusvaheline juhiluba: Kontrolli, kas sihtkohas või transiitriikides nõutakse rahvusvahelist juhiluba, mille saad taotleda tasu eest Maanteeametist.

Krediitkaart: Autorendifirmad nõuavad broneeringu tagatiseks kehtivat ja piisava rahalise kattega krediitkaarti (või deebetkaarti krediitkaardi funktsioonis). Kuna osa firmasid broneerivad omavastususe summa sinu kaardilt enne rendi algust, siis tuleks sellega arvestada ja summa olemasolu kaardil tagada. Samuti tuleks veenduda, et krediitkaart on avatud välismaisteks veebiostudeks.

Auto vastuvõtmine ja loovutamine: Tavaliselt asuvad rendipunktid suuremates lennujaamades (või nende läheduses) ning kesklinnas. Kui soovid auto välja võtta ühes ja loovutada teises rendipunktis, võib üürihind sellest oluliselt suureneda.

Kuidas raha säästa: Erinevad reisisaidid, reisibürood ja ka lennuliinid pakuvad ühenduses lennupiletite- või muude teenustega kokkuleppehindu autorendile. Tasub uurida ja võrrelda erinevaid pakkumisi nii ühenduses kui eraldi teistest teenustest. Osa firmasid pakuvad üllatavalt häid hindu, kui sul on võimalus auto üürida nn. vastuvoolu, s.o. tavapärasest turistide liikumissuunast vastupidises suunas sõites ( näiteks Sydneyśt Melbourne´i asemel Melbourne śt Sydney´sse sõites). Nii säästavad rendifirmad aega ja raha autosid ühest punktist teise toimetades ning sul võib avaneda võimalus osa saada heast sooduspakkumisest. Kui saad varieerida reisiaega, siis üldtunnustatud pühade ja puhkuseaegade vältimisel on samuti võimalik leida ülihäid hindu (nn. low season). Tangi auto ise täis enne selle rendifirmale tagastamist ja see tuleb sulle odavam kui lasta rendifirmal seda teha. Juhul kui GPS-seadme üürimise eest küsitakse eraldi tasu (sageli on see siiski standardvarustuses sees), kaalu oma seadme kaasavõtmist või nutitelefonis kaartide kasutamist.

Mis mõjutab autorendi lõpphinda?

Auto kategooria: Auto suurus, mudel, mootorivõimsus, 4WD või mitte, reisihooaeg (high, medium, low season), manuaalne või automaatkäigukast.

Juhi vanus: Nooremad ja vanemad juhid maksavad tavaliselt kõrgemat hinda, arvestades õnnetusjuhtumi riskikoefitsendiga.

Juhtide arv: Enamik rendifirmasid küsivad lisatasu teise või kolmanda juhi juhtimisõiguse eest.

Free mileage: Kas piiramatu vahemaa läbimisõigus (free mileage) on renditingimustes sees või mitte. Kui mitte, siis kui palju maksavad lisakilomeetrid?

Nädalapäev ja hooaeg: Fakt, kas üürid madal- või kõrghooajal, nädala keskel või nädalalõpus, võib varieerida rendihinda oluliselt.

Lisavarustus: GPS-i, laste turavtooli rent jne. võivad lisada hinnale olulise summa juurde.

Maksud ja lisatasud: Uuri, kas kõikvõimalikud lennujaama-, turva- ja linnamaksud sisalduvad üürihinnas.

Kindlustus: Lõpphind sõltub oluliselt sellest, millised kindlustusliigid hinnas sisalduvad- kas õnnetusjuhtumikindlustus (CDW) ja varguskindlustus(TP) sisalduvad? Milline on omavastutus (self risk) ning millise summa eest saab omavastutuse määra alandada soovi korral?





Millele mõelda autot vastu võttes

Aeg: Auto ülevaatamine ja kättesaamine võivad võtta aega, kui võimalik, tee need toimingud võimalikult rahulikus ja segamatus olukorras, sinu reisikaaslane võiks samal ajal tegeleda lastega kusagil pisut eemal.

Leping: Loe leping rahulikult läbi ja kontrolli, kas kõik selles kajastuv vastab broneeritule. Kuigi saba autorendikioskis võib olla stressirikas ja aeganõudev, varu kannatust veendumaks, et lepingus on kõik täpselt nii, nagu soovisid.

Auto seisundi raport: Autorendifirma esindaja palub sul allkirjastada dokumendi, milles fikseeritakse auto seisund kättesaamaise ajal. Varu kannatust ja aega, et auto seest ja väljast üle vaadata ning kõikvõimalikud kriimud, mõlgid ja muud puudused raportis fikseerida ning firma esindaja poolt ka fikseeritu allkirjastada. Hilisem vaidlus võib osutuda viljatuks ning sul tuleb kahjud ise korvata, kuigi sa neid ise tekitanud pole.

Auto tehniline seisund: Kontrolli, kas auto on sertifitseeritult ülevaatuse läbinud (vastav märgistus), kas rehvid on korras ja õhuga täidetud, vajalikud vedelikud olemas (piduri-,jahutus-, kojamehe-), kas lambid ja turvavööd töötavad ning on olemas.

Tellitud lisavarustus: Kontrolli, kas tellitud lisavarustus on autos olemas ja ka töökorras.

Sobivus lastele : Turvatooli seisund, suurus ja sobivus ning nõuetele vastavus tuleks üle vaadata. Kas õhkpadja funktsioon on välja lülitatud istmel, kuhu turvatooli asetad. Kas lapselukud toimivad?

Loe edasi
Reisitalumatus - Autos
Autoreis Lastega

Reisitalumatus (merehaigus) võib tabada reisil nii täiskasvanuid kui lapsi. Lihtsalt äraseletatult johtub see seisundist, kus inimese pea liigub pidevalt kiirendatult erinevates suundades või olukorrast, kus puudub visuaalne stabiilne kontakt horisondiga. Sisekõrvas asuv tasakaaluelund üritab säilitada keha asendit ja tasakaalu, kui see aga ei õnnestu, tekivad sümptomid nagu iiveldus, pearinglemine ja oksendamine. Kuidas vältida ja leevendada merehaigust autos, rongis, bussis või laeval sõites?


Millest reisitalumatus tekib?

Inimese sisekõrvas paikneb tasakaaluelund, mis koosneb poolringkanalitest. Nendes kanalites ringleb vedelik, mille paiknemise järgi saadetakse närviimpulsse ajule, et säilitada keha asendit ning tasakaalu. Õõtsuval laeval või lennukis sõites ärritab pidev liikumine kanaleid liigselt. Pidev signaalimuutus, mis jõuab ajju, põhjustabki iseloomulikud sümptomid: peavalu, pearingluse, iivelduse ja oksendamise.

Kes haigestuvad sagedamini?

Põhimõtteliselt võivad reisitalumatust/merehaigust kogeda kõik inimesed, kuigi see on individuaalselt väga erinev. Alla 2-aastsed lapsed haigestuvad merehaigusesse harva, kuna nende tasakaaluelund on veel vähe arenenud. Üle kolme- ja alla 12-aastased lapsed ja naised on altimad merehaiguse tekkele kui teised sihtgrupid. Migreen, väsimus, alkoholitarbimne ja palju või rasvase toidu söömine enne sõitu soodustavad merehaiguse teket.

Sümptomid

Saabuvat merehaigust ennustavad väsimus ja haigutused, keskendumisraskused ning tundlikkus kiirete liigutuste, lõhnade (tubaka-,toidu-, bensiinilõhnad) suhtes ning ebamugavustunne kõhus. Nagu kõhuhaigustegi puhul tekivad iiveldus, oksendamine, külmatunne ja külm higi. Lisaks võivad ilmneda kahvatus, tasakaaluhäired ja ülim lõhnatundlikkus.




Mida saab reisitalumatuse vastu ette võtta?

Ettevaatusabinõud: Väldi rohke ja rasvase toidu söömist ning alkoholi tarbimist enne teeleasumist. Ürita hästi välja puhata ning kasuta merehaigustablette ning närimiskummi, kui tead, et sul on risk merehaigusse haigestuda (või mõnel pereliikmel see on). Merehaigustabletid (või ingveritabletid) tuleb sisse võtta mitu tundi enne reisi algust, et need toimiksid täismahus reisi ajal.

Riski vähendamine sõidu ajal: Kontrolli laste seisundit kogu reisi vältel. Kui lapsed muutuvad kahvatuks, loiuks ja väga vaikseks, võib see olla märk lähenevast merehaigusest. Võimalusel läbi pikemad vahemaad laste magamise ajal. Tähelepanu kõrvalejuhtimine, laulmine ja sõnamängud aitavad tähelepanu fookuses hoida ning hoiavad ära loiduse tekke. Bussis on hea istuda võimalikult bussi eesotsas, tagaistmetel istumine suurendab haigusriski. Samuti suureneb risk pikaajalise allavaatavate tegevuste puhul nagu lugemine, telefoni või tahvelarvuti vaatamine. Hea on aegajalt hoida pilku suunatuna horisondile ja kaugusse, aknast välja. Väldi kõrget temperatuuri autos, õhuta nii tihti kui võimalik. Vedeliku tarbimine vajalikus, mõõdukas koguses tuleb samuti kasuks, paku lastele mitmeid vahepealasid ühe suure piraka kõhutäie asemel. Tehke piisavalt pikki pause sõidu ajal, soovitavalt parkide või mänguväljakute läheduses, kus lapsed saavad piisavalt värskes õhus liikuda.

Hoia käepärast paber- või kilekotte, võimalusel selleks ettenähtud spetsiaalseid oksekotte, niiskeid salvrätikuid, kätekuivatuspaberit ja vett juhuks, kui laps (või mõni teine pereliige) peaks autos oksendama.


Siit leiad valiku meie laste tervise-, turva- ja mugavustoodetest:

Loe edasi